Dražší cigarety, levnější paliva

06. listopadu 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
06. listopadu 2006, 00:00

DANĚI když je současná politická situace víc než vratká, pokračují práce na některých zákonech, které ovlivní život firem. Podnikatelé doufají, že bude pokračovat zejména pročišťování legislativní houštiny.Ještě v listopadu mohou poslanci schválit řadu změn u spotřebních daní.

DANĚ I když je současná politická situace víc než vratká, pokračují práce na některých zákonech, které ovlivní život firem. Podnikatelé doufají, že bude pokračovat zejména pročišťování legislativní houštiny.

Ještě v listopadu mohou poslanci schválit řadu změn u spotřebních daní. Před závěrečným hlasováním je ve hře například návrh na snížení spotřební daně z benzinu. Zelení chtějí v rámci novely prosadit nulovou spotřební daň na biopaliva.

Významné pozměňovací návrhy předložili například občanští demokraté. Michal Doktor navrhl snížení spotřební daně z benzinu o 1,30 koruny za litr. Snížení by se mělo týkat i motorové nafty, a to o 40 haléřů na litr.

DANĚMI NA OBRANU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

Poslanci budou rozhodovat také o návrhu Strany zelených, aby byla biopaliva úplně osvobozena od spotřební daně. Někteří poslanci se ale obávají, že bude obtížné kontrolovat, zda prodejci nepodvádějí při míchání ekologického paliva s normálním.

Samotná novela zákona o spotřebních daních počítá se zvýšením daně z tabáku, což bude v praxi znamenat zdražení cigaret. S tím přišla ještě vláda Jiřího Paroubka. Podle odhadů ministerstva financí má zvýšení spotřebních daní od ledna 2007 přinést do státního rozpočtu přibližně deset miliard korun. Sněmovní rozpočtový výbor ale doporučil dolní komoře, aby plánované zdražení cigaret bylo nižší. To by totiž nemuselo výrobce a prodejce motivovat k objemnému předzásobení a rozkolísání trhu.

MÍSTO CIGARET TECHNICKÝ TABÁK? Pozměňovací návrhy, které poslanci předložili, mají také napravit mezeru týkající se takzvaného technického tabáku. Poslanci upozorňují na to, že tyto tabáky nelze v novele opomenout, protože hrozí, že by se staly levnou náhražkou normálních cigaret. Kromě aktuálních změn, které nyní záleží na hlasování poslanců, pokračují podnikatelé v tlaku na exekutivu kvůli zjednodušení podnikatelského prostředí. Rezorty tak nyní prověřují na 150 vládních vyhlášek, které společně s podnikateli vytipovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, a které označuje jako zbytečné a matoucí. „Například dávno přežitá vyhláška o státním podniku Tuzex,“ vybírá namátkou šéf rezortu Martin Říman. Větším problémem jsou ovšem příliš přísné hygienické předpisy. NOVINKA - ZÁKON O PODNIKÁNÍ Hospodářská komora přišla s dalším nápadem, jak podnikatelům ulehčit. Roztříštěné zákony, vyhlášky a nařízení nutné k zahájení (či ukončení) podnikání by se mohly sloučit do jednoho zákona. Proti přitom není ani současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zároveň ale říká, že je potřeba tento nápad dobře promyslet ze všech stran. „Je nejprve nutné zjistit, zda podobná právní úprava opravdu povede ke zjednodušení právních předpisů v oblasti podnikání,“ varuje ministr Pospíšil. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek věří, že nový zákon situaci zpřehlední. „Začínající podnikatel dnes nedostává do rukou jeden či dva předpisy, se kterými se má seznámit a řídit se jimi, ale množství generálních a speciálních předpisů. Nikdy nemůže mít jistotu, že vyhověl všem zákonným náležitostem, neboť vedle obecného právního předpisu mohl být vydán ještě jiný specifický předpis,“ upozorňuje. TISÍCE POVINNOSTÍ Zájemce o podnikání by měl podle něj dostat seznam jasných a jednoznačných podmínek, které musí splnit. Zákon o podnikání by proto měl být maximálně stručný a srozumitelný. Státní orgány by díky této legislativní normě mohly co nejvíce údajů získávat z informačních systémů a výsledkem by měl být také vznik hospodářského registru, uvedl Drábek. Podnikání nyní v Česku reguluje téměř 200 zákonů a dalších bezmála 300 předpisů. Množství povinností podnikatelů, které vyplývají z platné legislativy, převyšuje dvě tisícovky. Komora odhaduje, že celková částka, kterou v průběhu jednoho roku podnikatelé vynaloží na plnění svých povinností, dosahuje 86 miliard korun. Drábek připomíná, že legislativní prostředí v posledním komorovém průzkumu hodnotilo jako nepřehledné 95 procent z více než dvou tisíc oslovených podnikatelů. CO CHTĚJÍ PODNIKATELÉ**

Zákon o podnikání má především

  • obsahovat vymezení pojmu podnikatelské činnosti, a to pro tuzemské i zahraniční osoby
  • stanovit všeobecné podmínky pro vstup do podnikání, jako je dosažení stanovené věkové hranice, právní způsobilost, trestní bezúhonnost, bezdlužnost a podobně
  • vymezit překážky vstupu do podnikání, nebo překážky, které brání dalšímu podnikání, vymezit okamžik vzniku oprávnění k podnikatelské činnosti
  • stanovit podmínky vedoucí k získání oprávnění podnikat
  • stanovit formální náležitosti označení podnikatele
  • určit podmínky registrace v centrálně vedeném veřejném registru nebo registrech, stanovit postup vedoucí ke splnění zákonných povinností vzhledem k orgánům státní správy a podobně.

Pramen: Hospodářská komora

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít