Dům kulatých sendvičů

27. dubna 2011, 14:58 - Jakub Křešnička
27. dubna 2011, 14:58

Královské jazýčky si leckdy smlsnou na pochoutkách, které normální člověk vyhazuje

Buckinghamský palác zůstal věrný tradici a přesné složení menu podávaného na královské svatbě zveřejnil až na poslední chvíli. Díky internetu se ale o soustech pro modrou krev dalo leccos zjistit dopředu, když královské účty na Facebooku, Twitteru či YouTube odhalily tajemství dortů i předkrmů. Jenže pokud královna Alžběta II. či někdo z jejích potomků nezve ke stolu stovky hostů, stravují se tak, že by to mnohé zklamalo.

Dva dorty postačí

Největším cílem snahy cukrářů dopředu napodobit královské menu se staly svatební dorty. Objevily se dokonce i úvahy, jestli je v době doznívající krize vhodné mít dva oficiální dorty. Při sňatku prince Charlese a lady Diany nicméně bylo oficiálních dortů sedmadvacet. Mimochodem kousek z jejich hlavního dortu se dá stále koupit v aukcích za cenu přesahující 1800 dolarů.
Hlavní několikapatrový dort pro Willama a Kate byl prý jak tradiční, tak moderní. Šlo o variaci na recept ovocného koláče, s nímž začínala svůj byznys cukrářka Fiona Cairnsová. „Děláme tradiční recept lehce přizpůsobený chuti novomanželů. Bude mít velmi jemný styl ozdobený spoustou květin,“ přiblížila při jeho výrobě Cairnsová.
Dort pro ženicha je o něco jednodušší, co se stylu týče. Základem jsou oblíbené sladkosti prince Williama z dílny britské firmy McVitie’s. Rustikální čokoládový dort ale není žádný drobeček – podle tajného královského receptu firma vyrobila pochoutku ze sedmnácti kil čokolády a 1700 čajových sušenek, jinak běžně dostupných v supermarketech.
„Palác nás požádal, abychom udělali jeden z Williamových oblíbených dortů. Bude celý ozdoben čokoládovými dekoracemi,“ přibližoval Paul Courtney, hlavní kuchař z oddělení pro design a vývoj dortů firmy, která během své 180leté tradice stvořila dort pro diamantovou svatbu královny Alžběty i sladkosti pro krále Jiřího V.

Pivo pro poddané

Kromě hlavních pokrmů utajovaných do poslední chvíle si mohli svatební hosté připravit chuť speciálními jednohubkami. Nalezli je v devatenácti honosných místnostech Buckinghamského paláce, kde se jindy pořádají státní návštěvy a bankety, a to pod dohledem děl Rubense, Rembrandta či Poussina vynesených z trezorů.
Na přípravě osmnácti variací jednohubek o různé chuti i teplotě se jednadvacet kuchařů trénovalo několik týdnů dopředu. Bývalý palácový šéfkuchař a osobní kuchař princezny Diany Darren McGrady dopředu prohlašoval, že v nabídce nebudou chybět tartletky z uzeného lososa, mini toasty croque-monsieur či u dvora oblíbené english sausage rolls, což jsou víceméně párky zabalené v těstě. Kromě welcome drinku v Buckinghamském paláci mohli všichni Britové ochutnat speciální pivo Windsor Knot, které královské svatbě věnoval pivovar Windsor & Eton. „Pokusili jsme se vytvořit pivo lehké jak chutí, tak barvou, které bude vyhovovat co největšímu počtu lidí, ale zároveň bude mít pamatováníhodnou chuť,“ pochlubil se hlavní sládek Paddy Johnson agentuře Reuters.
Zatímco s tímto pivem mohli slavit lidé na party chystajících se po celém Londýně či u grilování na zahradě, na dvoře proběhla oslava v podstatně tradičnějším stylu. S ohledem na zvyklosti bylo menu v paláci kompletně ve francouzštině. A objevil se i chod tradičně pojmenovaný po nevěstě.

Medový Charles

Večerní recepce pořádaná u prince Charlese následně v „intimním duchu“ přivítala něco okolo 300 nejbližších. Charles známý oblibou biokuchyně hostům servíroval jídlo pocházející z jeho panství, přičemž tyto potraviny si může koupit prakticky kdokoli.
Přestože se na dvoře vždy vaří z velmi kvalitních surovin, které většinou pocházejí z královniných statků, princ Charles jako by jim nedůvěřoval. Zdravá zelenina z jeho panství v Highgrove ho musí následovat, kamkoli se vydá. Od Carolyn Robbové, která byla princovou hlavní kuchařkou jedenáct let, se podle princových životopisců očekávalo, že bude vozit „hromady chladicích boxů“ s domácími potravinami po celém světě, protože Charles nechce riskovat lokální pokrmy. Leckteré své hostitele tím dokonce i urazil. Kromě toho prý musí mít vždy k snídani připraveno šest druhů medu.
Královská rodina jí však většinou poměrně obyčejně. Spektakulárních kreací si dost užijí při státních návštěvách, slavnostních večeřích i banketech. Nehledě na to, že musí jíst při státních návštěvách i tradiční pokrmy, kterým se obyčejní turisté většinou vyhýbají. Někteří hosté si po soukromém jídle u královské rodiny i postěžovali. Historik sir Roy Strong, kterého kdysi královna matka pohostila, občerstvení nepovažoval ani za „dobré obyčejné jídlo“.

Šampaňské z Teska

Velmi oblíbené jsou také rodinné pikniky či grilování, zvláště na letním sídle královny ve skotském Balmoralu. Tam se často jedí ryby a zvěřina, Windsorové ostatně neloví jen kvůli suvenýrům. Královna podobně jako řada jiných spořivých babiček podle zdrojů z paláce trvá na tom, že se zbytky jídla musejí dojíst další den. Svou šetřivost pak kdysi korunovala tím, že během jednoho z horších období ekonomiky nechala nahradit drahé šampaňské užívané na banketech vlastní značkou řetězce Tesco. Kdo pozná rozdíl, když je lahev stejně zabalená v ubrousku? Možná je to i tím, že královna Alžběta šampaňské nemá ráda, a pokud může, při přípitcích usrknutí jen předstírá. Někteří členové rodiny, mají ale poměrně zvláštní choutky.
„Princezna Anna zbožňuje banány, jejichž slupka kompletně zčerná. Většina lidí by je tou dobou vyhodila, ale ona je považuje za lahodné. Podobně i kiwi jí, až když začne měknout,“ píší dlouhodobí královští korespondenti Phil Dampier a Ashley Walton v knize Co je v královnině kabelce a jiná královská tajemství.
Královna sama má prý ráda britskou kuchyni, chutná jí fish and chips, jehněčí kotlety i roastbeef. S postupujícím věkem stejně jako její manžel princ Phillip už ale tolik neholduje anglické snídani a preferuje toast s marmeládou a čajem. A královně se neservíruje ani česnek, cibule nebo těstoviny s „barevnou“ omáčkou. Ostružiny, maliny a zrníčka z rajčat či okurek by se na královském stole také neměly objevovat a s některými pokrmy se pojí podivné dlouholeté tradice. „Členům královské rodiny se nikdy neservírují hranaté sendviče, protože podle legend se ten, kdo podává jídlo s ostrými rohy, pokusí o převrat na anglickém trůně,“ svěřil se v pořadu Tajemství královské kuchyně bývalý královský kuchař Graham Newbould.

BOX:
Královské choutky Snídaňové menu při svatbách následníků trůnu

1923: Budoucí král Jiří VI. a královna Alžběta Consommé à la Windsor Suprêmes de Saumon Reine Mary (lososové filety)
Côtelettes d’Agneau Prince Albert (jehněčí kotletky)
Chapons à la Strathmore (kapouni)
Fraises Duchesse Elizabeth (jahody)

1947: Budoucí královna Alžběta II. a princ Phillip Filet de Sole Mountbatten (filet z mořského jazyka)
Perdreau en Casserole (mladé koroptve)
Haricots Verts (zelené fazolky)
Pommes Noisette (brambory)
Salade Royale Bombe Glacee Princesse Elizabeth (zmrzlinová bomba)
Friandises (sladké zákusky)

1981: Princ Charles a princezna Diana

Quenelles de Barbue Cardinal (rybí noky)

Suprême de Volaille Princesse de Galles (drůbeží prsa s kostí)

Fèves au Beurre (cukrové lusky na másle)

Maïs à la Crème (krémová kukuřice)

Pommes Nouvelles (nové brambory)

Salade

Fraises (jahody)

Crème Caillée (smetana)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít