DUEL - Jste pro zlegalizování tzv. švarcsystému?

29. března 2004, 00:00 - admin
29. března 2004, 00:00

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí.

ANO

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně

Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí. Odborníci na pracovní právo tvrdí, že zákaz je na hraně ústavnosti, protože porušuje listinu základních práv a svobod tím, že brání podnikání a rozvoji malých firem. Vláda neustále švarcsystém prezentuje jako zavrženíhodný, ale tím je pouze proto, že je to tak uvedeno v našem zákoně, který se pokusíme změnit. Teď navíc vláda navrhuje zvýšit pokutu až do výše dvou milionu korun zaměstnavateli a až do výše deseti tisíc korun živnostníkovi, kteří švarcsystém provozují. Co je špatného na tom, když zaměstnavatel uzavře službu s člověkem, který pro něj pracuje na živnostenský list? Jedná se o svobodnou dohodu mezi dvěma subjekty. Argumenty, že jsou tím živnostníci vykořisťováni neobstojí, protože oni to dělají dobrovolně. Kdyby chtěli, nechají se zaměstnat.

 

NE ZDENĚK ŠKROMACH, (ČSSD) ministr

Náš zákon švarcsystém zakazuje, nyní zákaz přitvrdíme. ODS chce zákaz švarcsystému ze zákona vypustit, což je pro nás ipro naprostou většinu veřejnosti nepřijatelné. Znamenalo by to zneužívání sytému, který nemá obdoby nikde v Evropě. Zákaz švarcsystému je účinný akontrolovatelný ze strany jak finančních úřadů (které následně podnikatele, u nichž pracují lidé na živnostenské listy, dodaňují), tak úřadů práce. Zaměstnavatelé si stěžují, že kvůli vysokým odvodům za zaměstnance jsou nuceni zaměstnávat lidi na živnostenské listy. Odvody přitom nejsou zase až tak velké. Našim zaměstnavatelům bych přál, aby platili takové odvody a měli takové povinnosti vůči zaměstnancům jako kupříkladu zaměstnavatelé vN ěmecku či v Rakousku. To by se teprve prohnuli. Neuznávám ani argument, že se švarcsystémem snižuje nezaměstnanost. Pouze se jím odírají lidé, jež jsou nuceni být zaměstnáni na živnostenský list, což je samo o sobě nelogickou vazbou. Vznikají tím však především daňové a pojišťovnické úniky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít