Dotacemi nás nedostanete

02. května 2005, 00:00 - PETR HAVEL
02. května 2005, 00:00

ZEMĚDĚLCI A POTRAVINÁŘI Dvojnásobně vyšší dotační podpora zemědělským subjektům - úhrnem 26 miliard korun - byla opticky největším přínosem vstupu Česka do Unie v oblasti zemědělství. Vysoké dotace se promítly do nejvyššího zisku tohoto sektoru v polistopadové historii - za rok 2004 činil zhruba devět miliard korun.

ZEMĚDĚLCI A POTRAVINÁŘI Dvojnásobně vyšší dotační podpora zemědělským subjektům - úhrnem 26 miliard korun - byla opticky největším přínosem vstupu Česka do Unie v oblasti zemědělství.

Vysoké dotace se promítly do nejvyššího zisku tohoto sektoru v polistopadové historii - za rok 2004 činil zhruba devět miliard korun. Zemědělství přitom v předchozích letech většinou končilo ve ztrátě, mírného zisku dosáhlo pouze v roce 2001, a to necelé tři miliardy korun. Vytvoření jednotného celního prostoru mezi státy Evropské unie také dalo domácím zemědělcům šanci ukázat, jak je to reálně s jejich konkurenceschopností -a tady již tolik optimismu na místě není.

Prvovýrobci sice dokázali některé své suroviny - zejména vepřové maso a mléko - vyvážet více, na druhou stranu se do Česka začalo dovážet podstatně vyšší spektrum zemědělské produkce za levnější ceny, než kterých dosahují naši podnikatelé. Jde hlavně o ovoce a zeleninu, přičemž citlivou oblastí jsou především brambory. Ke kladům vstupu lze přičíst prozatím dobré fungování platební agentury, přes niž proudí z Unie do Česka dotace, a z poslední doby také schopnost tuzemska využít tendru EU na export obilí, oproti dalším konkurenčním zemím.

OBILÍ I BRAMBORY S PRODĚLKEM

A jaké zkušenosti mají po roce členství někteří zemědělci? Farmář Leo Suchý ze Slavětína byl jedním z mnoha, kteří spoléhali na intervenční cenu za obilí ve výši 3200 korun, jak to stanoví regulační mechanismy Unie. Protože nemá skladovací prostory, nabídl své obilí hned, jak to bylo možné, tedy v listopadu 2004, Státnímu intervenčnímu fondu na intervenční nákup. Jenže ani Fond dostatečné skladovací kapacity nemá, navíc vázla administrace žádostí o vykoupení obilí. Nakonec musel Leo Suchý prodat svou produkci za ceny kolem 2500 korun za tunu.

Také zemědělec Václav Vacek z Havlíčkobrodska je pesimista, pokud se týká tuzemské produkce konzumních brambor. Jejich odbyt vázne, na tuzemském trhu se uplatňují brambory z Polska, Slovenska, ale také z Německa. „Dávám šanci bramborářům ještě tak rok. Pěstování brambor je nákladné, na jeden hektar se vynaloží asi 70 tisíc korun, a když potom neuplatníte produkci na trhu nebo prodáváte s prodělkem, krvácíte daleko víc než v případě třeba obilí,“ konstatuje Vacek. Brambory přitom navíc nebyly začleněny do takzvaných top-up podpor, národních podpůrných programů směrovaných na vybrané zemědělské komodity.

SPOLEČNÁ POLITIKA NEPROSPÍVÁ

Takzvaná společná unijní zemědělská politika ze středně a dlouhodobého pohledu rozvoji českého zemědělství neprospívá. Produkce řady komodit je regulována kvótami a neumožňuje rozvoj konkurenceschopným podnikatelům. Pokusy o reformy domácí producenty spíše poškozují, například v případě cukru. Některé cenové záruky ze strany Evropské unie v praxi nefungují, konkrétně u obilí, kde se zemědělci nedočkali slibované ceny 3200 korun za tunu.

K podstatnému zhoršení pozice došlo hlavně v případě tuzemských výrobců potravin. Tlak zemědělců na vyšší ceny za své produkty na straně jedné a požadavky obchodních řetězců na co nejnižší ceny vykupovaného zboží na straně druhé neumožňují potravinářským podnikům získávat dostatek peněz na svůj rozvoj. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít