dTest: Internetoví podvodníci se chystají na Vánoce

28. listopadu 2011, 14:10 - Profit, TZ
28. listopadu 2011, 14:10

Každým rokem se zvyšuje počet lidí, kteří nakupují vánoční dárky přes internet. Bohužel, čas po Novém roce je pravidelně obdobím zvýšeného počtu stížností lidí, kteří sedli na lep nějakému podvodnému obchodu. A dá se očekávat, že letos bude takových případů rekordní množství.

Foto: Profimedia.cz

Časopis dTest v průběhu roku varoval před několika případy podvodných či přinejmenším pochybných internetových obchodů. Aktuálně mají právníci dTestu v hledáčku e-shop www.ceskymobil.cz, který po nějakou dobu prodával mobilní telefony z šedého dovozu.

V momentě, kdy zákazníci na původ telefonů přišli, využili svého práva do 14 dnů od smlouvy odstoupit a zaslali zakoupený mobil zpět. Vrácení peněz se však již nedočkali. Stejným způsobem obchod „vyřizuje“ i reklamace, kdy zákazník mobil obchodu zašle za účelem jeho opravy. A už jej rovněž nikdy neuvidí. Poškozených se na poradenské lince časopisu dTest hlásí desítky.

Tento obchod však není klasickým případem podvodu na internetu, jeví se nám spíše jako pokus vydělat na prodeji telefonů z šedého dovozu, který se svým majitelům vymkl z kontroly,“ říká Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, a dodává: “Podvodný scénář u jiných obchodů spočívá zpravidla v tom, že obchod vyžaduje platbu předem, ale zbo! ží nedodá a peníze skončí v cizině na nedobytných účtech.

Poradenská linka dTestu

299 149 009

Takových případů se každoročně objevuje nejvíce právě v období předvánočního nakupování. Souvisí to nepochybně s vysokou poptávkou a časovým tlakem, který na zákazníky působí. Ti se pak žádaný produkt snaží sehnat kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek, třeba i s platbou za zboží předem.

Zákazníci by se měli mít na pozoru, zvláště když neznámý internetový obchod nabízí jinde již zcela vyprodané zboží skladem a ještě ve vysokém počtu. Nepovedená grafika webových stránek a nápadně nízká cena již není hlavním znamením, podvodní prodejci již postupují velice sofistikovaně. Jejich stránky vypadají důvěryhodně a jsou schopni si zařídit pozitivní recenze na internetových diskuzích,“ upozorňuje závěrem Votočka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít