DUEL - VNÍMÁTE NOVĚ VYBUDOVANÉ ZÁTARASY NA ČESKO-SLOVENSKÉ HRANICI JAKO PROBLÉM?

26. ledna 2004, 00:00 - admin
26. ledna 2004, 00:00

ANONěkolik desítek zábran na místních komunikacích by prý mělo přispět ke zlepšení ochrany státní hranice, zejména ve vztahu k nelegální migraci. To je obtížně dosažitelný cíl, protože v horských oblastech Beskyd a Javorníků se nacházejí desítky polních cest, které tyto zábrany nemají.

MARTIN ŘÍMAN (ODS), poslanec ANO Několik desítek zábran na místních komunikacích by prý mělo přispět ke zlepšení ochrany státní hranice, zejména ve vztahu k nelegální migraci. To je obtížně dosažitelný cíl, protože v horských oblastech Beskyd a Javorníků se nacházejí desítky polních cest, které tyto zábrany nemají. Například v katastru obce Bílá na Frýdecko-Místecku jsou instalovány tyto zábrany v počtu pěti kusů na pěti místech, ale v celém lesním prostoru tohoto katastru se podle sdělení starosty nachází několik desítek podobných cest a cestiček, které si lze vybrat jako náhradu. Problémem je, že je nesmírně ztížen život občanů, kteří mají své domky přilehlé ke komunikaci, na které jsou zábrany instalovány. Konkrétně ve zmíněné obci Bílá byly tři masivní zábrany instalovány tak, že sice umožňují lidem vyjít ze dvorků na komunikaci, ale už jim neumožňují vyjet s autem. Nepříjemná je především zima, kdy je horská oblast zasypána metrem a půl sněhu. Když už, tak by měly být zátarasy umístěny alespoň inteligentnějším způsobem. STANISLAV GROSS (ČSSD), ministr vnitra

NE

**Platný zákon policii k takovéto instalaci opravňuje. Z místního hlediska je zapotřebí posuzovat, zda byly zátarasy umístěny správně. Pokud je možné instalovat je někde lépe, lze to kvalifikovat jako chybu. Otázkou zůstává, jestli vůbec mohly být instalovány jinak. Ze zákona vyplývá, že překážky mohou být umístěny pouze v bezprostřední blízkosti státních hranic, což je zákonem přesně stanoveno - do 50 m od hraniční čáry. Představa, že zátarasy zabrání všem formám nelegální migrace, by byla naivní. Zábrany, které nejsou českým výmyslem, se však ukazují jako účinné. Osvědčily se na jiných státních hranicích při boji proti organizované nelegální migraci, která často probíhá tak, že po polních lesních cestách projíždějí mikrobusy a osobní auta napěchovaná (omlouvám se za tento výraz) nelegálními migranty. Nezabrání ale těm, kteří chodí takzvaně po zelené pěšky. Opatření má také pomáhat v boji proti různým formám trestné činnosti, třeba rychlému vyvážení ukradených osobních automobilů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít