DUEL - Jste pro zlegalizování tzv. švarcsystému?

29. března 2004, 00:00 - admin
29. března 2004, 00:00

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí.

ANO

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně

Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí. Odborníci na pracovní právo tvrdí, že zákaz je na hraně ústavnosti, protože porušuje listinu základních práv a svobod tím, že brání podnikání a rozvoji malých firem. Vláda neustále švarcsystém prezentuje jako zavrženíhodný, ale tím je pouze proto, že je to tak uvedeno v našem zákoně, který se pokusíme změnit. Teď navíc vláda navrhuje zvýšit pokutu až do výše dvou milionu korun zaměstnavateli a až do výše deseti tisíc korun živnostníkovi, kteří švarcsystém provozují. Co je špatného na tom, když zaměstnavatel uzavře službu s člověkem, který pro něj pracuje na živnostenský list? Jedná se o svobodnou dohodu mezi dvěma subjekty. Argumenty, že jsou tím živnostníci vykořisťováni neobstojí, protože oni to dělají dobrovolně. Kdyby chtěli, nechají se zaměstnat.

 

NE ZDENĚK ŠKROMACH, (ČSSD) ministr

Náš zákon švarcsystém zakazuje, nyní zákaz přitvrdíme. ODS chce zákaz švarcsystému ze zákona vypustit, což je pro nás ipro naprostou většinu veřejnosti nepřijatelné. Znamenalo by to zneužívání sytému, který nemá obdoby nikde v Evropě. Zákaz švarcsystému je účinný akontrolovatelný ze strany jak finančních úřadů (které následně podnikatele, u nichž pracují lidé na živnostenské listy, dodaňují), tak úřadů práce. Zaměstnavatelé si stěžují, že kvůli vysokým odvodům za zaměstnance jsou nuceni zaměstnávat lidi na živnostenské listy. Odvody přitom nejsou zase až tak velké. Našim zaměstnavatelům bych přál, aby platili takové odvody a měli takové povinnosti vůči zaměstnancům jako kupříkladu zaměstnavatelé vN ěmecku či v Rakousku. To by se teprve prohnuli. Neuznávám ani argument, že se švarcsystémem snižuje nezaměstnanost. Pouze se jím odírají lidé, jež jsou nuceni být zaměstnáni na živnostenský list, což je samo o sobě nelogickou vazbou. Vznikají tím však především daňové a pojišťovnické úniky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít