Důležité je poslouchat a pozorovat

12. září 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
12. září 2005, 00:00

PROBLÉMY S PAMĚTÍ Na potíže s pamětí si stěžuje snad každý. Pletou se vám jména lidí a telefonní čísla? Příčina zapomnětlivosti bývá často v nepozornosti. Problémy s pamětí jsou rozšířeným jevem, který se nevyhýbá ani jinak úspěšným šéfům. Prvním oříškem může být jak si vzpomenout na jména lidí po prvním vzájemném představení.

PROBLÉMY S PAMĚTÍ Na potíže s pamětí si stěžuje snad každý. Pletou se vám jména lidí a telefonní čísla? Příčina zapomnětlivosti bývá často v nepozornosti.

Problémy s pamětí jsou rozšířeným jevem, který se nevyhýbá ani jinak úspěšným šéfům. Prvním oříškem může být jak si vzpomenout na jména lidí po prvním vzájemném představení. „Jsem někomu představen a vzápětí nevím, jak se dotyčný jmenuje,“ zní obvyklá stížnost.

OPAKUJTE JMÉNO PARTNERA

Takováto okamžitá zapomnětlivost nesouvisí s vadou paměti, jak by se mohlo zdát. Při obchodní schůzce jsme prostě v první řadě zaměstnáni dojmem, který na druhého děláme, takže nemáme čas se zabývat tím, jak působí na nás. Doporučení zní takto: paměť na jména můžete rychle zlepšit tím, že při představování budete pečlivě poslouchat. Druhého současně dobře pozorujte, ovšem ne tak, aby si vaše zírání vykládal jako nepřátelský signál a v duchu si několikrát opakujte jeho jméno. Během konverzace potom zkoušejte jeho jméno použít, abyste si ho lépe zafixovali. Tento postup se podle psychologů velmi často vyplatí.

Každý z nás se totiž cítí polichocen, když si někdo, s kým jsme se setkali třeba jenom letmo a již před nějakým časem, pamatuje naše jméno. Možná se vám už k vašemu úžasu stalo, že recepční nebo obsluha z restaurace si pamatovala vaše jméno. Váš vztah k tomuto podniku to určitě zlepšilo.

SIMÓNIDŮV OBJEV Pro lepší zapamatování můžeme použít mnemotechnické postupy. Mimochodem, legenda spojuje vynález mnemotechniky se jménem starořeckého básníka Simónida. Ten byl jednou pozván na hostinu. Když hosté seděli u stolu, kdosi básníka vyvolal ven. V tom okamžiku spadl v místnosti strop, dům se zhroutil a všichni hosté byli pohřbeni v rozvalinách. Příbuzní, kteří chtěli pochovat zemřelé, je nemohli rozeznat. Simónidés si připomněl půdorys místnosti, kdo kde seděl, a přesně ukázal, komu patří nalezená těla. Stejný případ asi řešit nebudeme, ale princip je velmi dobře využitelný. Sekretářka, mobil, notebook, diář nebo vizitky nemusejí být totiž vždy po ruce. Jména lidí a jejich tváře si můžeme lépe zapamatovat tak, že si v představách vybavíme karikaturu jejich rysů. Všeobecně pomáhají mnemotechnické představy, které jsou barevné, směšné, menší nebo naopak větší až do absurdity. Velmi dobře lze použít také fonetické asociace mezi jménem a obličejem osob - například Bureš - má pleš, nebo spojitost s místem bydliště - Synková z náměstí bratří Synků. Při zapamatování jmen nám také mohou pomoci rýmy: paní Máša Šindelková do tašky si všechno schová. Neslouží-li vám paměť, hledejte podle psychiatra Sigmunda Freuda skrytý motiv. Jeden jeho pacient si za nic na světě nemohl zapamatovat jméno svého známého. Vyšlo najevo, že kdysi mu někdo se stejným jménem způsobil velký zármutek. Od té doby se jeho paměť zdráhala podržet takové nenáviděné jméno. POMŮŽE I NÁPOVĚDA**

Častou potíží bývá také správné vybavování telefonních čísel a různých dat. Čísla často obsahují zvláštnosti. Když je najdeme, číslo nebo jejich řadu si natrvalo zapamatujeme. Například střídající se cifry 242424, klesající nebo rostoucí řady 234567, 765432. Telefonní čísla si také mnohem lépe zapamatujeme, když je uspořádáme do dvojic. Všeobecně pomáhá třídění dat na stejnorodé celky. Vybavování údajů pak spustí nápověda. Může mít třeba i primitivní formu uzlu na kapesníku, který nám připomene, co je třeba učinit.

Společným jmenovatelem mnoha problémů s pamětí bývá nedostatečná koncentrace. Už jste třeba s námahou hledali zaparkovaný vůz? Možné doporučení zní: Když zaparkujete auto ve velkém neznámém městě, věnujte chvilku v záplavě mnoha myšlenek a úkolů i tomu, abyste si zafixovali několik dobře viditelných orientačních bodů. A rada pro chronické „zapomnětlivce“? Na rozlehlém venkovním parkovišti si zvykněte parkovat v nej-vzdálenějších řadách od středu. Obejdete celé parkoviště a snadno vůz najdete. Procházka vám navíc neuškodí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít