Druhý nejmenší, ale podnikatelsky čilý kraj

29. března 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA a TOMÁŠ STINGL
29. března 2005, 00:00

PODNIKATELSKÉ SETKÁNÍ LIBERECKÝ KRAJ 30. 3. 2005 Liberecký kraj zahrnuje čtyři okresy - Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily a Česká Lípa. Jeho celková výměra činí 3163 čtverečních kilometrů, což představuje čtyři procenta rozlohy Česka. S výjimkou hlavního města je to nejmenší kraj.

PODNIKATELSKÉ SETKÁNÍ LIBERECKÝ KRAJ 30. 3. 2005

Liberecký kraj zahrnuje čtyři okresy - Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily a Česká Lípa. Jeho celková výměra činí 3163 čtverečních kilometrů, což představuje čtyři procenta rozlohy Česka. S výjimkou hlavního města je to nejmenší kraj.

Trvalé bydliště v Libereckém kraji má přibližně 429 tisíc obyvatel. Hustota zalidnění (136 obyvatel na km2 ) mírně převyšuje republikový průměr. Hlavním městem kraje a současně přirozeným centrem regionu je téměř stotisícový Liberec. Ten se sousedním městem Jabloncem nad Nisou vytváří jednu aglomeraci.

Hranice kraje jsou na severu zároveň státní hranicí s Polskem a částečně se Spolkovou republikou Německo. V souvislosti s rozšířením přeshraniční spolupráce byl v roce 1991 ustaven Euroregion Nisa -dobrovolné sdružení obcí České republiky, Polska a Německa. Jeho členy jsou obce a města kraje, obce Šluknovského výběžku a přilehlých okresů obou sousedních států. Na Liberecku se nachází 216 obcí, z toho 36 se statutem města.

Kraj má ve srovnání s ostatními regiony vysoký podíl pracujících v průmyslu. Rozvinut je především průmysl skla, keramiky, strojírenství, textilní, plastikářský. Dalšími hlavními sektory jsou obchod, doprava, zdravotnictví, stavebnictví, zemědělství a administrativa. V oblasti dopravy sehrává důležitou roli spojení Liberce s Prahou, kterým je čtyřproudá rychlostní komunikace. Její prodloužení na státní hranici umožní napojení na dálniční síť Spolkové republiky Německo.

Na území kraje se rovněž nachází několik významných hraničních přechodů. Doplňuje je řada přechodů otevřených v rámci malého pohraničního styku. Tato skutečnost je důvodem toho, že Liberecký kraj je velmi významný z hlediska cestovního ruchu a jeho oblasti tak ročně navštěvují statisíce turistů, kteří jsou přitahováni rozmanitostí celého území.

(dokončení na str. 30)

(pokračování ze str. 29)

Z pohoří, rozprostírajících se mezi hranicemi Libereckého kraje, jsou největší a nejznámější Jizerské hory a Krkonoše. Skýtají mnoho příležitostí pro pěší turistiku, cykloturistiku a zimní sporty. Ojedinělé podmínky k pěstování zimních druhů sportů lze nalézt v Ještědském areálu nad Libercem. Zde se mimo sjezdovek různých náročností nacházejí rovněž skokanské můstky, na kterých se každoročně konají závody ve skocích na lyžích.

Krajina je obohacena přírodními zajímavostmi, vodními plochami, říčkami a historickými památkami. Důležitou roli sehrávají i lázeňská místa, vyhledávaná právě návštěvníky ze sousedních zemí Euroregionu Nisa.

V oblasti školství je nutno zmínit existenci vysoké školy na území Libereckého kraje. Jedná se o Technickou universitu Liberec s fakultou strojní, textilní, hospodářskou, pedagogickou, architektury, mechatroniky a mezioborových inženýrských studií. V letech 1998-2000 absolvovalo studium ročně přibližně 700 studentů. Dále má mládež možnost studovat na mnoha středních školách (gymnázia, střední odborné školy, střední odborná učiliště, integrované střední školy, speciální školy).

Kulturní vyžití mohou obyvatelé Libereckého kraje, ale i jeho návštěvníci, najít v mnoha kulturních zařízeních jako jsou kina, divadla, muzea, galerie, hrady a zámky. Za zmínku jistě stojí nově vybudovaná Státní vědecká knihovna v Liberci, na kterou byly mimo jiné poskytnuty finanční prostředky v rámci projektů Phare a jejíž provoz byl slavnostně zahájen za přítomnosti významných státních a zahraničních představitelů.

I milovníci sportu nacházejí široké uplatnění v mnoha odvětvích, pro která jsou zde vhodné podmínky. Nejsilnější postavení zaujímá fotbal, kterému se děti věnují už od útlého věku. Dále pak je to turistika a mnohé další sporty. Stále více vzrůstá zájem o cykloturistiku, a to nejen u obyvatel Libereckého kraje. Zahraniční návštěvníci stále častěji poznávají veškeré přírodní krásy na kolech. Velmi příhodné podmínky pro pěstování tohoto odvětví sportu je také prostředí Českého ráje. Návštěvníci nejen této lokality mohou prostřednictvím kola, poslední dobou tak moderního dopravního prostředku, poznávat zajímavá přírodní zákoutí a mnohé historické památky celého Libereckého kraje. * (Pramen: www.kraj-lbc.cz)

LIBERECKÝ KRAJ

(údaje k 31. prosinci 2003)

Počet obyvatel* 430 769

Hrubý domácí produkt 82,712 mld. Kč

HDP na jednoho obyvatele 193 515 Kč

Index HDP (celá ČR=100 %) 81,8 %

Délka silnic I. třídy 328,8 km

Délka silnic II. třídy 486,6 km

Počet domů 85 949

Počet bytů 188 852

*k 1. březnu 2001

Pramen: ČSÚ

Foto autor| foto: Profit - Martin Siebert

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít