Drába na hazard potřebujeme

19. března 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
19. března 2007, 00:00

Stát chce zpřísnit kontrolu nad hazardem. Obyčejně bychom na tomto místě do jakékoli nové regulace tržního prostředí ihned tepali kladivem liberálních argumentů. Tentokrát ale říkáme: Dobře tak. Pro zpřísnění kontroly divokých vod tuzemského hazardu totiž najdeme důvody hned dvojího druhu.

Jak ty podnikatelské, tak ty - řekněme - etické.

K těm prvým patří především problematika černého internetového sázení.

Že jde o nekalou konkurenci provozovatelům legálních loterií, to je nad slunce jasnější. Zatípnutí černých webových bookmakerů by tedy bezesporu pročistilo trh. Otázkou je, jak to chce stát v reálu prosadit. Nový zákon plánovaný ministerstvem financí má explicitně zakázat internetové sázení. Provozovatelé ale obvykle pocházejí z různých potemnělých koutů Evropy a dosud si ze státních restrikcí mnoho nedělali.

Přísnější režim by se měl dotknout také heren s automaty. Povolovat by je už podle názoru ministerstva neměla jednotlivá města, ale centrální dozor. I to se jeví jako krok rozumným směrem. Obce by se ale nemohly efektivně bránit, pokud automaty v místě nechtějí. To může vyřešit návrh senátorů, podle kterých by měly mít obce při povolení automatů právo veta.

Někde mezi řádky zpřísněných regulí lze ale vyčíst ještě jeden nevyslovený důvod k ostřejšímu dozoru. Totiž, že miliardy, které v podobě cinkajících mincí protékají výherními automaty, nejsou v některých případech tak úplně čistými penězi. A stát si na ně chce do přítmí zapadlých kasin trochu posvítit.

Kromě ekonomických pohnutek se lze ale přimluvit za regulaci hazardu i z čistě lidského hlediska. Česká republika měla v porovnání s jinými zeměmi dosud až příliš liberální přístup. A mnoho lidí - včetně podnikatelů - si gamblerstvím zničilo život.

Asi málokteré označení je tak cynicky nesmyslné jako „výherní“ automat. Označuje přístroj, který je naprogramován k tomu, aby na něm lidé peníze prohrávali. A ve velkém. Herny vychovávají nové generace herních narkomanů, kteří k produkci státu mnoho nepřidají, zato jejich léčba v ústavech nás stojí dost peněz. O škodách, které zoufalí gambleři způsobí zlodějnami, nemluvě. Takže tu je kacířská myšlenka: Co takhle zakázat automaty úplně?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít