DPH: Co finanční úřad, to jiný výklad?

22. května 2006, 00:00 - Ing. Michaela Hošťálková, Ing. Petra Homolová
22. května 2006, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na článek v Profitu č. 18/2006) Finanční ředitelství v Plzni nebylo ředitelem jazykové školy Slůně, ani jinou jazykovou školou požádáno, aby vydalo své stanovisko ve věci uplatňování osvobození a sazeb DPH u jazykového vzdělávání.

HLASY ČTENÁŘŮ

(reakce na článek v Profitu č. 18/2006)

Finanční ředitelství v Plzni nebylo ředitelem jazykové školy Slůně, ani jinou jazykovou školou požádáno, aby vydalo své stanovisko ve věci uplatňování osvobození a sazeb DPH u jazykového vzdělávání.

Finanční úřad v Plzni odpovídal ve věci jazykového vzdělávání pouze na jeden dotaz, a to od daňové poradkyně. Dotaz se však týkal zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění platném po 1. lednu 2005. V této odpovědi správně uvedl, že pomaturitní jednoletý kurz s denní výukou cizích jazyků kvalifikuje ministerstvo školství jako studium na střední škole, a proto je splněna u oprávněných osob vyjmenovaných v příloze vyhlášky č. 183/1998 Sb. podmínka pro osvobození od DPH podle § 57 zákona o DPH.

Odpověď Finančního ředitelství v Ostravě ke zdaňování jazykového vzdělávání se vztahovala k zákonu č. 235/2004 Sb., o DPH, ve znění zákona č. 377/2005 Sb., s účinností od 1. října 2005. Touto novelou byl § 57, který řeší zdanění vzdělávání, zásadně novelizován.

V článku uvedené informace se vztahují vždy k rozdílným zněním zákona o DPH. Obě stanoviska (Finančního úřadu v Plzni i Finančního ředitelství v Ostravě) jsou vzhledem ke zněním zákona, ke kterým se vztahovala, správná a nejsou ve vzájemném rozporu.

Do 30. září 2005 platilo:

Pro účely osvobození bez nároku na odpočet DPH je za výchovu a vzdělávání považována výchovná a vzdělávací činnost poskytovaná v základních školách, základních uměleckých školách, učilištích, středních odborných učilištích nebo střediscích nebo pracovištích praktického vyučování, gymnáziích, středních odborných školách nebo speciálních školách, vysokých školách nebo předškolních zařízeních nebo školských zařízeních.

V případě, že tyto podmínky nebyly splněny, uplatňovala se u jakéhokoli vzdělávání 19procentní sazba daně z přidané hodnoty.

Z tohoto znění zákona vychází odpověď Finančního úřadu v Plzni (dotaz byl položen 14. března 2005). Od 1. října 2005 platí:

Od DPH je osvobozeno jazykové vzdělávání (opět bez nároku na odpočet DPH)

  1. pokud je poskytováno všemi typy škol, které se řídí školským zákonem (od 1. ledna 2006 zákon o DPH ještě upřesňuje, že do této kategorie patří i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, které jsou zapsány ve školském rejstříku);
  1. pokud je poskytováno fyzickými a právnickými osobami uvedenými v příloze vyhlášky č. 322/2005 Sb. -a to bez ohledu na to, v jaké formě je jazykové vzdělávání těmito osobami poskytováno, tj. osvobození se nevztahuje jen na pomaturitní jazykové vzdělávání, ale na všechny kurzy, které tyto osoby poskytují;
  1. pokud je poskytováno fyzickými a právnickými osobami v přípravných kurzech pro vykonání standardizovaných jazykových zkoušek;

Z tohoto znění vycházela odpověď Finančního ředitelství v Ostravě (dotaz byl položen 21. října 2005).

Z uvedených informací je zřejmé, že obviňování finančních úřadů a finančních ředitelství z nejednotných stanovisek není namístě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít