Doutníky, auta a úspěch

09. května 2005, 00:00 - SEAN B. CARNEY
09. května 2005, 00:00

ZDENĚK BAKALA Ze své poslední investice se může finančník Zdeněk Bakala radovat. Když se bude černouhelným dolům OKD, které ovládl loni na podzim, dařit jako dosud, má svoji investici zhruba za tři roky zpátky.

ZDENĚK BAKALA Ze své poslední investice se může finančník Zdeněk Bakala radovat. Když se bude černouhelným dolům OKD, které ovládl loni na podzim, dařit jako dosud, má svoji investici zhruba za tři roky zpátky.

Od okamžiku, kdy 9. listopadu překvapivě převzal společnost Karbon Invest zastřešující černouhelný gigant OKD, je Zdeněk Bakala zpět ve svém „rajonu“. A může z toho mít radost. Firma OKD vydělala přes čtyři miliardy korun čistého zisku, přičemž nemusela vytěžit více suroviny než v předchozích letech. „Jsem s výsledky velmi spokojený. Jsou lepší, než jsme očekávali,“ pochvaluje si Bakala.

Obleky a kravaty již nejsou každodenní součástí jeho oděvu. V těchto dnech bude spíše plánovat akvizici v džínách a mikině. Přesto tento rodák z Opavy, který v nedávné době přišel o několik kil tělesné váhy, neztratil nic ze své energie nebo asertivity. A podle všeho má stále magický Midasův dotek - na co sáhne, to se pozlatí.

PŘÁTELSTVÍ NAVŽDY

Od počátku - nebo alespoň od doby, kdy Bakala v roce 1980 emigroval do Spojených států - říkají Bakalovi souputníci, že jeho elán je neúnavný. Finančník se vyznačuje také velmi silnou loajalitou vůči přátelům a kolegům.

Bakala získal magisterský titul v oboru ekonomie na kalifornské univerzitě Berkeley. Poté získal titul MBA na Dartmouth Tuck School of Business, kde se setkal s Maďarem Peterem Kadasem. Ten se stal jedním z Bakalových nejspolehlivějších partnerů. Z Londýna a z různých míst ve svých rodných zemích nyní tato dvojice spravuje Crossroads Capital -fond, který v současné době disponuje aktivy o celkové hodnotě 250 milionů dolarů.

PRŮKOPNÍK PATRIA

Bakala se narodil v roce 1961 v Opavě. Svou profesní kariéru zahájil u Drexel Burnham Lambert v New Yorku. Poté směřoval do Credit Suisse First Boston (CSFB) v Londýně, kde pracoval i Kadas. V Londýně zůstal do pádu železné opony. Poté se vrátil domů, do tehdejšího Československa, aby v Praze založil pobočku CSFB.

V roce 1994 se stal spoluzakladatelem Patria Finance. Jeden z Bakalových kolegů tvrdí, že v době po založení Patrie byli lidé v této společnosti „zhruba jedinými zdroji upřímných obchodních informací“. On a jeho spolupracovníci pomohli reformovat neprůhlednou pražskou burzu a vytvořit regulační mechanismus, který tehdy vůbec neexistoval.

Mnoho kolegů z Patrie pokračuje v úspěšných kariérách - například současný guvernér centrální banky Zdeněk Tůma nebo Michael Jasanský, člen představenstva Karbon Invest.

ZŮSTÁVÁ INVESTIČNÍM BANKÉŘEM

Bakalova odvážná rozhodnutí, k nimž patří i současné úsilí o privatizaci ocelárny Vítkovice Steel, mohou některým lidem připadat jako příliš velké sousto. Ale podle těch, kteří ho znají, je přesně tím finančník charakteristický.

V posledních měsících mnozí pochybovali, zda Bakala nezměnil směr a nepokouší se přeměnit v předního průmyslníka ve střední Evropě. Od roku 2004 je předsedou představenstva společnosti OKD. Ale podle zasvěcených jeho současná oddanost těžkému průmyslu pouze potvrzuje Bakalův statut jednoho z hlavních investičních bankéřů v tomto regionu. „I nadále zůstává investičním bankéřem. Nalézá skrytou hodnotu tohoto postavení,“ říká Jan Klenor, výkonný ředitel Patria Finance. „Podíl v podniku Vítkovice Steel zkrátka přímo souvisí s jeho investičními aktivitami. Nehodlá vést společnost,“ dodává.

Po rezignaci v představenstvu Patria v roce 2002 měl Bakala delší volno. Věnoval se mimo jiné ukončení protahovaného rozvodového řízení. Dostal se do formy a zhubl. „Je to pro něj nové období, nový začátek,“ uvádí Klenor.

Z ČESKA DO POLSKA

V rámci přípravy na koupi podniku Vítkovice Steel Bakala zároveň plánuje převzít otěže polské strany slezských uhelných pánví. Jeho stanoveným cílem jsou černouhelné doly Budryk a Jastrzebska Spolka Weglowa, které mají být v brzké době privatizovány. Nacházejí se těsně za polskou hranicí, v blízkosti nedávno získaných dolů OKD.

To vše přichází poté, co Bakala shrábl mateřskou Karbon Invest - na zlost investiční firmě Penta, která rovněž usilovala o privatizaci této společnosti.

TICHÝ VÍTĚZ

Bakalovi partneři a přátelé uvádějí, že jeho tichá, avšak energická povaha z něj udělala přirozeného vůdce. „Je motivovaný a ví, jak vybudovat tým a nechat lidem potřebný prostor být sami sebou,“ domnívá se jeden z nich. „Ačkoliv je Bakala velmi úspěšný a nyní velmi bohatý, není chamtivý. Není nadšený z bohatství, ale z vytváření této hodnoty,“ dodává.

Finančník oslavil začátkem února 44. narozeniny. Je znalcem doutníků a milovníkem automobilů. Ale jeho největší zálibou je odcházet z jednání jako vítěz.

PROFESE ZDEŇKA BAKALY

2004-nyní: předseda představenstva, Karbon Invest

1994-2002: výkonný ředitel Patria Finance

1990-1993: Credit Suisse First Boston, Praha.

Dřívější zaměstnavatelé: Credit Suisse First Boston, Londýn; Drexel Burnham Lambert, New York. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít