Drama z rýžového kraje

14. července 2003, 00:00 - Jana Jankeová
14. července 2003, 00:00

Tichý AmeričanSaigon, rok 1952. Reportérovi deníku London Times učarovala exotika přístavního města, kde navíc žije křehká tanečnice, k níž chová něžné city. Komplikovanou politickou situaci se usilovně snaží nevnímat.Americký film tichý Američan natočil Philip Noyce podle literární předlohy Grahama Greena.

Tichý Američan

Saigon, rok 1952. Reportérovi deníku London Times učarovala exotika přístavního města, kde navíc žije křehká tanečnice, k níž chová něžné city. Komplikovanou politickou situaci se usilovně snaží nevnímat.

Americký film tichý Američan natočil Philip Noyce podle literární předlohy Grahama Greena. Scénář Christophera Hamptona a Roberta Schenkkana je jakýmsi výběrem z obsáhlého Greenova románu, nicméně výběrem, který ctí dramatický náboj předlohy i silný motiv milostného vztahu. Novinář Thomas Fowler (Michael Caine) se - navzdory své profesi - dlouho odmítá angažovat ve stále napjatější politické atmosféře v zemi. Jeho existence v Saigonu se omezuje na běžné reportáže a „tiché“ přežívání daleko od evropského, příliš civilizovaného života. Saigon však ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu a do jejich snah se mísí jednotlivá domácí hnutí, pokoušející se vydobýt si samostatnost. Oficiálně ovládá zemi generál Thé, Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu však získávají stále větší vliv. Na venkově a postupně i městských ulicích se šíří stále brutálnější projevy bojů o moc. Thomas však hledá zapomnění u své Phuong. Vede svou poslední životní bitvu - jen o lásku, a paradoxně s americkým přítelem Aldenem, který tu údajně pomáhá z pověření USA zbídačené zemi. Jeho láska i přátelství však musí projít náročnou zkouškou, na jejímž konci nebývá vždy pocit vítězství. Adaptace klasického románu Grahama Greena (poprvé vyšel v roce 1958) je milostným dramatem, které nabízí obraz jednoho místa v konkrétním čase, ale zároveň i úvahu o odvaze čelit morálním a citovým otřesům ve věčné válce lidského svědomí. Americký režisér australského původu Philip Noyce si vybral do hlavní role ideálního představitele - Caineova kreace stárnoucího reportéra chytajícího se posledních záblesků životní radosti je až neuvěřitelně dojemná. Cainovi role vynesla nominaci na Oscara a Zlatý glóbus. Je ovšem nutno podotknout, že Brendan Fraser se po jeho boku jako „tichý Američan“ (zapletený do intrik) stal neméně zdatným sekundantem. Film nenudí zbytečnou sentimentalitou a dějovými odbočkami, je naopak střídmě syrový. Za to patří dík svižné režii a střihu, když atmosféru exotických uliček, tanců, intimního příšeří, ale i napjatých okamžiků před úderem ve zdánlivě opuštěné krajině dokonale podbarvuje hudba Craiga Armstronga a Guye Grosse.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít