Dovedné kličkování minovým polem

26. května 2003, 00:00 - Miroslav Melichar
26. května 2003, 00:00

Benjamin Kuras: Jak přežít padouchyNázev díla, které letos vychází již ve třetím vydání, připomíná televizní talk show Banánové rybičky. Zde však veškerá podobnost končí, protože Benjamin Kuras bere padouchy vážně.Padouši ovládali, ovládají a budou ovládat svět. Úkolem nás ostatních není s nimi bojovat, nýbrž je PŘEŽÍT.

Benjamin Kuras: Jak přežít padouchy

Název díla, které letos vychází již ve třetím vydání, připomíná televizní talk show Banánové rybičky. Zde však veškerá podobnost končí, protože Benjamin Kuras bere padouchy vážně.

Padouši ovládali, ovládají a budou ovládat svět. Úkolem nás ostatních není s nimi bojovat, nýbrž je PŘEŽÍT. Splétání snů o tom, že padouchy lze předělat na produktivní výrobce hmatatelného bohatství a tvůrce veřejného blaha je podle autora jako přeškolovat kočku na vegetariánství a koně učit létat. Kniha začíná za panování sumerského panovníka Urukaginy a končí zcela současným receptem na jahody s pepřem. Těch cca 180 stránek mezi tím rozhodně stojí za přečtení. Autor s lehkostí řadí slova, věty i myšlenky v překvapující sled. Text je okořeněn citáty slavných a/nebo moudrých. Citátů, přísloví a anekdot je v knize takové množství, že ji lze doporučit i čtenářům, kteří nemohou Benjamina Kurase vystát. Lze předpokládat, že po přečtení tohoto autorova opusu takových lidí zase poněkud přibude. Kuras totiž nemá rád křesťanství a neodolal, aby si to s ním a jeho představiteli nerozdal: „Útrapy pekla do hrůzostrašných detailů začátkem 5. století fantazíruje a za věčné prohlašuje nejpopulárnější ideolog vlády nového padoušství, duchovní tyran a zlým svědomím trápený psychopat, povoláním biskup, jménem Augustin, s pozdějším přízviskem svatý.“ Jako kontrapunkt ke zvrhlému a církevními tatíky k dokonalému padoušství dovedenému křesťanství staví autor talmudické učení. Židovstvím a Ž idy se také náležitě pyšní: „Kde je dnes Babylon? Kde je Persie? Egypt? Kartágo? Řecko? Řím? Byzanc? Svatá říše římská? A kdo dostává Nobelovy ceny za fyziku a medicínu?“ A o to právě jde. Usilovat o dokonalost ve všem, co děláme. V e své odbornosti i v lidských vztazích. „Skvělost je nejbezpečnějším prostředkem k přežití, protože nás dělá jedinečnými a nepostradatelnými,“ říká Benjamin Kuras. Má pravdu.

REPRO: (4x)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít