Dovolenou může pokazit vykradený byt

18. srpna 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
18. srpna 2003, 00:00

Doba dovolených nebývá pro všechny spojena se sladkým nicneděláním. Pro bytové zloděje nastává právě v létě ta pravá sezona - prázdné domy či byty přímo lákají k nezvané návštěvě.

Odborníci doporučují kombinaci několika typů bezpečnostních zařízení

Doba dovolených nebývá pro všechny spojena se sladkým nicneděláním. Pro bytové zloděje nastává právě v létě ta pravá sezona - prázdné domy či byty přímo lákají k nezvané návštěvě.

Nutno dodat, že v řadě případů majitelé domů či bytů zloděje k návštěvě doslova vyzývají - zatažené žaluzie, přeplněné poštovní schránky či příliš hlasitě avizovaný odjezd na delší dobu přitahují lapky jako magnet. Jejich šance na úspěch může minimalizovat pouze důkladné zabezpečení domu či bytu. Podle odborníků je ideální kombinace nejrůznějších systémů od bezpečnostních dveří a zámků až po alarmy či signalizaci napojenou na centrální bezpečnostní dispečink.

Začíná to dveřmi

Prvním předpokladem pro odlákání zloděje od dveří domu či bytu jsou kvalitní bezpečnostní dveře s bezpečnostními zámky. Zejména v panelových domech jsou klasické dveře pro zloděje jen malou překážkou a jejich otevření jim zabere sotva pár desítek sekund. „Daleko jednodušší je pro ně dveře vypáčit, než se potýkat se zámkem,“ upozorňuje Pavel Novák, který se zabývá betonovými výplněmi dveřních zárubní. Cena těchto výplní se pohybuje v řádu několika set korun a svou službu majiteli odvedou. Bezpečnostní dveře se dělí do šesti bezpečnostních kategorií. Čím vyšší číslo, tím lepší. Na patřičné dveře je nutné dbát již při výstavbě domu či bytu a přizpůsobit tomu zárubně. Dveře se nejčastěji zabezpečují opancéřováním jejich vnitřní strany, což přijde na přibližně 10 tis. Kč. Přibližně na stejnou částku přijdou ovšem i nové bezpečnostní dveře. T y však ztrácejí svůj význam, pokud je nedoplňuje příslušný bezpečnostní zámek. Mezi základní vybavení bezpečnostních dveří by měly patřit prvky proti odvrtání, vytržení či vyhmátnutí planžetou. Kvalitní zámek se všemi prvky ochrany přijde i na několik tisíc korun.

Cesta nevede jen přes dveře

Vzhledem k tomu, že se stále zlepšuje zabezpečení dveří, zloději častěji využívají proto i jiné způsoby. Slabým místem bývají nedokonale zabezpečená okna či postranní vchody do domu. Nejběžnější ochranou oken jsou mříže, které jsou na trhu k dostání v několika variantách. Nejvíce se používají pevné mříže, které jsou na všech stranách pevně přidělány k okenním zárubním. Jejich nevýhodou je ale obtížná manipulace, ubírají místnostem i světlo. Daleko lépe proto vyhovují nůžkové mříže, které lze stáhnout ke straně. Další možností jsou rolovací mříže, které se využívají spíše u větších ploch nebo tam, kde je potřeba elektrické či automatické ovládání mříží. Skla v oknech lze proti rozbití chránit bezpečnostními foliemi, jejichž cena začíná na úrovni 1100 Kč/m 2. Tato bezpečnostní zařízení mohou vždy „doplnit“ všímaví sousedé, kteří mohou jak pohlídat dům či byt, tak například vybírat došlou poštu a v případě podezření zavolat policisty. Nová doba spojená s rozmachem telekomunikací a elektronických systémů s sebou přináší i nové způsoby zabezpečení domů či bytů. Od jejich většího rozmachu zatím odrazuje příliš vysoká cena. Řada bezpečnostních agentur nabízí službu napojení domu či bytu na pult centrální ochrany. Cena této služby se pohybuje od 300 Kč měsíčně za byt a od 500 Kč měsíčně za dům, jedním z rozhodujících kritérií je i délka smlouvy o hlídání dané nemovitosti.

Elektronika pomáhá

Stále populárnější je také instalace videokamery, která se při vstupu osoby do nemovitosti spouští. S videokamerou obvykle bývá spojeno i spuštění zvukového alarmu. Cena takové sestavy se pohybuje minimálně v řádu několika tisíc korun podle jeho složitosti. Vrcholem moderní techniky je bezdrátové zabezpečení bytu či domu, které umožňuje v případě narušení střeženého prostoru informovat buď přímo majitele domu či bytu nebo bezpečnostní agenturu. Toto zařízení rovněž umožňuje majitelům, aby si sami zavolali domů a zjistili, zda je všechno v pořádku. Ceny podobných zařízení však většinou výrazně překračují částku 10 tisíc korun. Ale i majitele bytu či domu s jednodušším zabezpečením jistě uklidní názor Ivana Pavlíčka z nejstarší české firmy specializující se na zabezpečovací techniku. Podle něj si zloději neradi komplikují život - když narazí na bezpečnostní dveře, jdou raději dále.

Jak se vyhnout vykradení

1. opatřit hlavní vchod bezpečnostními dveřmi s bezpečnostním zámkem

2. zavřít a zabezpečit všechna okna a postranní vchody do domu

3. v bytových domech celodenně zamykat hlavní dveře a dbát na dobré osvětlení všech prostor domu

4. nenechávat poštovní schránky přeplněny poštou či letáky

5. neinformovat o svých majetkových poměrech a plánech na dlouhodobou nepřítomnost v domě či bytě

6. informovat o svém dlouhodobém pobytu mimo dům důvěryhodné sousedy

7. při delší nepřítomnosti nezatahovat žaluzie v celém bytě

8. při návštěvě řemeslníka či jiné osoby žádat průkaz totožnosti

9. v případě dlouhodobé nepřítomnosti nenechávat v bytě velké částky peněz či cenné předměty

10. využít služeb elektronické ochrany domu či bytu

Majetek za mřížemi (charakteristika základních typů bezpečnostních mříží)

Pevné mříže

- bezpečnostní třída 2 až 4 podle typu a tvaru

- nelze je sundat nebo odsunout ke straně, stíní obtížné mytí oken

- pořizovací cena od 1000 Kč/m2

- nejběžnější typ mříží

Nůžkové mříže

- snadná manipulovatelnost

- při otevření nejsou prakticky vidět

- bezpečnostní třída 2 až 3

- pořizovací cena od 3000 Kč/m2

Rolovací mříže

- při otevření se rolují do schránky

- schránku lze schovat i do podhledu v interiéru

- bezpečnostní třída 2 až 3

- pořizovací cena od 4000 Kč/m2 s manuálním pohonem

- od 8500 Kč/m2 s elektrickým pohonem

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít