DPH i pro podniky s obratem nad dva miliony?

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Bým, bym@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Zejména malé firmy s tzv. koncovými odběrateli budou nuceny zvyšovat ceny Daň z přidané hodnoty (DPH) by měly od poloviny tohoto roku platit všechny podniky s ročním obratem nad dva mil. Kč. Příslušnou novelu zákona vláda už schválila, pokud tak učiní i Parlament, rozšíří se podle odhadů ministerstva financí počet plátců DPH o přibližně 150 000 podniků.

Zejména malé firmy s tzv. koncovými odběrateli budou nuceny zvyšovat ceny

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měly od poloviny tohoto roku platit všechny podniky s ročním obratem nad dva mil. Kč. Příslušnou novelu zákona vláda už schválila, pokud tak učiní i Parlament, rozšíří se podle odhadů ministerstva financí počet plátců DPH o přibližně 150 000 podniků.

Podle představitelů vlády jde o první kolo přibližování tuzemských sazeb DPH k standardům platným v EU, výsledkem změn by mělo rovněž být jasnější a průhlednější účetnictví ve větším počtu podniků. Statistiky mluví také o tom, že řada firem s obratem pod tři mil. Kč ročně (současná hranice registrace) již je plátcem DPH, takže změny nebudou nijak dramatické. Novela by podle mnohých měla přinést jen mírně zvýšení administrativní zátěže. Větší poptávka po odborných službách (účetnictví, daňové poradenství) se všeobecně nečekává. Skutečností ale je, že pro některé podniky bude registrace (a následně samozřejmě platby DPH) představovat problém. Pokud své nákupy a prodeje realizují s dalšími plátci DPH, pak pro ně tato daň z hlediska nákladového nepředstavuje žádnou zátěž, nebo dokonce může být výhodná. Pokud však své služby či produkty (platí to hlavně tam, kde se konečná cena skládá především z ceny práce, zatímco ceny vstupů, např. náklady na nákup surovin, jsou nižší) prodávají tzv. koncovému spotřebiteli, budou muset k cenám připočítat DPH ve výši 5 či 22 %. Typicky to bude v malých pohostinských zařízeních, výrobě a prodeji řemeslných výrobků či obchodech. „Malí podnikatelé, kteří se tak povinně budou muset stát plátci DPH, se dostávají oproti předchozímu stavu do konkurenční nevýhody, protože budou muset navýšit svoje ceny,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Na totéž téma podotýká Jaroslava Černá, keramička z Nového Strašecí: „Zatím jsem na účetnictví stačila sama, ale obávám se, že výpočty spjaté s platbami DPH už nezvládnu. Navíc se mi zdá, že budu muset zdražit, v mém případě jsou odpočty DPH totiž zanedbatelné.“ Z hlediska státního rozpočtu letos bude navrhovaná novela neutrální, protože výpočet rozhodujícího obratu začne až 1. července tohoto roku. V následujících letech by se ale na rozpočtových příjmech měla pozitivně projevit. V roce 2004 by do státní kasy měla přinést 2,5 miliardy Kč - ty zaplatí zčásti koncový spotřebitel, tedy občan, zbytek podniky ze svých zisků. Podle představitelů MF návrh přináší pouze dočasné změny - v okamžiku našeho vstupu do EU, tedy podle všech předpokladů k 1. května 2004, bude třeba provést další změny. Ty by měly představovat zvýšení sazby DPH u řady služeb a zboží ze současných 5 na 22 procent a další snížení hranice obratu, při jehož dosažení bude nutná registrace podniku jako plátce DPH, a to na jeden milion korun.

V malých restauracích povede zavedení DPH k vyšším cenám. Na těch se totiž náklady na nákup surovin, energií apod. (tedy položek, kde plátce bude moci využít odpočtu DPH), podílejí málo, rozhodujícím cenotvorným faktorem je práce.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít