Dotační program POHRANIČÍ do třetího kola

09. června 2003, 00:00 - Petr Bým
09. června 2003, 00:00

Fondy EU směřují na české hranice s Německem a RakouskemČeskomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhlásila třetí kolo příjmu žádostí o dotace z programu Pohraničí, jehož smyslem je akcelerace podnikatelských aktivit v našich regionech sousedících se zeměmi EU.

Fondy EU směřují na české hranice s Německem a Rakouskem

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhlásila třetí kolo příjmu žádostí o dotace z programu Pohraničí, jehož smyslem je akcelerace podnikatelských aktivit v našich regionech sousedících se zeměmi EU.

Podmínky získání dotace k bankovnímu úvěru se oproti předchozímu stavu poněkud změnily. „Jde o to přizpůsobit program našim podmínkám,“ komentuje změny ředitel ČMZRB Ladislav Macka. V první fázi realizace programu se totiž vycházelo především z kritérií, které stanovil hlavní „sponzor“ programu, tedy EU (z unijních zdrojů pochází 75 % z celkových 80 mil. Kč, které jsou na program určeny). Právě nevhodnost dotačních parametrů stojí v pozadí toho, že zatím bylo programem Pohraničí podpořeno jen několik málo projektů částkou 5,4 mil. Kč. Obecné podmínky přiznání dotace jsou nyní poměrně liberální, dotaci může získat každý podnikatelský subjekt se sídlem na našem území, pojem „pohraničí“ má velmi široký záběr (spadají do něj např. Litoměřicko, Lounsko či Brno-venkov). Nyní lze získat k umořování bankovního úvěru dotaci ve výši 20 či 30 % hodnoty půjčky (maximálně ale pouze 3 mil. Kč), a to v závislosti na velikosti podniku, jeho historii apod. Zájemce o dotaci musí spolupracovat s regionálními poradenskými a informačními centry a v neposlední řadě je nutné i včasné podání žádosti - k dispozici je už dosti krátký časový úsek (do 30.7. pro pohraničí německé, 30.9. pro oblasti v sousedství Rakouska). „Dotace či přesněji řečeno její příslib by měl podnikatelům pomoci v jednání s bankovními domy. Máme pocit, že banky všeobecně zatím segment malého a středního podnikání považují za poměrně rizikový. Tento náhled by právě dotace z programu Pohraničí mohly v konkrétních případech změnit,“ tvrdí ředitel Macka. Zároveň ale dodává, že u nás bohužel pro oblast financování malého a středního podnikání neexistují přesné statistiky, mj. také v důsledku toho, že každá finanční instituce si ho definuje jinak. „Nemáme ani přesné statistické údaje o jiných oblastech jejich života. Nedávno jsem narazil na údaje, pocházející z EU, podle kterých 90 % malých podniků nemá životnost delší než pět let, když 30 % z nich zaniká hned v prvním roce své existence. U nás nejspíš situace nebude nepodobná tomuto stavu, máme tedy za to, že pro ČMZRB je tady široké pole působnosti. Chceme malé podnikání podpořit především tam, kam komerční financování z nějakých důvodů proniká pomaleji,“ dodává ředitel Macka. Vedle zmíněného programu kontinuálně probíhá realizace několika dalších programů. Tak například prostřednictvím „malých“ programů Kredit a Start, určených zejména pro začínající podnikatele, v prvních pěti měsících ČMZRB podpořila zhruba 210 projektů částkou přesahujících 110 mil. Kč.

Přes viditelně vzkvétající cestovní ruch v příhraničních oblastech, je v nich obvykle hospodářská situace nelehká, což platí i pro Karlovarsko. Nejvíce je to patrné na míře nezaměstnanosti, která standardně převyšuje celostátní průměr.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít