Dubaj: Moderní pohodlí a vůně Orientu

22. října 2010, 08:10 - Vyšohlíd Tomáš
22. října 2010, 08:10

Chcete si zalyžovat uprostřed pouště, pokochat se pohledem z nejvyšší budovy světa nebo si do sytosti užít slunce a příjemně vyhřátého moře? A nechcete cestovat daleko? Pak určitě zamiřte do Dubaje, jednoho z nejliberálnějších a nejmodernějších států Spojených arabských emirátů, vzdáleného jen pět hodin pohodlného letu z Prahy.

Foto: Letiště Praha

Dubaj je nejlidnatější a druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Přímo ve městě Dubaj žije 99 procent veškerého obyvatelstva emirátu. Samotné město se nachází uprostřed pouště a je tu krásně po celý rok. Většinou až příliš krásně – jelikož přes léto se tu teploty pohybují okolo 50 stupňů Celsia. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je proto zima.

Dubaj
Název je do češtiny překládán jako „místo srazu“. Jde o jeden ze sedmi autonomních částí Spojených arabských emirátů, které se rozkládají při pobřeží Perského zálivu. Dubaj je druhým největším emirátem, hned po Abú Dhabí. Kulturním, politickým i ekonomickým střediskem Dubaje je jeho stejnojmenné hlavní město. Úředními jazyky jsou tu arabština a angličtina. V celých Spojených arabských emirátech se platí dirhamem. Občanů Emirátů je tu méně než 15 procent, zbytek většinou tvoří emigranti z Asie a z Íránu. Jen něco málo přes 25 procent obyvatel jsou ženy. Jak se tam dostanete Do Dubaje se můžete podívat v rámci dovolené s cestovní kanceláří. Ale pokud si chcete užít volnosti a naplánovat si cestu jen a jen podle sebe, je to snadné. Do této destinace i zpět totiž létají pravidelné spoje z Letiště Praha. Vybrat si můžete ze služeb leteckých společností Emirates nebo Travel Service. Není nutné se trápit ani s odvozem na letiště, v případě delší cesty, můžete svůj vůz pohodlně nechat na hlídaném a krytém Parking D. Kde se můžete ubytovat Dubaj je oblíbeným cílem turistů, proto je rozhodně lepší zamluvit si hotel dopředu přes internet. Zkuste například www.booking.com, kde najdete všechny informace o ubytování včetně fotografií a hodnocení návštěvníků. Pomoc vám poskytne i web www.tripadvisor.com. V slušném hotelu vám pak poradí, jak se dostat k vámi vybraným místům.

Dubaj je plná superlativů. Nabízí mrakodrapy, honosné ulice, pláže s bílým jemným pískem lemované nejmodernějšími hotely i řadu skutečně „bláznivých“ projektů. Nedávno zde byl dokončen umělý ostrov ve tvaru palmy či nejvyšší budova světa Burj Khalifa vysoká neuvěřitelných 828 metrů. Ve výstavbě je umělé souostroví ve tvaru zeměkoule, kde si zájemci mohou pořídit kterýkoliv stát na světě.

Při návštěvě si nenechte ujít nejslavnější dominantu Dubaje – jediný sedmihvězdičkový hotel na světě – Burj Al Arab. Luxusní hotel ve tvaru napnuté plachty se tyčí do výšky 321 metrů, a je tak zatím nejvyšším hotelem na světě. Stojí na uměle vybudovaném ostrůvku asi 280 metrů od pobřeží, se kterým je spojen jen úzkým mostem. Ceny pokojů v tomto hotelu šplhají velmi vysoko, můžete se sem ale podívat i bez toho, že zaplatíte tisíce dolarů: Zajděte sem třeba na snídani nebo čaj o páté (podává se mezi třetí a pátou hodinou odpoledne), zamluvte si místo u kadeřníka nebo na manikúře.

Před 50 lety byste přitom dnešní Dubaj hledali marně. Stálo zde jen několik málo chýší a beduínských stanů. Nefalšovanou atmosféru tradičního Orientu si i nyní můžete vychutnat v centru Bur Dubai a Deiry, kde naleznete řadu mešit, původních starých domů, malých arabských a indických restaurací či pravý arabský trh s kořením. Jen kousek odsud je pravděpodobně největší zlatý trh na světě – takzvaný Gold Souk. Obě staré čtvrti od sebe odděluje mořský záliv Creek, který křižují tradiční dřevěné bárky.

Pokud hledáte především pohodlí a máte rádi slunce a moře, určitě vás uspokojí pláž Jumeirah s bílým pískem a řadou luxusních hotelů. V Dubaji se neplatí žádné daně, proto je správnou volbou i pro nákup značkového zboží, parfémů, zlata či perel. Nezapomeňte tedy navštívit Dubai Mall – 1 200 obchodů pod jednou střechou. Pokud se do Dubaje vypravíte na jaře, můžete navštívit nákupní festival, který tu každoročně probíhá po celý měsíc. Nebo počkejte s nákupy až na poslední chvíli – duty free obchody na letišti jsou takové, jako celá Dubaj – ohromující, luxusní a je jich mnoho a mnoho.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít