Dostavba Letňan čeká na razítko

09. května 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
09. května 2006, 00:00

MILOSLAVA VESELÁ, ABF: Výstavba moderního veletržního areálu v pražských Letňanech stále čeká na změnu územního plánu. "Praha od loňského listopadu odkládá rozhodnutí a snižuje tak šanci, že metro přiveze návštěvníky k branám nového areálu již v březnu 2008," říká Miloslava Veselá, generální ředitelka firmy ABF, která letňanský areál spravuje.

MILOSLAVA VESELÁ, ABF:

Výstavba moderního veletržního areálu v pražských Letňanech stále čeká na změnu územního plánu. „Praha od loňského listopadu odkládá rozhodnutí a snižuje tak šanci, že metro přiveze návštěvníky k branám nového areálu již v březnu 2008,“ říká Miloslava Veselá, generální ředitelka firmy ABF, která letňanský areál spravuje.

Jak se vyvíjí počet výstavních akcí na letňanském výstavišti? Mění se počet vystavovatelů a návštěvníků? Je potěšitelné, že počet akcí a všechny jejich sledované parametry skutečně neustále rostou. Mírný pokles návštěvníků v roce 2005 způsobila kumulace menších výstav navazujících nomenklatur v jeden návštěvnicky atraktivní celek. Lze tudíž říci, že podnikatelský inkubátor PVA Letňany se velmi osvědčil, neboť zde vzniklo neutrální podnikatelské prostředí, kde se daří i veletrhům jiných organizátorů. Které jsou nejúspěšnější akce ABF ?

Vlajkovou lodí je bezesporu mezinárodní stavební veletrh For Arch Praha. Letos se uskuteční již 17. ročník, počet vystavovatelů tradičně přesahuje magickou tisícovku, veletrh každoročně navštíví více než 100 tisíc osob, převažují odborníci. S opravdu mírnou nadsázkou lze říci, že »stavební svět se v září schází v Praze«.

Můžete jmenovat nejvýznamnější investice do letňanského areálu za posledních pět let?

V roce 2000 již bylo zřejmé, že schvalování změn územního plánu Prahy, na nichž je realizace dalších etap PVA závislá, bude zdlouhavý proces. Abychom neohrozili kontinuitu a pověst veletržních Letňan, bylo zapotřebí poměrně výrazných úprav. V létě 2001 to byly betonové podlahy v halách 1 a 2, v roce 2004 nová hala 3, v roce 2005 nová hala 4 a podlahy v hale 5. Kompletní přestavby se v průběhu letošní zimy dočkala již dosluhující hala Veldeman. Rekonstrukcí vznikly dvě plnohodnotné atraktivní výstavní haly 2 a 6, rozdělené odpočivnou zónou. Pojem »stanové městečko« již dávno patří minulosti.

Chystáte v budoucnosti nějaké změny? Zásadní investice již neplánujeme, areál PVA Letňany poskytuje dostatečně kvalitní prostředí, které budeme jen kultivovat a zútulňovat. V létě chceme doplnit a vybavit odpočinkové zóny. Jaké jsou výhody či nevýhody letňanského výstaviště? Výhodami jsou vhodně zvolená lokalita a dopravní dostupnost. Další výhodou je dostatek volných ploch pro rozšiřování, logistika areálu, dostatek místa pro všechny návštěvníky i vystavovatele, velkokapacitní parking, konferenční sály, bezbariérovost. A nevýhody? Nevím o žádných. Co brání výstavbě plánovaného „kamenného výstaviště“?

Projekt nového veletržního areálu v Letňanech je potvrzeným strategickým záměrem hlavního města Prahy. Je realizován na základě uzavřené smlouvy mezi magistrátem a ABF a v současné době finalizujeme jednání o podmínkách vstupu strategického partnera. V loňském roce byl stanoven jasný cíl, a to otevřít první etapu nového veletržního areálu Praha-Letňany, který bude poskytovat minimálně 40 tisíc metrů čtverečních kryté výstavní plochy a 10 tisíc metrů čtverečních venkovní výstavní plochy souběžně se zprovozněním stanice metra Letňany v březnu 2008. Realizaci brání »maličkost« - Praha dosud neschválila změnu územního plánu pro pozemky, které sama vybrala k realizaci.

Miloslava Veselá|
Jak hodnotíte spolupráci s hlavním městem Prahou?

Je pravda, že podnikatelský a municipální svět mají mnohdy velmi odlišné názory i tempo. Podnikatelé umí rychle vyhodnotit úskalí podnikatelských rizik a ctí heslo, že čas jsou peníze. Municipální sféra pracuje s dlouhodobějším horizontem, mnohá rozhodnutí musí projít složitým schvalovacím procesem a ne vždy jsou pak transparentní a podnikatelsky srozumitelná. Pražské zastupitelstvo si je vědomo perspektivnosti pražské Severní terasy, kde vznikne nejen nové evropské výstaviště a business centrum, ale také víceúčelové prostory pro volný čas. Ty budou, rozhodneli se Praha ucházet o pořádání olympijských her, velkou devizou.

Je pro vás velkou konkurencí holešovické Výstaviště, případně Brno?

Je více než zřejmé, že stav, umístění a zejména dopravní nedostupnost starého holešovického Výstaviště neumožňuje pořádání velkých veletrhů. Další problém představuje umístění na hranici zátopové zóny Vltavy a přírodního parku Stromovka. Toto výstaviště by mělo být podle magistrátem schválené veletržní koncepce prostorem pro akce zaměřené na zábavu a volný čas. Brněnské výstaviště má před ostatními tuzemskými areály nezpochybnitelný historický náskok. Velkou nevýhodu však spatřuji v jeho umístění. Většina významných českých i mezinárodních firem má své sídlo nebo alespoň pobočku v hlavním městě. Praha má moderní mezinárodní letiště. Tato fakta jasně favorizují hlavní město jako budoucí veletržní a kongresové centrum Evropy.

VELETRHY V LETŇANECH

Rok Počet Počet Počet akcí vystavovatelů návštěvníků 2001 26 4482 343 181 2002 34 5358 415 945 2003 40 8547 448 099 2004 41 8982 491 675 2005 50 12 112 433 494 Pramen: ABF

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít