Double!

12. června 2009, 21:14 - Tomáš Hořejší
12. června 2009, 21:14

Teoreticky se hlasovat dvakrát nedá, v praxi je to však poměrně snadné

Volit ve volbách do Evropského parlamentu (EP) dvakrát, ve dvou zemích současně? „Něco takového není možné! Vyloučeno!“ tvrdí odpovědné úřady. Jenomže týdeník EURO má přesvědčivé informace o dvou případech, kdy radnice v Belgii nedaly Ministerstvu vnitra ČR vědět, že se čeští občané s přechodným pobytem na jejím území zapsali do seznamu voličů. To znamená, že mohli v pátek odvolit v místě trvalého bydliště v Česku a v neděli v přechodném v Belgii. Kdyby se zcela hypoteticky něco takového „podařilo“ všem belgickým „expatům“, bylo by při celkovém sčítání o čtyři sta tisíc hlasů navíc.

Jen jednou!

Je to prosté, tvrdí české ministerstvo vnitra. Volit dvakrát se nemá. „Nikdo nesmí volit v týchž volbách vícekrát než jednou,“ sdělil týdeníku EURO Vladimír Řepka z ministerstva. „K provedení této zásady si členské státy EU vyměňují informace. Členský stát bydliště poskytne členskému státu původu s dostatečným předstihem přede dnem konání voleb informace o státních občanech členského státu původu zapsaných v seznamu voličů. Členský stát původu přijme v souladu se svými právními předpisy vhodná opatření, aby zajistil, že jeho státní občané nebudou volit více než jednou,“ dodal Řepka.
V praxi to prý funguje tak, že Ministerstvo vnitra ČR obdrží od příslušné obce v Belgii informaci, že dotyčný český státní občan se tam nahlásil do volební evidence pro volby do EP. „Na základě údajů, které ministerstvo o tomto voliči obdrží, přepošle tuto informaci obecnímu úřadu v České republice, u kterého je dotyčný občan hlášen k trvalému pobytu. S tím, aby si tohoto voliče vyškrtl ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu,“ dodal Vladimír Řepka.
Zajímavé. Zkuste však tuhle „historku“ vyprávět někomu, kdo žije v Belgii a přichází do styku s tamními úřady. Nemožné, zní unisono odpověď.

Možnost dvojího hlasování

A opravdu. Týdeník EURO objevil hned dva Čechy, kteří by – kdyby jen trochu chtěli – mohli hlasovat dvakrát. „Volal jsem na svůj obecní úřad v Česku – mám tam v souladu se zákonem stále trvalé bydliště – a pídil jsem se, zda jsem na seznamu voličů. A jsem! Předpokládám, že seznamy voličů už jsou definitivní, proto bych opravdu mohl hlasovat dvakrát, kdybych chtěl,“ řekl bruselskému zpravodaji týdeníku EURO těsně před startem voleb do EP Čech žijící dlouhodobě v Belgii. Pracuje pro Evropskou komisi, žádné další detaily však o sobě zveřejňovat nehodlá.
Zmiňovaný euroúředník žije ve městě Lovaň asi 25 kilometrů východně od Bruselu. Minulou neděli tam splnil svou „belgickou povinnost“ (pro registrované voliče jsou v Belgii volby povinné – pozn. red.) a volil stranu spíše „dle svého přesvědčení než programu“.
Dvakrát však hlasovat nezkusil. „Pravděpodobně by to však šlo. Otázkou je, zda teď belgické úřady nepošlou do Česka zprávu, že jsem odvolil. Pak by se ještě teoreticky mohly informace o mé účasti někde sejít. Platnost volby by to neovlivnilo, ale mohl by to být přestupek a mně by hrozila pokuta. To však už zjišťovat nebudu,“ dodal.

Podobný případ

Druhý případ je podobný – Čech žijící dlouhodobě v Belgii, euroředník. Do EP zde volil už dvakrát, podruhé nyní, poprvé před pěti lety. „Trvalé bydliště mám stále v České republice. Jsem tam i na seznamu voličů. Do Česka však často nejezdím a možnost volit na ambasádě bohužel neexistuje, proto volím tady,“ popsal svou situaci. Že by se dalo volit dvakrát ho také napadlo. „Myslím, že by to opravdu šlo. V pátek nebo v sobotu v Česku, v neděli pak v Belgii. Dělat to však nebudu. Nemám důvod,“ dodal.
Čechů volících v Belgii nebylo mnoho. Zalekli se zřejmě toho, že po registraci je hlasování – pod hrozbou nejrůznějších sankcí a pokut – povinné. Na ambasádě v Bruselu Češi tentokrát volit nemohli. Čeští diplomaté na rozdíl třeba od polských žádné hlasování nezorganizovali. Většina českých občanů včetně euroúředníků, které týdeník EURO oslovil, nakonec eurovolby ignorovala.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít