DUEL - Vyjednala vláda přechodné 7leté období pro nákup zemědělské půdy cizinci?

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi.

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi. Dokument také uvádí, že Česká republika musí cizím státním příslušníkům pro oblast podnikání v zemědělství vytvořit podobný režim jako českým právnickým a fyzickým osobám. Daný problém nelze hodnotit pouze tak, jestli prodáváme a bráníme nákupu, ale musíme jej hodnotit v kontextu. Je nutné si uvědomit, že v České republice jsou tři miliony vlastníků a byli to právě oni, kdo se snažili o plnou liberalizaci prodeje půdy. V rámci devizového zákona je stanoveno tříleté období pro to, aby cizinec, který chce podnikat v oblasti zemědělství, musel prokázat trvalý pobyt na území České republiky, znalost jazyka a vzdělání. Druhou znesnadňující podmínkou pro jeho podnikání je registrace veškerých zemědělců u příslušného místního, městského nebo obecního úřadu. NE

Jiří Papež (ODS) poslanec

Vláda označovala za svůj úspěch, že v podmínkách pro přistoupení k EU vyjednala přechodné sedmileté období pro nákup zemědělské půdy cizinci. Nyní se ukázalo, že nic takového přístupová smlouva neobsahuje. Celou blamáž, kterou vláda hrála s veřejností, potvrdila schválením novely devizového zákona, kde je napsáno, že pokud se cizinec zaeviduje jako zemědělský podnikatel na krajském úřadě a prokáže, že umí česky, může si u nás půdu kupovat. Bylo by dobré, kdyby to ministr zemědělství, který to loni v říjnu popíral, alespoň nyní přiznal. Sedmileté přechodné období pro nákup zemědělské půdy prostě neexistuje. Bylo by férové, aby vláda přiznala, že pro své zemědělce vyjednala horší podmínky, než vláda slovenská, která sedmileté přechodné období podmínila tím, že cizinci musejí mít na území Slovenska zákonné bydliště a provozovat tam zemědělskou činnost nepřetržitě nejméně po dobu tří let. Podobné podmínky vyjednalo i Maďarsko a Polsko s tím, že délka vyjednaného přechodného období pro nabývání zemědělské půdy je v Polsku dvanáct a v Maďarsku sedm let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít