Dušan Šrámek: Pelikán zatím své waterloo nepotkal

09. července 2015, 08:00 - Dušan Šrámek
09. července 2015, 08:00

Sto dní hájení ministra spravedlnosti Roberta Pelikána uběhlo jako voda. Je proto namístě se pokusit o rekapitulaci jeho dosavadní činnosti. Do nejvyšší funkce vlétl s vysokými ambicemi. Do jaké míry se mu je podařilo naplnit?

Za sympatickou lze označit snahu o vytvoření jednotného informačního portálu, který by v elektronické formě dokázal shromáždit všechny databáze rezortu. Ministerstvo už spustilo zvláštní stránku, která bude shromažďovat všechna otevřená data z této oblasti. Prvními zveřejněnými daty jsou faktury a přehledy smluv. Ministerstvo také posílilo dohled nad insolvenčními správci a připravilo novou legislativu, která pomůže zprůhlednit české insolvenční prostředí.

Jinou otázkou je, do jaké míry jsou tyto změny efektivní. Například ohledně kontroverzní vyhlášky o provozovnách existují ze strany největších insolvenčních správců pochyby o její ústavnosti. Neméně diskutabilní je i novela insolvenčního zákona. Předpokládá například vznik takzvaných akreditovaných společností, které by měly radit osobám, jež se snaží o oddlužení. Je to v rozporu se zákonem o advokacii, protože jde o poskytování právních služeb. Navíc existuje i podezření, že má jít o dobrý kšeft pro vybrané neziskovky.

Nesporné úspěchy

Ve spolupráci se sněmovnou se rovněž Pelikánovi podařilo předložit návrh na regulaci exekucí. Změny směřují k celkové humanizaci průběhu exekucí i k posílení dohledu nad exekutorskými úřady. Jenže ministerská novela byla předložena jako přílepek k poslanecké iniciativě, takže neprošla připomínkovým řízením. Kvůli tomu se například nemohl k návrhu vyjádřit Úřad na ochranu osobních údajů, přestože novela zavádí povinné pořizování audiovizuálního záznamu v soukromých prostorách.

Za nesporný Pelikánův úspěch lze označit spolupráci s Notářskou komorou, která vyústila ve zprovoznění účinného nástroje, díky němuž je možné založit obchodní společnost násobně rychleji než dříve. On-line zápisy jsou v provozu od poloviny května.

Nejisté zákony

Zatím nejistý je osud dalšího návrhu, kterým je zákon o státním zastupitelství. Návrh zákona počítá se vznikem speciálního státního zastupitelství, zrušením vrchních státních zastupitelství a zavedením výběrových řízení na vedoucí státní zástupce. K zákonu ale existuje tolik zásadních připomínek, že je otázkou, zda a v jaké podobě spatří světlo světa.

Stejně nejisté je i datum přijetí nového trestního řádu, který by měl přesunout těžiště trestního řízení před soud a výrazně ho zefektivnit. Práce na tomto stěžejním předpisu se prakticky zastavily.

Pelikán, jehož instalace do čela rezortu se časově shoduje s 200. výročím návratu Napoleona na trůn, zatím svých „sto dní“ přežil. Zda jej čeká nějaké waterloo, záleží na tom, jak se bude dařit jeho návrhům v legislativním procesu.


Čtěte také:

Ministrem spravedlnosti je Pelikán. Prezident pokáral politiky

Pelikán se chce zaměřit na exekutory či úpravu insolvencí

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít