Dovedné kličkování minovým polem

26. května 2003, 00:00 - Miroslav Melichar
26. května 2003, 00:00

Benjamin Kuras: Jak přežít padouchyNázev díla, které letos vychází již ve třetím vydání, připomíná televizní talk show Banánové rybičky. Zde však veškerá podobnost končí, protože Benjamin Kuras bere padouchy vážně.Padouši ovládali, ovládají a budou ovládat svět. Úkolem nás ostatních není s nimi bojovat, nýbrž je PŘEŽÍT.

Benjamin Kuras: Jak přežít padouchy

Název díla, které letos vychází již ve třetím vydání, připomíná televizní talk show Banánové rybičky. Zde však veškerá podobnost končí, protože Benjamin Kuras bere padouchy vážně.

Padouši ovládali, ovládají a budou ovládat svět. Úkolem nás ostatních není s nimi bojovat, nýbrž je PŘEŽÍT. Splétání snů o tom, že padouchy lze předělat na produktivní výrobce hmatatelného bohatství a tvůrce veřejného blaha je podle autora jako přeškolovat kočku na vegetariánství a koně učit létat. Kniha začíná za panování sumerského panovníka Urukaginy a končí zcela současným receptem na jahody s pepřem. Těch cca 180 stránek mezi tím rozhodně stojí za přečtení. Autor s lehkostí řadí slova, věty i myšlenky v překvapující sled. Text je okořeněn citáty slavných a/nebo moudrých. Citátů, přísloví a anekdot je v knize takové množství, že ji lze doporučit i čtenářům, kteří nemohou Benjamina Kurase vystát. Lze předpokládat, že po přečtení tohoto autorova opusu takových lidí zase poněkud přibude. Kuras totiž nemá rád křesťanství a neodolal, aby si to s ním a jeho představiteli nerozdal: „Útrapy pekla do hrůzostrašných detailů začátkem 5. století fantazíruje a za věčné prohlašuje nejpopulárnější ideolog vlády nového padoušství, duchovní tyran a zlým svědomím trápený psychopat, povoláním biskup, jménem Augustin, s pozdějším přízviskem svatý.“ Jako kontrapunkt ke zvrhlému a církevními tatíky k dokonalému padoušství dovedenému křesťanství staví autor talmudické učení. Židovstvím a Ž idy se také náležitě pyšní: „Kde je dnes Babylon? Kde je Persie? Egypt? Kartágo? Řecko? Řím? Byzanc? Svatá říše římská? A kdo dostává Nobelovy ceny za fyziku a medicínu?“ A o to právě jde. Usilovat o dokonalost ve všem, co děláme. V e své odbornosti i v lidských vztazích. „Skvělost je nejbezpečnějším prostředkem k přežití, protože nás dělá jedinečnými a nepostradatelnými,“ říká Benjamin Kuras. Má pravdu.

REPRO: (4x)

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít