Article, show

Duben má přinést zdražování a inflaci

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku. Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen.

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku.

Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen. Hospodářské noviny srovnaly vývoj spotřebitelských cen v ČR a na Slovensku. Všechny deníky shodně zaznamenaly prognózu ČNB, podle níž by spotřebitelské ceny měly od dubna opět růst. Ceny jsou v průměru nižší o 0,4 procenta, levnější jsou především potraviny a oděvy, napsala MF Dnes. Naopak mírné zvýšení cen se podle tohoto deníku projevilo u benzinu a zimních rekreačních pobytů. Lidové noviny upozornily, že propad spotřebitelských cen mohl být ještě větší, kdyby únorovou statistiku neovlivnilo také zvýšení cen vodného a stočného a vyšší ceny za odvoz odpadků. Pro další vývoj cen bude podle Lidových novin klíčová situace na ropném trhu, protože nynější vysoké ceny ropy na světových trzích ještě nejsou promítnuty do domácích cen benzinu. Právo zdůraznilo, že ve druhém čtvrtletí 2003 začnou spotřebitelské ceny opět růst, a zdražování začne v dubnu u zemního plynu. Toto zdražení by mělo deflaci (záporný růst cen) překlopit zpět v inflaci, tedy ve zvyšování cen. Deník citoval hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka, podle něhož bude důležité, zda a kdy parlamentem projde zvýšení sazeb spotřebních daní u tabáku a lihu a kdy a jak se v cenách benzinu, nafty a plynu pro domácnosti promítnou současné vysoké ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Klíčovou událostí, která může pořádně s cenami zahýbat, je podle Práva právě situace na ropném trhu, kterou může výrazně změnit válka s Irákem. Česko čelí již druhý měsíc deflaci, Slovensko se potýká s velkou inflací, uvedly Hospodářské noviny. Zatímco v Česku byly ceny v průměru nižší o 0,4 procenta, na Slovensku se únorová meziroční inflace vyšplhala na 7,6 procenta. Rozdíl ve vývoji spotřebitelských cen v obou zemích plyne z odlišného tempa růstu regulovaných cen a nepřímých daní. Slováci v minulosti s deregulacemi otáleli, nyní to dohánějí ve velkých skocích. V ývoj cen na Slovensku ovlivnil podle Hospodářských novin také fakt, že Slovensko v rámci harmonizace s Evropskou unií zvýšilo spotřební daně z cigaret a lihu i daň z přidané hodnoty.

Vývoj inflace

index spotřebitelských cen od února 2002 do února 2003 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku

2/2002 3,9 %

3/2002 3,7 %

4/2002 3,2 %

5/2002 2,5 %

6/2002 1,2 %

7/2002 0,6 %

8/2002 0,6 %

9/2002 0,8 %

10/2002 0,6 %

11/2002 0,5 %

12/2002 0,6 %

1/2003 -0,4 %

2/2003 -0,4 %

ZDROJ: ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít