Drobné chyby za miliony

12. listopadu 2008, 00:00 - Filip Černoch
12. listopadu 2008, 00:00

Jen málokterá obec si může dovolit investovat desítky milionů do kanalizace a čističky jen z vlastního rozpočtu.

Navíc to ani není nutné, europrogram Životní prostředí rozdává peníze právě na tyto účely. Jen je třeba vědět, jak si o ně říci.

Příprava projektové žádosti připomíná procházku administrativním peklem, většinou se ale vyplácí. Operační program Životní prostředí není výjimkou. V rámci své první prioritní osy totiž obcím a městům nabízí prostředky právě na budování kanalizací, čistíren nebo úpraven vod.

„Smyslem je samozřejmě naplnit požadavky evropské směrnice 91/271/EHS, která platí pro obce nad dva tisíce obyvatel. A je tedy našim zájmem, aby peníze na tyto projekty tekly pokud možno bez problémů,“ zdůrazňuje Theodor Bernt z ministerstva životního prostředí.

Bohužel ani tak se radnice neobejdou bez dobře připravené a formálně bezchybné žádosti, pro jejíž vypracování je třeba respektovat základní pravidla konkrétních výzev. Ta jsou naštěstí poměrně jasná. Minimální dotace 500 tisíc korun, maximální výše není omezena. Počítá se s poměrně výraznou spoluúčastí žadatele, podle metodiky výpočtu až v řádu desítek procent. Výhodou těchto projektů je možnost započítat do způsobilých výdajů projektu i náklady na samotné zpracování žádosti nebo DPH. Na rozdíl od podnikatelských programů navíc obce získávají části dotace už během samotné výstavby, v měsíčních nebo čtvrtletních intervalech, nikoliv až po dokončení celé výstavby.

„Jde o poměrně jednoznačné projekty, u nichž není příliš šance k nějakému nepochopení nebo omylu. Problémem je hlavně čas. Vodohospodářské projekty jsou totiž z celého programu nejnáročnější na technické přílohy,“ varuje Jitka Bezchlebová z poradenské společnosti Raven EU Advisory.

Právě chybějící dokumenty jsou přitom nejčastější příčinou toho, že projekt nakonec vůbec není podán a musí si počkat na další výzvu. Startovat přípravy dva tři týdny před uzávěrkou programu je takřka jistá cesta k neúspěchu.

„Nejhorší je určitě skutečnost, že za zpracování žádosti a vyřízení všech potřebných podkladů může radnice vydat klidně stovky tisíc korun a v případě neúspěchu o ně prostě přijde,“ dodává ještě starosta Kamenice Tomáš Klásek, který zpracování projektové dokumentace svěřil profesionální poradenské firmě.

Podrobné informace k programu je možné získat na adrese www.opzp.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít