DUEL - Domníváte se, že přistoupení k euru samo o sobě pomůže české ekonomice?

13. října 2003, 00:00 - admin
13. října 2003, 00:00

Společná evropská měna bude pro naši republiku hodně výhodná. Nemůžeme přece se svou vlastní měnou zůstat jako ostrov nadobro uzavřený před všemi okolními státy. Pro Českou republiku se společnou evropskou měnou otevřou další možnosti, které v současné době postrádáme.

MILOSLAV VLČEK, (ČSSD), poslanec rozpočtového výboru ANO

Kupříkladu nebude možný útok na českou korunu, jejíž sanace vůči jiným měnám nás nyní stojí spoustu finančních prostředků. Koruna je napadána ze všech možných oblastí a musíme to pořád a dokola řešit. Je to začarovaný kruh. Eurem bude tento problém vyřešen jednou provždy. Svým způsobem jakési ano euru již čeští občané řekli, když ve své většině hlasovali pro vstup České republiky do Evropské unie, čemuž jsem velmi rád. Nejsem ještě zdaleka stoprocentně rozhodnut o tom, aby o společné měně proběhlo další samostatné referendum. Spíš bych řekl, že jsem pro něj asi tak z poloviny. Tím chci říci, že podporuji zákon o obecném referendu jako takový. Bylo by to ulehčení - ke každé otázce by se referendum nemuselo vypisovat zvlášť.

ZDENĚK TŮMA guvernér ČNB

NE

Jednotná měna nebude spásou, spíš půjde o další milník v našem procesu přistoupení k Evropě. Pokud bude ekonomika pracovat dobře, pak může prosperovat s eurem. Jak však ukazuje případ Švédska, může dobře fungovat i bez něj. Severské země jsou vůbec hezkým příkladem. Vedle sebe tam leží Norsko, Finsko, Dánsko a zmíněné Švédsko. Všechny tyto státy mají odlišný systém měnové politiky. Norové nejsou ani členy EU, Finové velmi dobře fungují s eurem, Dánové mají pevný kurz a Švédové cílují inflaci. Přes odlišné měnové systémy jde ale o prosperující země. Záleží zkrátka především na konkurenceschopnosti ekonomiky a sladění politik jako celku, protože zavedení eura je hlavně politicko-ekonomickou otázkou. Jestliže země konkurenceschopná nebude, pak ji měnová politika rozhodně nezachrání. Kdy pro nás bude přijetí eura reálné, záleží také na tom, v jakém stavu budou veřejné finance v roce 2005 až 2006. Nutné k tomu je, aby byla vláda schopna prezentovat rozumnou strategii a její kroky směřovaly k co nejnižšímu deficitu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít