dTest: Internetoví podvodníci se chystají na Vánoce

28. listopadu 2011, 14:10 - Profit, TZ
28. listopadu 2011, 14:10

Každým rokem se zvyšuje počet lidí, kteří nakupují vánoční dárky přes internet. Bohužel, čas po Novém roce je pravidelně obdobím zvýšeného počtu stížností lidí, kteří sedli na lep nějakému podvodnému obchodu. A dá se očekávat, že letos bude takových případů rekordní množství.

Foto: Profimedia.cz

Časopis dTest v průběhu roku varoval před několika případy podvodných či přinejmenším pochybných internetových obchodů. Aktuálně mají právníci dTestu v hledáčku e-shop www.ceskymobil.cz, který po nějakou dobu prodával mobilní telefony z šedého dovozu.

V momentě, kdy zákazníci na původ telefonů přišli, využili svého práva do 14 dnů od smlouvy odstoupit a zaslali zakoupený mobil zpět. Vrácení peněz se však již nedočkali. Stejným způsobem obchod „vyřizuje“ i reklamace, kdy zákazník mobil obchodu zašle za účelem jeho opravy. A už jej rovněž nikdy neuvidí. Poškozených se na poradenské lince časopisu dTest hlásí desítky.

Tento obchod však není klasickým případem podvodu na internetu, jeví se nám spíše jako pokus vydělat na prodeji telefonů z šedého dovozu, který se svým majitelům vymkl z kontroly,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dodává: “Podvodný scénář u jiných obchodů spočívá zpravidla v tom, že obchod vyžaduje platbu předem, ale zbo! ží nedodá a peníze skončí v cizině na nedobytných účtech.

Poradenská linka dTestu

299 149 009

Takových případů se každoročně objevuje nejvíce právě v období předvánočního nakupování. Souvisí to nepochybně s vysokou poptávkou a časovým tlakem, který na zákazníky působí. Ti se pak žádaný produkt snaží sehnat kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek, třeba i s platbou za zboží předem.

Zákazníci by se měli mít na pozoru, zvláště když neznámý internetový obchod nabízí jinde již zcela vyprodané zboží skladem a ještě ve vysokém počtu. Nepovedená grafika webových stránek a nápadně nízká cena již není hlavním znamením, podvodní prodejci již postupují velice sofistikovaně. Jejich stránky vypadají důvěryhodně a jsou schopni si zařídit pozitivní recenze na internetových diskuzích,“ upozorňuje závěrem Votočka.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít