Dotaz čtenáře

10. února 2003, 00:00 - Emil Dočkal, finanční poradce
10. února 2003, 00:00

Vážená redakce, ve vašem článku Využíváte nepeněžní plnění? ze dne 27. 1. 2003 Emil Dočkal uvádí jako podmínku pro daňový odpočet při životním pojištění: (1) trvání smlouvy alespoň 60 měsíců a (2) dosažení věku 60 let. Pokud se tyto podmínky nedodrží, tak se musí prostředky získané jako daňový odpočet vrátit.

Dále uvádí: „Je to tedy podobné jako u penzijního připojištění.“ V ustanovení § 15 odstavec 13 zákona 586/1992 Sb. v platném znění je skutečně uvedena podmínka dosažení 60 let věku a 60 měsíců od uzavření smlouvy. V ustanovení § 15 odstavec 12 téhož zákona ale u penzijního připojištění podobná podmínka není. Z čeho tedy autor vyvozuje stejné podmínky pro penzijní připojištění a životní pojištění?

Jan Lichtenberg, Znojmo

V článku jsem v souvislosti s výkladem problematiky životního pojištění použil formulaci „Je to tedy podobné jako u penzijního připojištění.“ Chtěl jsem touto větou upozornit na § 10, odst. 1, písmeno e), Zákona o dani z příjmů (ZDP) (ostatní příjmy, přijaté důchody a obdobné opakující se požitky), potažmo § 4 ZDP (osvobození od daně), například písmeno l) (plnění z pojištění osob s výjimkou plnění z pojištění pro případ dožití určitého věku převyšujícího jistinu) a podobně. Oba odkazy tedy řeší nestandardní situace, tím že příjmy, které nejsou „hájeny“ zařazuje do skupiny § 10-ostatní příjmy. Týká se to samozřejmě odbytného a podobně. S pozdravem

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít