Article, show

Double!

12. června 2009, 21:14 - Tomáš Hořejší
12. června 2009, 21:14

Teoreticky se hlasovat dvakrát nedá, v praxi je to však poměrně snadné

Volit ve volbách do Evropského parlamentu (EP) dvakrát, ve dvou zemích současně? „Něco takového není možné! Vyloučeno!“ tvrdí odpovědné úřady. Jenomže týdeník EURO má přesvědčivé informace o dvou případech, kdy radnice v Belgii nedaly Ministerstvu vnitra ČR vědět, že se čeští občané s přechodným pobytem na jejím území zapsali do seznamu voličů. To znamená, že mohli v pátek odvolit v místě trvalého bydliště v Česku a v neděli v přechodném v Belgii. Kdyby se zcela hypoteticky něco takového „podařilo“ všem belgickým „expatům“, bylo by při celkovém sčítání o čtyři sta tisíc hlasů navíc.

Jen jednou!

Je to prosté, tvrdí české ministerstvo vnitra. Volit dvakrát se nemá. „Nikdo nesmí volit v týchž volbách vícekrát než jednou,“ sdělil týdeníku EURO Vladimír Řepka z ministerstva. „K provedení této zásady si členské státy EU vyměňují informace. Členský stát bydliště poskytne členskému státu původu s dostatečným předstihem přede dnem konání voleb informace o státních občanech členského státu původu zapsaných v seznamu voličů. Členský stát původu přijme v souladu se svými právními předpisy vhodná opatření, aby zajistil, že jeho státní občané nebudou volit více než jednou,“ dodal Řepka.
V praxi to prý funguje tak, že Ministerstvo vnitra ČR obdrží od příslušné obce v Belgii informaci, že dotyčný český státní občan se tam nahlásil do volební evidence pro volby do EP. „Na základě údajů, které ministerstvo o tomto voliči obdrží, přepošle tuto informaci obecnímu úřadu v České republice, u kterého je dotyčný občan hlášen k trvalému pobytu. S tím, aby si tohoto voliče vyškrtl ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu,“ dodal Vladimír Řepka.
Zajímavé. Zkuste však tuhle „historku“ vyprávět někomu, kdo žije v Belgii a přichází do styku s tamními úřady. Nemožné, zní unisono odpověď.

Možnost dvojího hlasování

A opravdu. Týdeník EURO objevil hned dva Čechy, kteří by – kdyby jen trochu chtěli – mohli hlasovat dvakrát. „Volal jsem na svůj obecní úřad v Česku – mám tam v souladu se zákonem stále trvalé bydliště – a pídil jsem se, zda jsem na seznamu voličů. A jsem! Předpokládám, že seznamy voličů už jsou definitivní, proto bych opravdu mohl hlasovat dvakrát, kdybych chtěl,“ řekl bruselskému zpravodaji týdeníku EURO těsně před startem voleb do EP Čech žijící dlouhodobě v Belgii. Pracuje pro Evropskou komisi, žádné další detaily však o sobě zveřejňovat nehodlá.
Zmiňovaný euroúředník žije ve městě Lovaň asi 25 kilometrů východně od Bruselu. Minulou neděli tam splnil svou „belgickou povinnost“ (pro registrované voliče jsou v Belgii volby povinné – pozn. red.) a volil stranu spíše „dle svého přesvědčení než programu“.
Dvakrát však hlasovat nezkusil. „Pravděpodobně by to však šlo. Otázkou je, zda teď belgické úřady nepošlou do Česka zprávu, že jsem odvolil. Pak by se ještě teoreticky mohly informace o mé účasti někde sejít. Platnost volby by to neovlivnilo, ale mohl by to být přestupek a mně by hrozila pokuta. To však už zjišťovat nebudu,“ dodal.

Podobný případ

Druhý případ je podobný – Čech žijící dlouhodobě v Belgii, euroředník. Do EP zde volil už dvakrát, podruhé nyní, poprvé před pěti lety. „Trvalé bydliště mám stále v České republice. Jsem tam i na seznamu voličů. Do Česka však často nejezdím a možnost volit na ambasádě bohužel neexistuje, proto volím tady,“ popsal svou situaci. Že by se dalo volit dvakrát ho také napadlo. „Myslím, že by to opravdu šlo. V pátek nebo v sobotu v Česku, v neděli pak v Belgii. Dělat to však nebudu. Nemám důvod,“ dodal.
Čechů volících v Belgii nebylo mnoho. Zalekli se zřejmě toho, že po registraci je hlasování – pod hrozbou nejrůznějších sankcí a pokut – povinné. Na ambasádě v Bruselu Češi tentokrát volit nemohli. Čeští diplomaté na rozdíl třeba od polských žádné hlasování nezorganizovali. Většina českých občanů včetně euroúředníků, které týdeník EURO oslovil, nakonec eurovolby ignorovala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít