Dušan Šrámek: Jak Šincl převálcoval Babiše

28. září 2015, 15:36 - Dušan Šrámek
28. září 2015, 15:36

Nekonečný příběh provizí pojišťovacích agentů přinesl další zápletku. Už v něm nejsou ani tak důležité argumenty, pozice jednotlivých účastníků, ale různé kulišárny, které se kolem této regulace dějí, a nad nimiž by bledli i hollywoodští tvůrci seriálu Dallas.

V minulých dílech jste viděli: Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) se na jaře snaží formou přílepku k Zákonu o pojišťovnictví protlačit regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů. Provede to za zády ministra financí, s pomocí náměstka za ČSSD Martina Prose.

Tento návrh, který je zcela v souladu s dlouhodobými zájmy největších českých pojišťoven, byl postupně zamítnut Ministerstvem financí, Legislativní radou vlády i vládou samotnou. Ministr financí následně Martina Prose z funkce na hodinu odvolává. Do té doby legislativní a odborný spor pak dostává vzápětí bizarní podobu v podobě Babišovy složky, kterou na nadcházejícím jednání vytahuje na zkoprnělého Šincla.

Tento díl si zatím získal pro svou dramatičnost nejvíce vděčných diváků, protože stvořil klaďáka i padoucha, bez jejichž barvotiskové existence se žádná pořádná telenovela neobejde. Do zašmodrchaného příběhu našich hlavních hrdinů pak jako správná deux ex machina vstoupila koaliční rada, jejímž resultátem bylo vytvoření pracovní skupiny, která vymyslí kompromisní návrh.

V posledním předprázdninovém díle v červnu ministr financí Andrej Babiš zveřejnil článek, ve kterém vysvětluje, proč je zákon předložený poslance Šinclem odborně špatný. Jako důkaz neodbornosti pak vysloveně zmínil i regulaci provizí u rizikových pojistek.


Přečtěte si: Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh


„Návrh také nebere v úvahu rozdíl mezi rezervotvorným a rizikovým pojištěním, kdy u rizikového životního pojištění je taková regulace zcela bezdůvodná, protože z takovéhoto pojištění nedostanou klienti ani korunu. U rizikového pojištění prostě není odbytné z čeho vyplatit, protože se v něm nevytváří vzhledem k charakteru produktu rezerva,“ sdělila tehdy jedna z hlavních postav.

Zodpovědná část Ministerstva financí pod Prosovou nástupkyní Lenkou Juraškovou zákon podle toho přepracovalo. Nebyl by to ale neohrožený klaďák Šincl, aby se nechal porazit nějakými padouchovými poskoky.

Zákon opět „opravil“ podle zadání svých chlebodárců, poskokové na ministerstvu bez reptání, a opět padouchovi Babišovi za zády, jeho návrhy přijali, a do návrhu zákona zapracovali. A to včetně regulace rizikových pojistek. Poslanec Šincl tak opět v zájmu pojišťoven „protlačil“ na ministerstvu financí svůj návrh, a to opět přes náměstka nominovaného za ČSSD a opět „za zády“ ministra financí.

První poprázdninový díl tak z hlediska autorské nápaditosti nepřinesl nic světoborného, ale o to nejde. Důležité je samo poselství seriálu, neotřelé až překvapivé vyznění. Andrej Babiš bývá vykreslován jako skutečný vládce tohoto státu. Nu, jak je vidno, na politické šíbry jako je Šincl nemá, a má se ještě co učit. V příštích dílech uvidíte…


Čtěte také:

Poslanci nerozhodnou o pojišťovnictví, o něž se pře Šincl a Babiš

Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu

Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh

Poslanec Šincl: Babiš na mne tlačil kvůli zprostředkovatelům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít