dTest: Internetoví podvodníci se chystají na Vánoce

28. listopadu 2011, 14:10 - Profit, TZ
28. listopadu 2011, 14:10

Každým rokem se zvyšuje počet lidí, kteří nakupují vánoční dárky přes internet. Bohužel, čas po Novém roce je pravidelně obdobím zvýšeného počtu stížností lidí, kteří sedli na lep nějakému podvodnému obchodu. A dá se očekávat, že letos bude takových případů rekordní množství.

Foto: Profimedia.cz

Časopis dTest v průběhu roku varoval před několika případy podvodných či přinejmenším pochybných internetových obchodů. Aktuálně mají právníci dTestu v hledáčku e-shop www.ceskymobil.cz, který po nějakou dobu prodával mobilní telefony z šedého dovozu.

V momentě, kdy zákazníci na původ telefonů přišli, využili svého práva do 14 dnů od smlouvy odstoupit a zaslali zakoupený mobil zpět. Vrácení peněz se však již nedočkali. Stejným způsobem obchod „vyřizuje“ i reklamace, kdy zákazník mobil obchodu zašle za účelem jeho opravy. A už jej rovněž nikdy neuvidí. Poškozených se na poradenské lince časopisu dTest hlásí desítky.

Tento obchod však není klasickým případem podvodu na internetu, jeví se nám spíše jako pokus vydělat na prodeji telefonů z šedého dovozu, který se svým majitelům vymkl z kontroly,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dodává: “Podvodný scénář u jiných obchodů spočívá zpravidla v tom, že obchod vyžaduje platbu předem, ale zbo! ží nedodá a peníze skončí v cizině na nedobytných účtech.

Poradenská linka dTestu

299 149 009

Takových případů se každoročně objevuje nejvíce právě v období předvánočního nakupování. Souvisí to nepochybně s vysokou poptávkou a časovým tlakem, který na zákazníky působí. Ti se pak žádaný produkt snaží sehnat kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek, třeba i s platbou za zboží předem.

Zákazníci by se měli mít na pozoru, zvláště když neznámý internetový obchod nabízí jinde již zcela vyprodané zboží skladem a ještě ve vysokém počtu. Nepovedená grafika webových stránek a nápadně nízká cena již není hlavním znamením, podvodní prodejci již postupují velice sofistikovaně. Jejich stránky vypadají důvěryhodně a jsou schopni si zařídit pozitivní recenze na internetových diskuzích,“ upozorňuje závěrem Votočka.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít