DUEL - Vyjednala vláda přechodné 7leté období pro nákup zemědělské půdy cizinci?

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi.

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi. Dokument také uvádí, že Česká republika musí cizím státním příslušníkům pro oblast podnikání v zemědělství vytvořit podobný režim jako českým právnickým a fyzickým osobám. Daný problém nelze hodnotit pouze tak, jestli prodáváme a bráníme nákupu, ale musíme jej hodnotit v kontextu. Je nutné si uvědomit, že v České republice jsou tři miliony vlastníků a byli to právě oni, kdo se snažili o plnou liberalizaci prodeje půdy. V rámci devizového zákona je stanoveno tříleté období pro to, aby cizinec, který chce podnikat v oblasti zemědělství, musel prokázat trvalý pobyt na území České republiky, znalost jazyka a vzdělání. Druhou znesnadňující podmínkou pro jeho podnikání je registrace veškerých zemědělců u příslušného místního, městského nebo obecního úřadu. NE

Jiří Papež (ODS) poslanec

Vláda označovala za svůj úspěch, že v podmínkách pro přistoupení k EU vyjednala přechodné sedmileté období pro nákup zemědělské půdy cizinci. Nyní se ukázalo, že nic takového přístupová smlouva neobsahuje. Celou blamáž, kterou vláda hrála s veřejností, potvrdila schválením novely devizového zákona, kde je napsáno, že pokud se cizinec zaeviduje jako zemědělský podnikatel na krajském úřadě a prokáže, že umí česky, může si u nás půdu kupovat. Bylo by dobré, kdyby to ministr zemědělství, který to loni v říjnu popíral, alespoň nyní přiznal. Sedmileté přechodné období pro nákup zemědělské půdy prostě neexistuje. Bylo by férové, aby vláda přiznala, že pro své zemědělce vyjednala horší podmínky, než vláda slovenská, která sedmileté přechodné období podmínila tím, že cizinci musejí mít na území Slovenska zákonné bydliště a provozovat tam zemědělskou činnost nepřetržitě nejméně po dobu tří let. Podobné podmínky vyjednalo i Maďarsko a Polsko s tím, že délka vyjednaného přechodného období pro nabývání zemědělské půdy je v Polsku dvanáct a v Maďarsku sedm let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít