Durabo vsadilo na kvalitu tisku

20. listopadu 2006, 00:00 - admin
20. listopadu 2006, 00:00

Leckdy zažitá představa, že státní podporu využijí jen velké či nadnárodní společnosti, je mezi podnikateli rozšířeným omylem. Že mohou uspět i menší firmy, jasně dokazuje případ rodinné firmy z Čelákovic. Tiskárna Durabo si s přispěním Evropské unie pořídila špičkovou tiskařskou linku japonské výroby a dokonce získala cenu za nejlepší projekt v kategorii Technologický rozvoj.

Leckdy zažitá představa, že státní podporu využijí jen velké či nadnárodní společnosti, je mezi podnikateli rozšířeným omylem. Že mohou uspět i menší firmy, jasně dokazuje případ rodinné firmy z Čelákovic.

Tiskárna Durabo si s přispěním Evropské unie pořídila špičkovou tiskařskou linku japonské výroby a dokonce získala cenu za nejlepší projekt v kategorii Technologický rozvoj. Durabo založili v roce 1991 manželé Iva a Vladimír Vodákovi. Z malé rodinné firmy postupně vybudovali moderní dynamickou společnost s padesáti zaměstnanci.

Žádost o dotaci do Operačního programu Průmysl a podnikání podali majitelé společnosti jako jedni z prvních už v srpnu 2004. Z programu Rozvoj získali 20 milionů korun na nákup tiskařské linky Komori Lithrone 540 SP. „Japonskou desetibarvovou linku jsme si vybrali proto, protože v Evropě se vyrábí jen dlouhá varianta. Je tam také výrazná úspora elektrické energie, a taky lepší soutisk, což znamená kvalitnější tisk,“ vysvětluje Vladimír Vodák.

Úspora místa a energie přitom není jedinou výhodou. Díky inovativnímu technickému řešení se tento archový stroj vyrovná tradičním rotačkám a umožňuje velkou variabilitu v gramážích potiskovaného papíru. Pro zákazníky je rozhodující nižší cena při zachování špičkové kvality.

„Tiskneme pro Českou pojišťovnu, reklamní agentury, a naší specialitou jsou výroční zprávy. Děláme i pro zahraničí, například pro Francii, Belgii nebo Německo,“ uvádí spolumajitel tiskárny. „Konkrétně teď máme zákaznici z Belgie. Děláme pro ni knížku a je to velice příjemná práce. Někdy z takové spolupráce vznikají i přátelství, a to je na tom to nejhezčí,“ přidává se Iva Voláková.

Nákup tiskařské linky je přitom už třetím projektem firmy podpořeným z evropských fondů. Z programu Phare 2003 získala dotaci na počítačové vybavení a software pro litografické studio. Peníze z Programu Profese pak posloužily k pokrytí nákladů na školení zaměstnanců. Na podporu státu si přitom majitelé nemohou stěžovat. „S CzechInvestem se nám spolupracovalo velice dobře. Je tam spousta mladých lidí. Vzpomínám na to ráda jako na dobrou zkušenost. A jak je vidět, teď se nám to vrací,“ komentuje Iva Voláková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít