Duben má přinést zdražování a inflaci

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku. Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen.

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku.

Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen. Hospodářské noviny srovnaly vývoj spotřebitelských cen v ČR a na Slovensku. Všechny deníky shodně zaznamenaly prognózu ČNB, podle níž by spotřebitelské ceny měly od dubna opět růst. Ceny jsou v průměru nižší o 0,4 procenta, levnější jsou především potraviny a oděvy, napsala MF Dnes. Naopak mírné zvýšení cen se podle tohoto deníku projevilo u benzinu a zimních rekreačních pobytů. Lidové noviny upozornily, že propad spotřebitelských cen mohl být ještě větší, kdyby únorovou statistiku neovlivnilo také zvýšení cen vodného a stočného a vyšší ceny za odvoz odpadků. Pro další vývoj cen bude podle Lidových novin klíčová situace na ropném trhu, protože nynější vysoké ceny ropy na světových trzích ještě nejsou promítnuty do domácích cen benzinu. Právo zdůraznilo, že ve druhém čtvrtletí 2003 začnou spotřebitelské ceny opět růst, a zdražování začne v dubnu u zemního plynu. Toto zdražení by mělo deflaci (záporný růst cen) překlopit zpět v inflaci, tedy ve zvyšování cen. Deník citoval hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka, podle něhož bude důležité, zda a kdy parlamentem projde zvýšení sazeb spotřebních daní u tabáku a lihu a kdy a jak se v cenách benzinu, nafty a plynu pro domácnosti promítnou současné vysoké ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Klíčovou událostí, která může pořádně s cenami zahýbat, je podle Práva právě situace na ropném trhu, kterou může výrazně změnit válka s Irákem. Česko čelí již druhý měsíc deflaci, Slovensko se potýká s velkou inflací, uvedly Hospodářské noviny. Zatímco v Česku byly ceny v průměru nižší o 0,4 procenta, na Slovensku se únorová meziroční inflace vyšplhala na 7,6 procenta. Rozdíl ve vývoji spotřebitelských cen v obou zemích plyne z odlišného tempa růstu regulovaných cen a nepřímých daní. Slováci v minulosti s deregulacemi otáleli, nyní to dohánějí ve velkých skocích. V ývoj cen na Slovensku ovlivnil podle Hospodářských novin také fakt, že Slovensko v rámci harmonizace s Evropskou unií zvýšilo spotřební daně z cigaret a lihu i daň z přidané hodnoty.

Vývoj inflace

index spotřebitelských cen od února 2002 do února 2003 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku

2/2002 3,9 %

3/2002 3,7 %

4/2002 3,2 %

5/2002 2,5 %

6/2002 1,2 %

7/2002 0,6 %

8/2002 0,6 %

9/2002 0,8 %

10/2002 0,6 %

11/2002 0,5 %

12/2002 0,6 %

1/2003 -0,4 %

2/2003 -0,4 %

ZDROJ: ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít