DUEL - Je příčinou cenového nárůstu oceli v Čechách především export šrotu do Číny?

26. dubna 2004, 00:00 - admin
26. dubna 2004, 00:00

ANO Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny.

JAROSLAV PLACHÝ (ODS), poslanec

ANO

Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny. Navíc ve stejném zákoně podstatně omezila dovoz ojetých vozů s falešnou argumentací, že se ČR stane vrakovištěm Evropy. Pokud exportujeme ročně miliony tun oceli ve strojírenské produkci, pak by se nám alespoň část této oceli v podobě šrotu měla vracet zpět, aby nebyla ohrožena výroba oceli nové. Dopady růstu ceny oceli na konkurenceschopnost našeho průmyslu jsou negativní. Poté kdy vláda u stavebních prací zvýšila DPH, se nyní 100% zvyšují materiálové náklady na ocel, tvořící ve stavebnictví až 20 % celkových materiálových nákladů. To všechno těžce dolehne nejen na stavební firmy, ale především na strojírenské podniky, pro které ocel představuje až 100 % materiálových nákladů.

 

MILAN URBAN (ČSSD) ministr průmyslu a obchodu

NE

Nedostatek ocelového a železného šrotu je celosvětový problém. Je zapříčiněn především dynamickým rozvojem hospodářství v jihovýchodní Asii. Čína zvýšila výrobu oceli v roce 2003 v porovnání srokem 2002 o 20 %. Tuto výrobu musí zajišťovat i pomocí kovového šrotu. Rozhodla se intenzivně vstoupit do obchodu s tímto materiálem po celém světě. Co se týká pohybu šrotu v ČR v letech 2001-2003, jeho vývoz byl směřován výhradně do zemí EU, případně do nově přistupujících států, ale to pouze z 12 %. Většinu tvořilo zejména Rakousko a N ěmecko. Objem vývozu šrotu z ČR do Číny je marginální a v loňském roce činil pouze 0,05 % z celkového objemu vývozu. Tento podíl se od počátku letošního roku ještě snižuje. Posuzujeme možnost přijetí technických opatření k zabránění vývozu odpadu, tedy šrotu, v případě, že tento šrot bude kontaminován. Česká republika bude hledat účinná opatření, která zavedou povinnost testování například na radioaktivitu, což je v plném souladu s opatřeními EU.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít