Drahá hudba blízké budoucnosti

17. ledna 2005, 00:00 - admin
17. ledna 2005, 00:00

SATELITNÍ PŘIPOJENÍ Internet "z oběžné dráhy" je dostupný prakticky všude. Nadále však zůstává poměrně drahý a tudíž není určen pro každého zájemce.Satelitní přístup k internetu je vhodný především tam, kde není možné zajistit jiný způsob připojení.

SATELITNÍ PŘIPOJENÍ Internet „z oběžné dráhy“ je dostupný prakticky všude. Nadále však zůstává poměrně drahý a tudíž není určen pro každého zájemce. Satelitní přístup k internetu je vhodný především tam, kde není možné zajistit jiný způsob připojení. Je dostupný prakticky všude, stačí mít potřebné zařízení a přímou viditelnost na oblohu. V České republice, ale i ve světě, je satelit velice málo rozšířen, za což mohou zejména ceny. Satelit nicméně sehrál významnou historickou roli při zavádění internetu do Česka, když byl používán k propojení se zahraničními sítěmi. Obrovskou výhodou je perfektní dostupnost, pro připojení opravdu stačí výhled na oblohu, respektive na družici, přes kterou je signál šířen, plusem je i možnost stahovat velké objemy dat. Nevýhodou je relativní pomalost služby - vzhledem ke vzdálenosti země od družice trvá přibližně čtvrt sekundy než je vyslaný signál přijatý druhou stranou. Na požadavek „surfaře“ tak může družice odpovědět nejdříve po půl minutě, což se může zdát málo, ale při práci s aplikacemi fungujícími v reálném čase, se tento handicap stává velmi nepříjemným. POČÁTEČNÍ INVESTICE

Nabídka satelitního internetu je poměrně rozmanitá, nicméně řada operátorů, či poskytovatelů satelitního připojení, satelitní služby staví spíše „na míru“ uživateli. Konkrétní podmínky o zavedení a používání služby prezentuje například alternativní operátor Tiscali (viz tabulka).

Počítač může prostřednictvím speciálního modemu přijímat data rychlostí až 500 kilobitů za sekundu a vysílat informace až rychlostí 150 kb/s. Problémem satelitního připojení je především nutnost poměrně vysoké investice do potřebného zařízení, 40 tisíc korun není nijak neobvyklou sumou. Technologie satelitní digitální komunikace umožňuje poskytovat vysokorychlostní připojení k internetu bez závislosti na existující pozemní komunikační infrastruktuře. V počátcích bylo možné mít přes satelit jen jednosměrné spojení, dnes však už je běžně k dispozici i obousměrný přenosový kanál. U jednosměrného připojení je proud informací přenášen prostřednictvím širokopásmového satelitního kanálu a přijímán malým talířem satelitní antény - stejným, který se používá pro příjem televizních a rádiových digitálních kanálů. Zpětný kanál pak může vést přes jakékoli úzkopásmové internetové připojení, například analogový modem nebo mobilní telefon.

VYŠŠÍ POPLATKY Prostřednictvím zpětného kanálu jsou přenášeny především požadavky na zaslání dat. Přijímaná data pak využívají internetových prostředků satelitní platformy - rychlé páteře, cache serverů, sofistikovaného řízení šířky pásma a podobně. Jednosměrné služby jsou obvykle určeny domácím uživatelům. Typické poplatky za jednocestný internet pro koncového uživatele se v Evropě pohybují na úrovni od cca 10 eur za 256 Kb/s (neomezený objem přenosu dat) a 40 eur za 768 Kb/s. Obousměrná komunikační řešení jsou obvykle zaměřena na firemní klienty (střední a velké firmy). Minimální náklady na úplnou příjmovou i vysílací stanici se pohybují přibližně kolem 1000 eur, přičemž cena internetového připojení začíná na 150 eurech měsíčně za přenosovou rychlost 128/512 Kb/s. Širokopásmové připojení k internetu využívající satelitní technologie lze téměř okamžitě uvést na trh na kterémkoli místě v Evropě, kam má dosah příslušný satelitní signál. Telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetového připojení mohou díky němu zajistit širokopásmový přístup k internetu i tam, kde je pozemní infrastruktura slabá, a to aniž by bylo třeba provádět rozsáhlé investice. V případě, že se pro zpětný přenos využívá síť GPRS, řídí zpravidla satelitní internetová platforma přenos přijímaných bloků dat, aby se omezil počet zpětných bloků přenášených přes GPRS. Toto řešení umožňuje poskytovat úplný balík produktů s využitím stávající mobilní infrastruktury. Obousměrná řešení bývají rovněž optimalizována pro uzavřené WAN sítě, které lze snadno a velmi rychle rozšiřovat o nová připojení pro zákazníky typu benzinových pump, řetězců supermarketů. V ceně mohou tato řešení účinně konkurovat operátorům pevných linek. DO BUDOUCNA**

Satelitní síť je často optimálním nebo jediným možným způsobem poskytování připojení v některých velmi vzdálených lokalitách. Mnohdy je využíváno jako přenosné i pevné připojení pro vojenské účely, v rámci uzavřených vládních širokopásmových sítí, pro sociální služby, vzdálené vzdělávání v nedostupných oblastech, k monitorování vzdálených stanovišť a podobně. Kromě internetového připojení se někteří operátoři v Evropě snaží připravovat pro svůj trh také nové multimediální služby, například video-on demand, streaming hudby a jiné. Tyto služby jsou obvykle určeny pro zařízení umožňující pouze příjem dat, jež jsou připojená k běžnému satelitnímu talíři. Tak je možno je nabízet masově, poskytovat nízké ceny a využívat stávající satelitní zařízení uživatelů. Tím se sníží vstupní náklady pro jednotlivé uživatele a zvýší atraktivita služeb. Díky uvedeným vlastnostem se o satelitní připojení telekomunikační operátoři zajímají stále více. Mohou díky němu nabízet širokopásmové služby i v oblastech, kde není k dispozici pozemní infrastruktura, případně cenově výhodné multimediální služby, které by bylo možno jinými technologiemi nabízet jen obtížně.

* TISCALI SAT (400/128 KB/S)

Služba Smlouva na 12 měsíců Smlouva na 24 měsíců

Instalace (jednorázová platba) 16 172 -

Instalace (měsíční platba) - 752

Zařízení (jednorázová platba) 47 588 -

Zařízení (měsíční platba) - 2 181

Měsíční paušál 4 272 4 272

Měsíční paušál - celkem 4 272 7 205

Pozn.: ceny v korunách včetně 19% DPH Pramen: www.tiscali.cz

* TISCALI SAT (500/256 KB/S) - MOŽNÉ PŘIPOJIT AŽ 5 PC

Služba Smlouva na 12 měsíců Smlouva na 24 měsíců

Instalace (jednorázová platba) 16 172 -

Instalace (měsíční platba) - 752

Zařízení (jednorázová platba) 59 488 -

Zařízení (měsíční platba) - 1 541

Měsíční paušál 8 191 8 191

Měsíční paušál - celkem 8 191 10 492

Pozn.: ceny v korunách včetně 19% DPH Pramen: www.tiscali.cz

* KTNET

Instalace 45 000 Kč (odkoupení) nebo pronájem cca 1600 Kč/měsíc

Instalace a aktivace 7 000

Měsíční paušál 3 950 Kč (512/128 kbit/s)

Pozn.: ceny v korunách včetně 19% DPH Pramen: KTNET

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít