DUEL - Je příčinou cenového nárůstu oceli v Čechách především export šrotu do Číny?

26. dubna 2004, 00:00 - admin
26. dubna 2004, 00:00

ANO Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny.

JAROSLAV PLACHÝ (ODS), poslanec

ANO

Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny. Navíc ve stejném zákoně podstatně omezila dovoz ojetých vozů s falešnou argumentací, že se ČR stane vrakovištěm Evropy. Pokud exportujeme ročně miliony tun oceli ve strojírenské produkci, pak by se nám alespoň část této oceli v podobě šrotu měla vracet zpět, aby nebyla ohrožena výroba oceli nové. Dopady růstu ceny oceli na konkurenceschopnost našeho průmyslu jsou negativní. Poté kdy vláda u stavebních prací zvýšila DPH, se nyní 100% zvyšují materiálové náklady na ocel, tvořící ve stavebnictví až 20 % celkových materiálových nákladů. To všechno těžce dolehne nejen na stavební firmy, ale především na strojírenské podniky, pro které ocel představuje až 100 % materiálových nákladů.

 

MILAN URBAN (ČSSD) ministr průmyslu a obchodu

NE

Nedostatek ocelového a železného šrotu je celosvětový problém. Je zapříčiněn především dynamickým rozvojem hospodářství v jihovýchodní Asii. Čína zvýšila výrobu oceli v roce 2003 v porovnání srokem 2002 o 20 %. Tuto výrobu musí zajišťovat i pomocí kovového šrotu. Rozhodla se intenzivně vstoupit do obchodu s tímto materiálem po celém světě. Co se týká pohybu šrotu v ČR v letech 2001-2003, jeho vývoz byl směřován výhradně do zemí EU, případně do nově přistupujících států, ale to pouze z 12 %. Většinu tvořilo zejména Rakousko a N ěmecko. Objem vývozu šrotu z ČR do Číny je marginální a v loňském roce činil pouze 0,05 % z celkového objemu vývozu. Tento podíl se od počátku letošního roku ještě snižuje. Posuzujeme možnost přijetí technických opatření k zabránění vývozu odpadu, tedy šrotu, v případě, že tento šrot bude kontaminován. Česká republika bude hledat účinná opatření, která zavedou povinnost testování například na radioaktivitu, což je v plném souladu s opatřeními EU.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít