DUEL - Jste pro zlegalizování tzv. švarcsystému?

29. března 2004, 00:00 - admin
29. března 2004, 00:00

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí.

ANO

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně

Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí. Odborníci na pracovní právo tvrdí, že zákaz je na hraně ústavnosti, protože porušuje listinu základních práv a svobod tím, že brání podnikání a rozvoji malých firem. Vláda neustále švarcsystém prezentuje jako zavrženíhodný, ale tím je pouze proto, že je to tak uvedeno v našem zákoně, který se pokusíme změnit. Teď navíc vláda navrhuje zvýšit pokutu až do výše dvou milionu korun zaměstnavateli a až do výše deseti tisíc korun živnostníkovi, kteří švarcsystém provozují. Co je špatného na tom, když zaměstnavatel uzavře službu s člověkem, který pro něj pracuje na živnostenský list? Jedná se o svobodnou dohodu mezi dvěma subjekty. Argumenty, že jsou tím živnostníci vykořisťováni neobstojí, protože oni to dělají dobrovolně. Kdyby chtěli, nechají se zaměstnat.

 

NE ZDENĚK ŠKROMACH, (ČSSD) ministr

Náš zákon švarcsystém zakazuje, nyní zákaz přitvrdíme. ODS chce zákaz švarcsystému ze zákona vypustit, což je pro nás ipro naprostou většinu veřejnosti nepřijatelné. Znamenalo by to zneužívání sytému, který nemá obdoby nikde v Evropě. Zákaz švarcsystému je účinný akontrolovatelný ze strany jak finančních úřadů (které následně podnikatele, u nichž pracují lidé na živnostenské listy, dodaňují), tak úřadů práce. Zaměstnavatelé si stěžují, že kvůli vysokým odvodům za zaměstnance jsou nuceni zaměstnávat lidi na živnostenské listy. Odvody přitom nejsou zase až tak velké. Našim zaměstnavatelům bych přál, aby platili takové odvody a měli takové povinnosti vůči zaměstnancům jako kupříkladu zaměstnavatelé vN ěmecku či v Rakousku. To by se teprve prohnuli. Neuznávám ani argument, že se švarcsystémem snižuje nezaměstnanost. Pouze se jím odírají lidé, jež jsou nuceni být zaměstnáni na živnostenský list, což je samo o sobě nelogickou vazbou. Vznikají tím však především daňové a pojišťovnické úniky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít