Důchodový systém potřebuje tři pilíře,

18. srpna 2003, 00:00 - Jan Lachout, publicista
18. srpna 2003, 00:00

V současnosti probíhá diskuze o reformě důchodového systému, do níž se zapojují i penzijní fondy. Podle Ivo Foltýna z Asociace penzijních fondů bude její konečná podoba výsledkem všeobecného kompromisu.

tvrdí Ivo Foltýn z Asociace penzijních fondů ČR a ředitel PFČP

V současnosti probíhá diskuze o reformě důchodového systému, do níž se zapojují i penzijní fondy. Podle Ivo Foltýna z Asociace penzijních fondů bude její konečná podoba výsledkem všeobecného kompromisu.

* Vláda v současné době připravuje koncepci důchodové reformy. Podílí se Asociace penzijních fondů na její tvorbě?

Na oficiální úrovni probíhá komunikace mezi vládou a asociací v rámci připomínkových řízení, která přímo zasahují do stávajícího fungování penzijních fondů. Vedle této oficiální úrovně probíhají také neoficiální konzultace na úrovni jednotlivých pracovních skupin, pravidelně jsou také vedena oboustranná jednání mezi zástupci ministerstev financí a sociálních věcí a zástupci asociace.

* Jak hodnotíte návrhy na zvyšování důchodového věku, návrh zastavit růst výše důchodů. Návrh ministra Škromacha nelze chápat jako zmrazení růstu důchodů.

Sledování stávajících podmínek pro růst penzí probíhá ze dvou třetin podle indexu inflace a z třetiny podle indexu mezd. Vláda dnes tedy říká, že toto pravidlo bude skutečně dodržovat a změní tak trend, který fungoval dosud, kdy byly důchody zvyšovány více, než bylo nutné. Vláda také navrhuje posun věku pro odchod do důchodu až na 63 let, stejně pro muže a ženy. Tato změna má ale proběhnout až v horizontu let 2006-2013. Vláda tak v tomto volebním období sleduje jen to, co bylo již schváleno v minulosti. Skutečnou změnou je návrh, že se do náhradní doby pro výpočet důchodu nebude započítávat například studium na vysoké škole a omezení některých dalších náhradních dob.

* Je to spravedlivé vůči vysokoškolákům?

Ano. Pokud člověk nepracuje a neodvádí daně a sociální pojištění, není důvod tuto dobu zahrnovat do výpočtu nároků, ze kterých se počítá penze. Tento přístup funguje také ve většině států EU.

* Vedle stávajícího průběžného systému a dobrovolného spoření do penzijních fondů by podle vlády součástí druhého pilíře měly být tzv. zdánlivě fiktivní účty (NDC)?!

Tento systém by měl být ekvivalentní tomu, který funguje ve Švédsku. Vláda ale navrhuje, aby jedna třetina prostředků vybraných v rámci NDC byla dále redistribuována. Koncepčně princip určité míry solidarity považuji za správný, nicméně není to švédský model, ve kterém důchodci získávají zpět téměř vše, co našetřili. Tento systém je ovšem založen na slibu politické reprezentace, že vám po určité době peníze vyplatí. Ne každá se ale musí cítit vázána rozhodnutím té minulé. Podle nás by občan měl mít možnost uložit peníze buď do systému NDC, pokud věří vládě, nebo do systému soukromých penzijních fondů, pokud věří soukromému subjektu.

* Jaké jsou představy asociace o fungování penzijního systému?

Systém by podle nás měl fungovat na třech pilířích. První bude tvořen stávajícím průběžným systémem důchodového pojištění. Postupně by se částka směřovaná do tohoto pilíře měla zmenšovat a přesouvat do druhého pilíře. Na konci přechodu na nový penzijní systém by výše dávky z průběžného systému měla být na úrovni životního minima.Ve druhém pilíři by občan měl získat možnost volby mezi systémem fiktivních účtů nebo své prostředky svěřit soukromému penzijnímu fondu. Lidé by měli mít možnost v rámci tohoto pilíře rozhodnout o převodu části svého stávajícího odvodu na důchodové pojištění až do výše 10 % svého hrubého příjmu. Třetí pilíř by byl postaven na dobrovolném spoření ve stávajícím systému penzijních fondů a životních pojišťoven se státním příspěvkem a daňovou úlevou. Naší základní snahou je zvýšit zásluhovost penzí. Tedy - co do systému občan dá, měl by z něj také dostat.

* Existuje v rámci EU nějaký jednotný koncept důchodového systému?

EU nenašla dosud v této věci shodu. Evropská komise nechává řízení důchodových systémů v kompetenci národních vlád. Osobně se domnívám, že to tak zůstane i do budoucna, s výjimkou některých částí, jako např. přenositelnost dávek mezi jednotlivými členskými státy. Určitá doporučení v tomto kontextu existují pouze pro fungování zaměstnaneckých penzijních fondů, protože se v minulosti objevila řada případů jejich zneužívání. Proto vznikla směrnice, která podmínky fungování těchto fondů upravuje.

* Jaký dopad bude mít vládou navrhovaná reforma na české podnikatele?

Skupina osob samostatně výdělečně činných je navrhovanou vládní reformou postižena podstatně více než ostatní. Budou totiž muset platit minimální vyměřovací základ bez ohledu na to, zda jsou ve ztrátě nebo v zisku. Další důležitou věcí je skutečnost, že podnikatelé mají v průměru nižší vyměřovací základ než lidé v zaměstnaneckém poměru. Výše tohoto základu je ale klíčová pro výpočet budoucí penze. Pro ně má tedy ještě větší význam vytváření si finančních rezerv pro pozdější dobu.

* Jak může podnikatel těžit z toho, přispívá-li zaměstnancům na životní nebo penzijní připojištění?

Základní výhoda je v tom, že si danou částku může odečíst z nákladů. Je to vlastně stejné jako mzda, ale v tomto případě neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pokud tedy podnikatel přispěje touto formou svému zaměstnanci, přijde ho to nákladově levněji než v případě vyplácení mzdy. Za dobu posledních tří let, kdy tato možnost vznikla, zájem o tyto produkty neustále roste. Podnikatelé jsou samozřejmě opatrnější a testují, jak jsou penzijní fondy stabilní, zda jsou schopny dosahovat zhodnocení, které odpovídá riziku dané investice atd. Nicméně procento zaměstnavatelů, kteří touto formou přispívají svým zaměstnancům kontinuálně roste. Osobně se domnívám, že tento trend bude i nadále pokračovat. Zhruba 30 % všech lidí, kteří jsou zapojeni do systému penzijního připojištění, má dnes příspěvek od svého zaměstnavatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít