Article, show

Důchodci mohou bydlet kdekoli v Evropě

15. března 2004, 00:00 - ANTONÍN DANĚK, JIŘÍ GLET, právníci
15. března 2004, 00:00

Nárok na plnou zdravotní péči mají nejen v zemích EU, ale i v Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na IslanděCHCETE SE NA STARÁ KOLENA PŘESTĚHOVAT TŘEBA DO PORTUGALSKA? ŽÁDNÝ PROBLÉM. NEJDŘÍVE OVŠEM VYŘEŠTE FORMALITY SE ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU A SPRÁVOU SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ.

Nárok na plnou zdravotní péči mají nejen v zemích EU, ale i v Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku a na Islandě CHCETE SE NA STARÁ KOLENA PŘESTĚHOVAT TŘEBA DO PORTUGALSKA? ŽÁDNÝ PROBLÉM. NEJDŘÍVE OVŠEM VYŘEŠTE FORMALITY SE ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU A SPRÁVOU SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ.

Jedním z nezadatelných práv občanů - důchodců a jejich rodinných příslušníků ze zemí Evropské unie je výběr bydliště nejenom v kterémkoliv členském státě Unie, ale i v některých nečlenských zemích, konkrétně v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a na Islandě. Od 1. května bude Česko členskou zemí EU a právo tohoto výběru bydliště budou tedy moci uplatnit i naši občané. Důvodů, proč se budou chtít čeští důchodci usadit v některém jiném členském státě EU, může být mnoho. Například někdo si při svých toulkách Evropou oblíbil některé místo tak, že by se v něm rád usadil. Jelikož ale byl v produktivním věku k České republice vázán nejen pracovními povinnostmi, ale i závazky k nezletilým dětem, nemohl tak učinit. Dnes, když je již v důchodovém věku a bez závazků, může se přestěhovat do svého oblíbeného Řecka či Španělska, kde hodlá strávit „podzim života“. Je ovšem zřejmé, že starší lidé potřebují poměrně častou a mnohdy i pravidelnou zdravotní péči. Předtím než se rozhodnou k tak důležitému kroku, kterým bezesporu je změna bydliště do jiného členského státu Evropské unie, chtějí být informováni o svých nárocích na poskytnutí zdravotní péče v této zemi.

DŮLEŽITÝ FORMULÁŘ E 121 Pokud jste tedy českým důchodcem a hodláte se sám nebo spolu se svými nezaopatřenými rodinnými příslušníky přestěhovat do jiného členského státu EU, musíte se dostavit na vaši českou zdravotní pojišťovnu a požádat o vystavení formuláře E 121. Zde uvedete, odkdy hodláte začít bydlet na území jiného členského státu Unie. Rovněž uvedete, zda se s vámi stěhují i vaši rodinní příslušníci. Za rodinného příslušníka se považuje manžel (manželka) a nezaopatřené dítě ve smyslu zákona o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb., v platném znění. Za nezaopatřeného rodinného příslušníka se považuje takový rodinný příslušník, který nevykonává výdělečnou činnost, nepobírá důchod ani dávky v nezaměstnanosti. České zdravotní pojišťovně musíte taktéž sdělit, v jaké kategorii jsou zařazeni vaši rodinní příslušníci, tedy platí-li za ně pojistné stát (děti) nebo si musí platit pojistné sami (žena v domácnosti, zařazená u zdravotní pojišťovny v kategorii osob bez zdanitelných příjmů). Neočekávejte, že vám formulář bude vystaven na počkání, neboť vaše zdravotní pojišťovna jej musí zaslat příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která vyplní tu část formuláře týkající se vašeho nároku na důchod. Chcete-li tedy celou administrativní proceduru urychlit, obraťte se nejdříve na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a požádejte ji o vyplnění části formuláře, týkající se vašeho nároku na důchod. Tento částečně vyplněný formulář předložíte na pobočce své zdravotní pojišťovny, která potvrdí část, týkající se vašeho nároku na zdravotní péči. Stejný formulář E 121 obdrží i vaši nezaopatření rodinní příslušníci, kteří se s vámi stěhují do jiného členského státu Evropské unie. RODINNÍ PŘÍSLUŠNÍCI

Pokud se s vámi stěhuje do jiného členského státu Evropské unie rodinný příslušník, který doposud v České republice hradil pojistné jako samoplátce, bude jej muset platit dál i ze země nového bydliště. Typickým příkladem je žena v domácnosti, zařazená do kategorie osob bez zdanitelných příjmů, která (i když se se svým manželem-důchodcem přestěhuje do jiné členské země Evropské unie) bude muset nadále platit své české zdravotní pojišťovně pojistné v aktuální výši 905 Kč měsíčně. Na území členského státu Unie, ve kterém hodláte bydlet, předložíte potvrzený formulář E 121 instituci, která je uvedena na poslední straně tohoto formuláře pod bodem a). Tato instituce vás zaregistruje jako důchodce z jiného členského státu Evropské unie a zároveň vás bude informovat o tom, jakým způsobem a jakým dokladem uplatníte svůj nárok na plnou zdravotní péči u lékaře. Ještě předtím, než budete zaregistrován, může od vás tato instituce jiné členské země EU vyžadovat doklady o bydlišti, popřípadě další součinnost. Na základě formulářů E 121 bude vám a vašim nezaopatřeným rodinným příslušníkům na území státu bydliště poskytována plná zdravotní péče, tedy stejná zdravotní péče, na kterou mají nárok místní pojištěnci. Vy i vaši nezaopatření rodinní příslušníci zůstanete i nadále zdravotně pojištěni v České republice a pojistné bude za vás platit stát, popřípadě si jej budete muset hradit sami (např. žena v domácnosti zařazena do kategorie osob bez zdanitelných příjmů). Vaše česká zdravotní pojišťovna nebo česká zdravotní pojišťovna vašich nezaopatřených rodinných příslušníků bude instituci v místě bydliště, která registrovala vás a vaše nezaopatřené rodinné příslušníky, hradit jednou ročně náklady na vaši zdravotní péči, popřípadě na zdravotní péči vašich nezaopatřených rodinných příslušníků.

**NA NÁVŠTĚVU DO ČESKA

Pokud pojedete na návštěvu do České republiky, budete mít vy i vaši nezaopatření rodinní příslušníci nárok na nutnou zdravotní péči, tj. na všechnu zdravotní péči, kterou váš i jejich zdravotní stav vyžaduje po dobu pobytu v jiném členském státě Evropské unie. Před cestou do České republiky si u instituce, která vás v zemi bydliště zaregistrovala, vyzvednete formulář E 111 nebo Evropskou kartu zdravotního pojištění, které pak předložíte v České republice některé ze zdravotních pojišťoven, popřípadě přímo u lékaře. Obdobný postup použijete, pokud vy nebo vaši nezaopatření rodinní příslušníci pojedete na krátkodobou návštěvu do jakékoli jiné členské země Evropské unie nebo do Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska či na Island.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít