Dům s nízkou spotřebou

07. listopadu 2009, 01:05 - Tomáš Johánek
07. listopadu 2009, 01:05

Abychom se v budoucnu dokázali alespoň trochu ochránit před vysokými účty za energie, mělibychom se je naučit správně a efektivně využívat, případně jejich spotřebu minimalizovat.

Autor: www.jrd.cz

Nejvíce tepelné energie se spotřebuje na vytápění bytů. Proto je nutné s ohledem na co nejnižší tepelné ztráty mít veškeré obvodové konstrukce dostatečně tepelně izolované. „Jaké tepelně-technické parametry mají obvodové stavební konstrukce mít, předepisují závazné normy a předpisy, které se musejí respektovat jak při výstavbě nového domu, tak také při rekonstrukci domu staršího,“ říká Lubomír Klobušník, energetický poradce Energy Centre České Budějovice. Jedná se zejména o závaznou normu ČSN 73 0540-2. Ta mimo jiné předepisuje požadované součinitele prostupu tepla pro obvodové i vnitřní konstrukce. Čím je vypočtená hodnota součinitele prostupu tepla nižší, tím jsou lepší tepelně-technické vlastnosti obvodové konstrukce a vypočtená tepelná ztráta je nižší.

Nízkoenergetický a pasivní dům

Developeři bytových projektů se v poslední době předhánějí v tom, kdo postaví dům s nejnižší spotřebou energie. V tomto směru se rozlišují dva typy domů – nízkoenergetický a pasivní. „Nízkoenergetický dům se vyznačuje nízkou potřebou energií, zejména vypočtená potřeba energie na vytápění je proti běžné výstavbě podle platných norem minimální. Roční měrná potřeba tepla je u tohoto domu menší než 50 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy,“ popisuje Lubomír Kožušník. V praxi se ukazuje, že lze i většinu starších domů rekonstruovat na dům nízkoenergetický, jenž dosahuje výše uvedené nízké měrné potřeby tepla.

Pasivní dům se vyznačuje velmi nízkou potřebou energií, roční měrná potřeba tepla je menší než 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. „Proto, abychom docílili výše uvedené nízké měrné potřeby tepla, je nutno nechat si nejprve vypracovat kvalitní projekt. Ten by měl být dostatečným návodem pro stavební firmu, jak má dům postavit a jakým způsobem je nutno řešit stavební detaily, týkající se zejména minimalizace tepelných mostů,“ pokračuje energetický poradce. V projektu by také mělo být zřejmé, jaká technologická zařízení nám pomohou zajistit splnění požadovaných parametrů pro pasivní dům. Není pravdou, že pasivní dům nepotřebuje žádnou energii na vytápění. Také on má tepelné ztráty.

Technologie vrací část tepla zpět

Aby se docílilo tak nízké vypočtené měrné potřeby tepla, je již nutno použít technologické zařízení, které je schopno získat zpět část tepla z tepelné energie odváděné ven se znečištěným, takzvaným větracím vzduchem. Zpravidla se jedná o rekuperační jednotky, které jsou schopny využívat pro předehřev přiváděného čerstvého vzduchu teplo z odváděného znečištěného vzduchu. Jedná se o zpětné získávání tepla. Rekuperační jednotky jsou schopny spořit přibližně 60 procent tepla z tepelných ztrát větráním. K tomu je ale nutno započítat, že k provozu rekuperačních jednotek je potřeba elektrická energie na pohon ventilátorů a na předehřev vzduchu v době nízkých venkovních teplot. Je proto vhodné předem propočítat, zda se to vyplatí.

Velkou pozornost u nízkoenergetických i pasivních domů je třeba věnovat vzduchotěsnosti. To znamená, že veškeré obvodové konstrukce i jejich napojení musí vykazovat předepsanou vzduchotěsnost. Ta má v praxi vliv jak na snížení rizika pronikání vlhkosti do dřevěných konstrukcí a tepelných izolací stavby, tak také na účinnost rekuperační jednotky požadované u pasivních domů. Dále je nutné dodržovat v projektu předepsané technologické postupy výstavby a věnovat zvýšenou péči stavebním detailům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít