DUEL - Je příčinou cenového nárůstu oceli v Čechách především export šrotu do Číny?

26. dubna 2004, 00:00 - admin
26. dubna 2004, 00:00

ANO Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny.

JAROSLAV PLACHÝ (ODS), poslanec

ANO

Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny. Navíc ve stejném zákoně podstatně omezila dovoz ojetých vozů s falešnou argumentací, že se ČR stane vrakovištěm Evropy. Pokud exportujeme ročně miliony tun oceli ve strojírenské produkci, pak by se nám alespoň část této oceli v podobě šrotu měla vracet zpět, aby nebyla ohrožena výroba oceli nové. Dopady růstu ceny oceli na konkurenceschopnost našeho průmyslu jsou negativní. Poté kdy vláda u stavebních prací zvýšila DPH, se nyní 100% zvyšují materiálové náklady na ocel, tvořící ve stavebnictví až 20 % celkových materiálových nákladů. To všechno těžce dolehne nejen na stavební firmy, ale především na strojírenské podniky, pro které ocel představuje až 100 % materiálových nákladů.

 

MILAN URBAN (ČSSD) ministr průmyslu a obchodu

NE

Nedostatek ocelového a železného šrotu je celosvětový problém. Je zapříčiněn především dynamickým rozvojem hospodářství v jihovýchodní Asii. Čína zvýšila výrobu oceli v roce 2003 v porovnání srokem 2002 o 20 %. Tuto výrobu musí zajišťovat i pomocí kovového šrotu. Rozhodla se intenzivně vstoupit do obchodu s tímto materiálem po celém světě. Co se týká pohybu šrotu v ČR v letech 2001-2003, jeho vývoz byl směřován výhradně do zemí EU, případně do nově přistupujících států, ale to pouze z 12 %. Většinu tvořilo zejména Rakousko a N ěmecko. Objem vývozu šrotu z ČR do Číny je marginální a v loňském roce činil pouze 0,05 % z celkového objemu vývozu. Tento podíl se od počátku letošního roku ještě snižuje. Posuzujeme možnost přijetí technických opatření k zabránění vývozu odpadu, tedy šrotu, v případě, že tento šrot bude kontaminován. Česká republika bude hledat účinná opatření, která zavedou povinnost testování například na radioaktivitu, což je v plném souladu s opatřeními EU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít