Dušan Šrámek: Pelikán zatím své waterloo nepotkal

09. července 2015, 08:00 - Dušan Šrámek
09. července 2015, 08:00

Sto dní hájení ministra spravedlnosti Roberta Pelikána uběhlo jako voda. Je proto namístě se pokusit o rekapitulaci jeho dosavadní činnosti. Do nejvyšší funkce vlétl s vysokými ambicemi. Do jaké míry se mu je podařilo naplnit?

Za sympatickou lze označit snahu o vytvoření jednotného informačního portálu, který by v elektronické formě dokázal shromáždit všechny databáze rezortu. Ministerstvo už spustilo zvláštní stránku, která bude shromažďovat všechna otevřená data z této oblasti. Prvními zveřejněnými daty jsou faktury a přehledy smluv. Ministerstvo také posílilo dohled nad insolvenčními správci a připravilo novou legislativu, která pomůže zprůhlednit české insolvenční prostředí.

Jinou otázkou je, do jaké míry jsou tyto změny efektivní. Například ohledně kontroverzní vyhlášky o provozovnách existují ze strany největších insolvenčních správců pochyby o její ústavnosti. Neméně diskutabilní je i novela insolvenčního zákona. Předpokládá například vznik takzvaných akreditovaných společností, které by měly radit osobám, jež se snaží o oddlužení. Je to v rozporu se zákonem o advokacii, protože jde o poskytování právních služeb. Navíc existuje i podezření, že má jít o dobrý kšeft pro vybrané neziskovky.

Nesporné úspěchy

Ve spolupráci se sněmovnou se rovněž Pelikánovi podařilo předložit návrh na regulaci exekucí. Změny směřují k celkové humanizaci průběhu exekucí i k posílení dohledu nad exekutorskými úřady. Jenže ministerská novela byla předložena jako přílepek k poslanecké iniciativě, takže neprošla připomínkovým řízením. Kvůli tomu se například nemohl k návrhu vyjádřit Úřad na ochranu osobních údajů, přestože novela zavádí povinné pořizování audiovizuálního záznamu v soukromých prostorách.

Za nesporný Pelikánův úspěch lze označit spolupráci s Notářskou komorou, která vyústila ve zprovoznění účinného nástroje, díky němuž je možné založit obchodní společnost násobně rychleji než dříve. On-line zápisy jsou v provozu od poloviny května.

Nejisté zákony

Zatím nejistý je osud dalšího návrhu, kterým je zákon o státním zastupitelství. Návrh zákona počítá se vznikem speciálního státního zastupitelství, zrušením vrchních státních zastupitelství a zavedením výběrových řízení na vedoucí státní zástupce. K zákonu ale existuje tolik zásadních připomínek, že je otázkou, zda a v jaké podobě spatří světlo světa.

Stejně nejisté je i datum přijetí nového trestního řádu, který by měl přesunout těžiště trestního řízení před soud a výrazně ho zefektivnit. Práce na tomto stěžejním předpisu se prakticky zastavily.

Pelikán, jehož instalace do čela rezortu se časově shoduje s 200. výročím návratu Napoleona na trůn, zatím svých „sto dní“ přežil. Zda jej čeká nějaké waterloo, záleží na tom, jak se bude dařit jeho návrhům v legislativním procesu.


Čtěte také:

Ministrem spravedlnosti je Pelikán. Prezident pokáral politiky

Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít