Drába na hazard potřebujeme

19. března 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
19. března 2007, 00:00

Stát chce zpřísnit kontrolu nad hazardem. Obyčejně bychom na tomto místě do jakékoli nové regulace tržního prostředí ihned tepali kladivem liberálních argumentů. Tentokrát ale říkáme: Dobře tak. Pro zpřísnění kontroly divokých vod tuzemského hazardu totiž najdeme důvody hned dvojího druhu.

Jak ty podnikatelské, tak ty - řekněme - etické.

K těm prvým patří především problematika černého internetového sázení.

Že jde o nekalou konkurenci provozovatelům legálních loterií, to je nad slunce jasnější. Zatípnutí černých webových bookmakerů by tedy bezesporu pročistilo trh. Otázkou je, jak to chce stát v reálu prosadit. Nový zákon plánovaný ministerstvem financí má explicitně zakázat internetové sázení. Provozovatelé ale obvykle pocházejí z různých potemnělých koutů Evropy a dosud si ze státních restrikcí mnoho nedělali.

Přísnější režim by se měl dotknout také heren s automaty. Povolovat by je už podle názoru ministerstva neměla jednotlivá města, ale centrální dozor. I to se jeví jako krok rozumným směrem. Obce by se ale nemohly efektivně bránit, pokud automaty v místě nechtějí. To může vyřešit návrh senátorů, podle kterých by měly mít obce při povolení automatů právo veta.

Někde mezi řádky zpřísněných regulí lze ale vyčíst ještě jeden nevyslovený důvod k ostřejšímu dozoru. Totiž, že miliardy, které v podobě cinkajících mincí protékají výherními automaty, nejsou v některých případech tak úplně čistými penězi. A stát si na ně chce do přítmí zapadlých kasin trochu posvítit.

Kromě ekonomických pohnutek se lze ale přimluvit za regulaci hazardu i z čistě lidského hlediska. Česká republika měla v porovnání s jinými zeměmi dosud až příliš liberální přístup. A mnoho lidí - včetně podnikatelů - si gamblerstvím zničilo život.

Asi málokteré označení je tak cynicky nesmyslné jako „výherní“ automat. Označuje přístroj, který je naprogramován k tomu, aby na něm lidé peníze prohrávali. A ve velkém. Herny vychovávají nové generace herních narkomanů, kteří k produkci státu mnoho nepřidají, zato jejich léčba v ústavech nás stojí dost peněz. O škodách, které zoufalí gambleři způsobí zlodějnami, nemluvě. Takže tu je kacířská myšlenka: Co takhle zakázat automaty úplně?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít