DUEL - Vyjednala vláda přechodné 7leté období pro nákup zemědělské půdy cizinci?

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi.

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi. Dokument také uvádí, že Česká republika musí cizím státním příslušníkům pro oblast podnikání v zemědělství vytvořit podobný režim jako českým právnickým a fyzickým osobám. Daný problém nelze hodnotit pouze tak, jestli prodáváme a bráníme nákupu, ale musíme jej hodnotit v kontextu. Je nutné si uvědomit, že v České republice jsou tři miliony vlastníků a byli to právě oni, kdo se snažili o plnou liberalizaci prodeje půdy. V rámci devizového zákona je stanoveno tříleté období pro to, aby cizinec, který chce podnikat v oblasti zemědělství, musel prokázat trvalý pobyt na území České republiky, znalost jazyka a vzdělání. Druhou znesnadňující podmínkou pro jeho podnikání je registrace veškerých zemědělců u příslušného místního, městského nebo obecního úřadu. NE

Jiří Papež (ODS) poslanec

Vláda označovala za svůj úspěch, že v podmínkách pro přistoupení k EU vyjednala přechodné sedmileté období pro nákup zemědělské půdy cizinci. Nyní se ukázalo, že nic takového přístupová smlouva neobsahuje. Celou blamáž, kterou vláda hrála s veřejností, potvrdila schválením novely devizového zákona, kde je napsáno, že pokud se cizinec zaeviduje jako zemědělský podnikatel na krajském úřadě a prokáže, že umí česky, může si u nás půdu kupovat. Bylo by dobré, kdyby to ministr zemědělství, který to loni v říjnu popíral, alespoň nyní přiznal. Sedmileté přechodné období pro nákup zemědělské půdy prostě neexistuje. Bylo by férové, aby vláda přiznala, že pro své zemědělce vyjednala horší podmínky, než vláda slovenská, která sedmileté přechodné období podmínila tím, že cizinci musejí mít na území Slovenska zákonné bydliště a provozovat tam zemědělskou činnost nepřetržitě nejméně po dobu tří let. Podobné podmínky vyjednalo i Maďarsko a Polsko s tím, že délka vyjednaného přechodného období pro nabývání zemědělské půdy je v Polsku dvanáct a v Maďarsku sedm let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít