Dosud dýchá

17. června 2008, 16:34 - Jan Lipavský
17. června 2008, 16:34

Situace BP v Rusku je nejistá, nikoli však beznadějná

V posledních několika letech čelí britská energetická společnost British Petroleum (BP) stále silnějšímu tlaku od ruské vlády. Bude nakonec donucena vstoupit do společného podniku s ruským státem?
Konsorcium TNK-BP vzniklo v roce 2003 mezi BP a ruskou společností Alfa-Access-Renova (AAR). AAR vlastní ruští miliardáři Viktor Vekselberg, Michail Fridman, German Chan a Len Blavatnik. TNK-BP se významně podílí na ruské těžbě ropy a plynu a řadí se mezi největší světové energetické společnosti.
První velká rána pro TNK-BP přišla již minulý rok, kdy ruský stát donutil TNK-BP prodat Gazpromu 63procentní podíl ve společnosti Russia Petroleum. Ta je výhradním držitelem licencí pro rozvoj východosibiřského plynového naleziště Kovykta, jehož produkce směřuje na perspektivní asijské trhy. TNK-BP muselo tento podíl odprodat, protože produkce Kovykty nedosahovala požadovaných limitů. Představitelé TNK-BP se však hájí tím, že nedostali od státu exportní licence, které by jim zajistily požadovaný odbyt. Také cena, za kterou byla Russia Petroleum prodána (údajně 700 až 900 milionů dolarů), je považována za podhodnocenou.

Druhá vlna

V březnu tohoto roku spustily ruské úřady další aktivity proti TNK-BP. Vše začalo razií Federální bezpečnostní služby (FSB) v sídle konsorcia. Následně byl jeden ze zaměstnanců obviněn ze špionáže. Dále byla vznesena obvinění proti dceřiné společnosti TNK-BP, SamotlorNěftěgazu. Týkají se porušování ekologických norem na ropném poli Samotlor. Vyšetřování vede rázný ekolog Oleg Mitvol z Federální služby na ochranu přírody. Mitvol již v minulosti vedl vyšetřování Royal Dutch Shell na Sachalinu II, které skončilo vysokými pokutami a nakonec i nuceným předprodejem těžebních licencí Gazpromu.
Soud také zakázal chodit do práce 148 zahraničním zaměstnancům TNK-BP, protože jejich víza nebyla vystavena na její jméno, ale jiné společnosti. V květnu pak byla provedena další razie v kancelářích TNK-BP a ruské úřady začaly vyšetřovat, zda nebyly v letech 2001 až 2003 spáchány daňové úniky ve společnosti Sidanco, předchůdkyně TNK-BP.
Jednotlivé aktivity ruské administrativy jednoznačně směřují k předání části konsorcia TNK-BP státu. Možnými kupci jsou dvě státem vlastněné společnosti: Gazprom nebo Rosněfť.

Současný vývoj

Ačkoli ruské úřady a BP prohlásily, že jednotlivé případy spolu nesouvisejí, zdá se, že BP v poslední době dochází dech. Dne 10. června se uskutečnil šestihodinový výslech Roberta Dudleyho, šéfa TNK-BP. Ten sice prohlásil, že šlo o standardní jednání, ale již o několik dnů později se šéf celého BP Peter Sutherland vyjádřil velmi kriticky o podnikatelském prostředí v Rusku. Doslova řekl, že se v současné době vrací „rabování velkých korporací“, jako tomu bylo začátkem devadesátých let.
Velkou neznámou v současnosti zůstává, jak se zachovají ruští akcionáři TNK-BP. Ačkoli opakovaně tvrdili, že nemají na prodeji TNK-BP zájem, názor postupně mění. Viktor Vekselberg se v médiích vyjádřil v tom smyslu, že by v případě dobré nabídky byl ochoten svůj podíl prodat.
Ruským úřadům se podařilo vnést rozpory i mezi AAR a BP. AAR v současné době požaduje odstoupení šéfa TNK-BP Dudleyho a větší podíl na chodu celého konsorcia. AAR argumentuje tím, že Dudley reprezentuje jen zájmy BP, a podalo proto žalobu ke stockholmské arbitráži a k moskevskému soudu.

Zájem Kremlu

Obecným zájmem Kremlu je posilovat postavení v energetickém sektoru. Ukazuje se, že ruská vláda chce získat podíl v TNK-BP za každou cenu, ať již na úkor BP nebo ruských oligarchů. Jako o možném řešení se spekuluje o prodeji ruských podílů AAR do BP. Jako protihodnotu by BP poskytlo oligarchům přibližně deset procent svých akcií (zhruba 25 miliard dolarů). Uskutečnění takové operace však vyžaduje souhlas státu, a proto lze očekávat následné vytvoření společného konsorcia BP a některé ze státních firem.
BP je poslední velkou zahraniční firmou, která podniká na ruském energetickém trhu. Případ BP proto ostře sledují finanční kruhy. Z dlouhodobého hlediska BP bude muset nakonec ustoupit tlaku ruského státu. Jak to nastane, není v tuto chvíli jasné.

Souvislosti

TNK-BP je společné konsorcium britské energetické společnosti BP a ruských oligarchů.
Bylo založeno v roce 2003.
Zaměstnává až sto tisíc lidí a podílí se na těžbě ropy a plynu na Sibiři.
Třetí největší energetická společnost v Rusku.
Jedna z největších energetických společností na světě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít