Drobná zlodějina jako pomsta

19. března 2013, 12:00 - Adam Junek
19. března 2013, 12:00

Už máme dost toho, aby naši daňoví poplatníci nesli náklady nezodpovědné rozhazovačné politiky států jižního křídla, které stojí na pokraji bankrotu. Takto prodávají politici z nejsilnějších zemí eurozóny (rozuměj zejména Německa) hlavně doma tlak na ostrovní stát Kypr, aby zdanil bankovní vklady, pokud chce dostat pomocnou multimiliardovou ruku z Bruselu.

Nic proti tomu. Pravdou je, že záchrana tu Řecka, tu Španělska, aby se zabránilo pádu projektu společné evropské měny, už přišla na pořádný balík peněz. Proti nikomu ještě ale nevyrukovali nejsilnější hráči této víc než neoptimální měnové unie tak tvrdě. Sáhnout na vklady neznamená nic jiného, než poslat tamní bankovní sektor slušně řečeno „do kopru“.

Kdo by si ještě u banky něco uložil, když zase může přijít příkaz: Zabavte to (pardon zdaňte). Teď už se licituje alespoň s tím, že běžného kyperského střadatele by se to mělo dotknout minimálně nebo vůbec. Parlament bude o procentu, které se z vkladů odvede, rozhodovat dnes. Ať to dopadne jakkoli, a troufám si tvrdit, že i když se kyperští politici vzbouří proti diktátu, tak pomoc přece jen přijde, škoda již byla napáchána.

Primárně ta, která možná – i když nechci nic západním politikům podsouvat – byla plánovaná. Kypr tak trošku mocnější země štval. Za jeho daňovým systémem se vydávala nejedna firma. A i když se dá nahlédnout do tamního obchodního rejstříku, často z něj nelze mnoho o skutečných majitelích skrývajících se před vlastním berňákem vyčíst.

Takže vlastně bohatší země chtějí, aby se ti, co se tomu zatím vyhnuli doma, podíleli na záchraně eura alespoň takhle. Proto zřejmě teď ty úvahy, že drobní střadatelé mají být šanováni. A bonus je sebrat peníze Rusům, kteří je ukryli před svým báťuškou Putinem. A když se to povede, tak už si to ti naši boháči rozmyslí peníze zbůhdarma vyvádět.

Smutné je, že si tito Kypru nepřející politici neuvědomili, že byznysmeni nejsou hlupáci. Tušili, co se chystá, takže daňové struktury dál využívají a v kyperské bance mají tak akorát na nejnutnější provoz své P.O. Box adresy.

Jediné, co se tímto humbukem napáchá, je ztráta důvěry v celé eurounijní bankovnictví. Když to zkusili na Kypru, bude následovat Řecko? Itálie? Španělsko?

Každý, kdo má v bance v kterékoliv z těchto zemí - a možná nejen tam – trochu více peněz, teď musí nutně přemýšlet, jestli těm „kulatým zlaťáčkům“ nebude lépe ve Švýcarsku, nebo možná raděj vůbec za oceánem. V době elektronického bankovnictví fakt žádný problém.

Takže ta malá kyperská pomsta nejspíše skončí tradičním pořekadlem: Kdo jinému jámu kopá…


Čtěte další komentáře Adama Junka:

Požehnané odměny

Klausův „impíčment“

Jak dorazit ODS


Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít