Duben má přinést zdražování a inflaci

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku. Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen.

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku.

Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen. Hospodářské noviny srovnaly vývoj spotřebitelských cen v ČR a na Slovensku. Všechny deníky shodně zaznamenaly prognózu ČNB, podle níž by spotřebitelské ceny měly od dubna opět růst. Ceny jsou v průměru nižší o 0,4 procenta, levnější jsou především potraviny a oděvy, napsala MF Dnes. Naopak mírné zvýšení cen se podle tohoto deníku projevilo u benzinu a zimních rekreačních pobytů. Lidové noviny upozornily, že propad spotřebitelských cen mohl být ještě větší, kdyby únorovou statistiku neovlivnilo také zvýšení cen vodného a stočného a vyšší ceny za odvoz odpadků. Pro další vývoj cen bude podle Lidových novin klíčová situace na ropném trhu, protože nynější vysoké ceny ropy na světových trzích ještě nejsou promítnuty do domácích cen benzinu. Právo zdůraznilo, že ve druhém čtvrtletí 2003 začnou spotřebitelské ceny opět růst, a zdražování začne v dubnu u zemního plynu. Toto zdražení by mělo deflaci (záporný růst cen) překlopit zpět v inflaci, tedy ve zvyšování cen. Deník citoval hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka, podle něhož bude důležité, zda a kdy parlamentem projde zvýšení sazeb spotřebních daní u tabáku a lihu a kdy a jak se v cenách benzinu, nafty a plynu pro domácnosti promítnou současné vysoké ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Klíčovou událostí, která může pořádně s cenami zahýbat, je podle Práva právě situace na ropném trhu, kterou může výrazně změnit válka s Irákem. Česko čelí již druhý měsíc deflaci, Slovensko se potýká s velkou inflací, uvedly Hospodářské noviny. Zatímco v Česku byly ceny v průměru nižší o 0,4 procenta, na Slovensku se únorová meziroční inflace vyšplhala na 7,6 procenta. Rozdíl ve vývoji spotřebitelských cen v obou zemích plyne z odlišného tempa růstu regulovaných cen a nepřímých daní. Slováci v minulosti s deregulacemi otáleli, nyní to dohánějí ve velkých skocích. V ývoj cen na Slovensku ovlivnil podle Hospodářských novin také fakt, že Slovensko v rámci harmonizace s Evropskou unií zvýšilo spotřební daně z cigaret a lihu i daň z přidané hodnoty.

Vývoj inflace

index spotřebitelských cen od února 2002 do února 2003 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku

2/2002 3,9 %

3/2002 3,7 %

4/2002 3,2 %

5/2002 2,5 %

6/2002 1,2 %

7/2002 0,6 %

8/2002 0,6 %

9/2002 0,8 %

10/2002 0,6 %

11/2002 0,5 %

12/2002 0,6 %

1/2003 -0,4 %

2/2003 -0,4 %

ZDROJ: ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít