Dušan Šrámek: Jak Šincl převálcoval Babiše

28. září 2015, 15:36 - Dušan Šrámek
28. září 2015, 15:36

Nekonečný příběh provizí pojišťovacích agentů přinesl další zápletku. Už v něm nejsou ani tak důležité argumenty, pozice jednotlivých účastníků, ale různé kulišárny, které se kolem této regulace dějí, a nad nimiž by bledli i hollywoodští tvůrci seriálu Dallas.

V minulých dílech jste viděli: Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) se na jaře snaží formou přílepku k Zákonu o pojišťovnictví protlačit regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů. Provede to za zády ministra financí, s pomocí náměstka za ČSSD Martina Prose.

Tento návrh, který je zcela v souladu s dlouhodobými zájmy největších českých pojišťoven, byl postupně zamítnut Ministerstvem financí, Legislativní radou vlády i vládou samotnou. Ministr financí následně Martina Prose z funkce na hodinu odvolává. Do té doby legislativní a odborný spor pak dostává vzápětí bizarní podobu v podobě Babišovy složky, kterou na nadcházejícím jednání vytahuje na zkoprnělého Šincla.

Tento díl si zatím získal pro svou dramatičnost nejvíce vděčných diváků, protože stvořil klaďáka i padoucha, bez jejichž barvotiskové existence se žádná pořádná telenovela neobejde. Do zašmodrchaného příběhu našich hlavních hrdinů pak jako správná deux ex machina vstoupila koaliční rada, jejímž resultátem bylo vytvoření pracovní skupiny, která vymyslí kompromisní návrh.

V posledním předprázdninovém díle v červnu ministr financí Andrej Babiš zveřejnil článek, ve kterém vysvětluje, proč je zákon předložený poslance Šinclem odborně špatný. Jako důkaz neodbornosti pak vysloveně zmínil i regulaci provizí u rizikových pojistek.


Přečtěte si: Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh


„Návrh také nebere v úvahu rozdíl mezi rezervotvorným a rizikovým pojištěním, kdy u rizikového životního pojištění je taková regulace zcela bezdůvodná, protože z takovéhoto pojištění nedostanou klienti ani korunu. U rizikového pojištění prostě není odbytné z čeho vyplatit, protože se v něm nevytváří vzhledem k charakteru produktu rezerva,“ sdělila tehdy jedna z hlavních postav.

Zodpovědná část Ministerstva financí pod Prosovou nástupkyní Lenkou Juraškovou zákon podle toho přepracovalo. Nebyl by to ale neohrožený klaďák Šincl, aby se nechal porazit nějakými padouchovými poskoky.

Zákon opět „opravil“ podle zadání svých chlebodárců, poskokové na ministerstvu bez reptání, a opět padouchovi Babišovi za zády, jeho návrhy přijali, a do návrhu zákona zapracovali. A to včetně regulace rizikových pojistek. Poslanec Šincl tak opět v zájmu pojišťoven „protlačil“ na ministerstvu financí svůj návrh, a to opět přes náměstka nominovaného za ČSSD a opět „za zády“ ministra financí.

První poprázdninový díl tak z hlediska autorské nápaditosti nepřinesl nic světoborného, ale o to nejde. Důležité je samo poselství seriálu, neotřelé až překvapivé vyznění. Andrej Babiš bývá vykreslován jako skutečný vládce tohoto státu. Nu, jak je vidno, na politické šíbry jako je Šincl nemá, a má se ještě co učit. V příštích dílech uvidíte…


Čtěte také:

Poslanci nerozhodnou o pojišťovnictví, o něž se pře Šincl a Babiš

Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu

Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh

Poslanec Šincl: Babiš na mne tlačil kvůli zprostředkovatelům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít