Dušan Šrámek: Pojišťovny pláčou na hrobě, který vykopaly

17. února 2016, 07:57 - Dušan Šrámek
17. února 2016, 07:57

Vládní veletoče kolem zákona o pojišťovnictví mohou stát přijít na pár set milionů. Jedním z viníků této situace je ovšem i lobby pojišťoven.

České pojišťovny pláčou, že nebyl včas, tedy do konce roku 2015, schválen zákon, který by do našeho práva včlenil nové směrnice Evropské unie. Pojišťovny, které působí v Česku a mají zahraniční matku, proto musejí reportovat jinak svým mateřským společnostem a jinak českým úřadům a regulátorům. A to je prý stojí velké peníze ve stamilionových řádech. Jeden by nad nimi slzu uronil, kdyby… Kdyby nevěděl, že si české pojišťovny za tuto situaci mohou především samy.

Vládní veletoče

Pojišťovny totiž dlouhodobě lobbují u politiků za úpravu příslušného zákona, která by snížila provize zprostředkovatelů životního pojištění.

Dosavadní snahy pojišťoven ale selhávají. Naposledy loni na podzim neprošel sněmovnou zákon o pojišťovnictví, do jehož návrhu část sociálních demokratů vedená poslancem Ladislavem Šinclem regulaci provizí zprostředkovatelů prosadila. A to i přesto, že úkolem tohoto zákona je upravovat pravidla fungování pojišťoven, nikoli činnost zprostředkovatelů pojištění, která je předmětem zvláštního zákona o zprostředkovatelích.

Veletoče se stanovisky k regulaci provizí stály už začátkem loňského léta místo Babišova náměstka za sociální demokracii Martina Prose. A přinesly zatím asi největší koaliční roztržku kvůli již legendární „zpravodajské“ složce, kterou si na jednání se Šinclem Babiš přinesl. To, že se kluci pohádali, nám upřímně může být celkem fuk. Kvůli nepřijetí zákona ale Česku hrozí pokuta z Bruselu v řádu stovek milionů korun. Takže plakat by neměly ani tak pojišťovny jako spíše a především daňoví poplatníci.

Po zpackaném hlasování ministerstvo financí předložilo normu na sklonku roku v původní vládní verzi, tedy bez regulace provizí zprostředkovatelů. V důvodové zprávě uvedlo, že právě provize stály za podzimním neschválením zákona. Ministři za ČSSD ale návrh nepodpořili s tím, že musí být předložen společně se zákonem o pojišťovacích zprostředkovatelích, ve kterém samozřejmě mají být regulace, ale který ve skutečnosti nemá se zákonem o pojišťovnictví zhola nic společného.

Lex provize

K dalšímu předložení tentokrát už dvojice zákonů došlo na prvním únorovém zasedání vlády: pojišťovací zákon opět pouze jako „nosič“ evropské normy a zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích v minimalistické formě, kterou bychom mohli nazvat „lex provize“. Z původního návrhu zmizela všechna proklientská opatření a kontrolní mechanismy, jejichž cílem bylo ochránit spotřebitele, zpřehlednit trh a vymýtit nekalé praktiky zprostředkovatelů. Zůstala pouze holá regulace výše provizí.

A hle, došlo k druhému překvapení. Pojišťovnám se nelíbí, že regulace postihne pouze produkty s investiční složkou. Tedy „spořicí“ životní pojistky. Pojišťovny chtějí regulovat i rizikové pojistky bez rezervotvorné složky, kterých je na trhu drtivá většina. A tak vláda dvojici zákonů opět neschválila. A rozhodla, že se nejprve musí sejít koaliční rada, která ministerstvu financí vysvětlí, že snížení nákladů doprovázené snížením konkurence jistě povede i ke snížení cen pro zákazníky a nikoli pouze ke zvýšení zisků pojišťoven, jak by se snad někdo mohl mylně domnívat.

Příhodná záminka

Pod záminkou pokuty nyní vláda bude žádat sněmovnu o zrychlené projednání obou zákonů. Přitom už v tuto chvíli vláda zdržela zákon vlastními obstrukcemi ve prospěch velkých pojišťoven minimálně o tři měsíce. Bude opravdu zajímavé sledovat, jak vláda svou prosbu zdůvodní poslancům.

Autor je publicista a redaktor serveru Česká justice


Čtěte také:

Česko nestihlo převést osm směrnic evropského práva, hrozí i sankce

„Slavný“ pojišťovák Štork inkasoval miliony, novela ale provize neřeší

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít