Dotacemi nás nedostanete

02. května 2005, 00:00 - PETR HAVEL
02. května 2005, 00:00

ZEMĚDĚLCI A POTRAVINÁŘI Dvojnásobně vyšší dotační podpora zemědělským subjektům - úhrnem 26 miliard korun - byla opticky největším přínosem vstupu Česka do Unie v oblasti zemědělství. Vysoké dotace se promítly do nejvyššího zisku tohoto sektoru v polistopadové historii - za rok 2004 činil zhruba devět miliard korun.

ZEMĚDĚLCI A POTRAVINÁŘI Dvojnásobně vyšší dotační podpora zemědělským subjektům - úhrnem 26 miliard korun - byla opticky největším přínosem vstupu Česka do Unie v oblasti zemědělství.

Vysoké dotace se promítly do nejvyššího zisku tohoto sektoru v polistopadové historii - za rok 2004 činil zhruba devět miliard korun. Zemědělství přitom v předchozích letech většinou končilo ve ztrátě, mírného zisku dosáhlo pouze v roce 2001, a to necelé tři miliardy korun. Vytvoření jednotného celního prostoru mezi státy Evropské unie také dalo domácím zemědělcům šanci ukázat, jak je to reálně s jejich konkurenceschopností -a tady již tolik optimismu na místě není.

Prvovýrobci sice dokázali některé své suroviny - zejména vepřové maso a mléko - vyvážet více, na druhou stranu se do Česka začalo dovážet podstatně vyšší spektrum zemědělské produkce za levnější ceny, než kterých dosahují naši podnikatelé. Jde hlavně o ovoce a zeleninu, přičemž citlivou oblastí jsou především brambory. Ke kladům vstupu lze přičíst prozatím dobré fungování platební agentury, přes niž proudí z Unie do Česka dotace, a z poslední doby také schopnost tuzemska využít tendru EU na export obilí, oproti dalším konkurenčním zemím.

OBILÍ I BRAMBORY S PRODĚLKEM

A jaké zkušenosti mají po roce členství někteří zemědělci? Farmář Leo Suchý ze Slavětína byl jedním z mnoha, kteří spoléhali na intervenční cenu za obilí ve výši 3200 korun, jak to stanoví regulační mechanismy Unie. Protože nemá skladovací prostory, nabídl své obilí hned, jak to bylo možné, tedy v listopadu 2004, Státnímu intervenčnímu fondu na intervenční nákup. Jenže ani Fond dostatečné skladovací kapacity nemá, navíc vázla administrace žádostí o vykoupení obilí. Nakonec musel Leo Suchý prodat svou produkci za ceny kolem 2500 korun za tunu.

Také zemědělec Václav Vacek z Havlíčkobrodska je pesimista, pokud se týká tuzemské produkce konzumních brambor. Jejich odbyt vázne, na tuzemském trhu se uplatňují brambory z Polska, Slovenska, ale také z Německa. „Dávám šanci bramborářům ještě tak rok. Pěstování brambor je nákladné, na jeden hektar se vynaloží asi 70 tisíc korun, a když potom neuplatníte produkci na trhu nebo prodáváte s prodělkem, krvácíte daleko víc než v případě třeba obilí,“ konstatuje Vacek. Brambory přitom navíc nebyly začleněny do takzvaných top-up podpor, národních podpůrných programů směrovaných na vybrané zemědělské komodity.

SPOLEČNÁ POLITIKA NEPROSPÍVÁ

Takzvaná společná unijní zemědělská politika ze středně a dlouhodobého pohledu rozvoji českého zemědělství neprospívá. Produkce řady komodit je regulována kvótami a neumožňuje rozvoj konkurenceschopným podnikatelům. Pokusy o reformy domácí producenty spíše poškozují, například v případě cukru. Některé cenové záruky ze strany Evropské unie v praxi nefungují, konkrétně u obilí, kde se zemědělci nedočkali slibované ceny 3200 korun za tunu.

K podstatnému zhoršení pozice došlo hlavně v případě tuzemských výrobců potravin. Tlak zemědělců na vyšší ceny za své produkty na straně jedné a požadavky obchodních řetězců na co nejnižší ceny vykupovaného zboží na straně druhé neumožňují potravinářským podnikům získávat dostatek peněz na svůj rozvoj. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít