Double!

12. června 2009, 21:14 - Tomáš Hořejší
12. června 2009, 21:14

Teoreticky se hlasovat dvakrát nedá, v praxi je to však poměrně snadné

Volit ve volbách do Evropského parlamentu (EP) dvakrát, ve dvou zemích současně? „Něco takového není možné! Vyloučeno!“ tvrdí odpovědné úřady. Jenomže týdeník EURO má přesvědčivé informace o dvou případech, kdy radnice v Belgii nedaly Ministerstvu vnitra ČR vědět, že se čeští občané s přechodným pobytem na jejím území zapsali do seznamu voličů. To znamená, že mohli v pátek odvolit v místě trvalého bydliště v Česku a v neděli v přechodném v Belgii. Kdyby se zcela hypoteticky něco takového „podařilo“ všem belgickým „expatům“, bylo by při celkovém sčítání o čtyři sta tisíc hlasů navíc.

Jen jednou!

Je to prosté, tvrdí české ministerstvo vnitra. Volit dvakrát se nemá. „Nikdo nesmí volit v týchž volbách vícekrát než jednou,“ sdělil týdeníku EURO Vladimír Řepka z ministerstva. „K provedení této zásady si členské státy EU vyměňují informace. Členský stát bydliště poskytne členskému státu původu s dostatečným předstihem přede dnem konání voleb informace o státních občanech členského státu původu zapsaných v seznamu voličů. Členský stát původu přijme v souladu se svými právními předpisy vhodná opatření, aby zajistil, že jeho státní občané nebudou volit více než jednou,“ dodal Řepka.
V praxi to prý funguje tak, že Ministerstvo vnitra ČR obdrží od příslušné obce v Belgii informaci, že dotyčný český státní občan se tam nahlásil do volební evidence pro volby do EP. „Na základě údajů, které ministerstvo o tomto voliči obdrží, přepošle tuto informaci obecnímu úřadu v České republice, u kterého je dotyčný občan hlášen k trvalému pobytu. S tím, aby si tohoto voliče vyškrtl ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu,“ dodal Vladimír Řepka.
Zajímavé. Zkuste však tuhle „historku“ vyprávět někomu, kdo žije v Belgii a přichází do styku s tamními úřady. Nemožné, zní unisono odpověď.

Možnost dvojího hlasování

A opravdu. Týdeník EURO objevil hned dva Čechy, kteří by – kdyby jen trochu chtěli – mohli hlasovat dvakrát. „Volal jsem na svůj obecní úřad v Česku – mám tam v souladu se zákonem stále trvalé bydliště – a pídil jsem se, zda jsem na seznamu voličů. A jsem! Předpokládám, že seznamy voličů už jsou definitivní, proto bych opravdu mohl hlasovat dvakrát, kdybych chtěl,“ řekl bruselskému zpravodaji týdeníku EURO těsně před startem voleb do EP Čech žijící dlouhodobě v Belgii. Pracuje pro Evropskou komisi, žádné další detaily však o sobě zveřejňovat nehodlá.
Zmiňovaný euroúředník žije ve městě Lovaň asi 25 kilometrů východně od Bruselu. Minulou neděli tam splnil svou „belgickou povinnost“ (pro registrované voliče jsou v Belgii volby povinné – pozn. red.) a volil stranu spíše „dle svého přesvědčení než programu“.
Dvakrát však hlasovat nezkusil. „Pravděpodobně by to však šlo. Otázkou je, zda teď belgické úřady nepošlou do Česka zprávu, že jsem odvolil. Pak by se ještě teoreticky mohly informace o mé účasti někde sejít. Platnost volby by to neovlivnilo, ale mohl by to být přestupek a mně by hrozila pokuta. To však už zjišťovat nebudu,“ dodal.

Podobný případ

Druhý případ je podobný – Čech žijící dlouhodobě v Belgii, euroředník. Do EP zde volil už dvakrát, podruhé nyní, poprvé před pěti lety. „Trvalé bydliště mám stále v České republice. Jsem tam i na seznamu voličů. Do Česka však často nejezdím a možnost volit na ambasádě bohužel neexistuje, proto volím tady,“ popsal svou situaci. Že by se dalo volit dvakrát ho také napadlo. „Myslím, že by to opravdu šlo. V pátek nebo v sobotu v Česku, v neděli pak v Belgii. Dělat to však nebudu. Nemám důvod,“ dodal.
Čechů volících v Belgii nebylo mnoho. Zalekli se zřejmě toho, že po registraci je hlasování – pod hrozbou nejrůznějších sankcí a pokut – povinné. Na ambasádě v Bruselu Češi tentokrát volit nemohli. Čeští diplomaté na rozdíl třeba od polských žádné hlasování nezorganizovali. Většina českých občanů včetně euroúředníků, které týdeník EURO oslovil, nakonec eurovolby ignorovala.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít