Drába na hazard potřebujeme

19. března 2007, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
19. března 2007, 00:00

Stát chce zpřísnit kontrolu nad hazardem. Obyčejně bychom na tomto místě do jakékoli nové regulace tržního prostředí ihned tepali kladivem liberálních argumentů. Tentokrát ale říkáme: Dobře tak. Pro zpřísnění kontroly divokých vod tuzemského hazardu totiž najdeme důvody hned dvojího druhu.

Jak ty podnikatelské, tak ty - řekněme - etické.

K těm prvým patří především problematika černého internetového sázení.

Že jde o nekalou konkurenci provozovatelům legálních loterií, to je nad slunce jasnější. Zatípnutí černých webových bookmakerů by tedy bezesporu pročistilo trh. Otázkou je, jak to chce stát v reálu prosadit. Nový zákon plánovaný ministerstvem financí má explicitně zakázat internetové sázení. Provozovatelé ale obvykle pocházejí z různých potemnělých koutů Evropy a dosud si ze státních restrikcí mnoho nedělali.

Přísnější režim by se měl dotknout také heren s automaty. Povolovat by je už podle názoru ministerstva neměla jednotlivá města, ale centrální dozor. I to se jeví jako krok rozumným směrem. Obce by se ale nemohly efektivně bránit, pokud automaty v místě nechtějí. To může vyřešit návrh senátorů, podle kterých by měly mít obce při povolení automatů právo veta.

Někde mezi řádky zpřísněných regulí lze ale vyčíst ještě jeden nevyslovený důvod k ostřejšímu dozoru. Totiž, že miliardy, které v podobě cinkajících mincí protékají výherními automaty, nejsou v některých případech tak úplně čistými penězi. A stát si na ně chce do přítmí zapadlých kasin trochu posvítit.

Kromě ekonomických pohnutek se lze ale přimluvit za regulaci hazardu i z čistě lidského hlediska. Česká republika měla v porovnání s jinými zeměmi dosud až příliš liberální přístup. A mnoho lidí - včetně podnikatelů - si gamblerstvím zničilo život.

Asi málokteré označení je tak cynicky nesmyslné jako „výherní“ automat. Označuje přístroj, který je naprogramován k tomu, aby na něm lidé peníze prohrávali. A ve velkém. Herny vychovávají nové generace herních narkomanů, kteří k produkci státu mnoho nepřidají, zato jejich léčba v ústavech nás stojí dost peněz. O škodách, které zoufalí gambleři způsobí zlodějnami, nemluvě. Takže tu je kacířská myšlenka: Co takhle zakázat automaty úplně?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít