Dostali jste "padáka"?

29. září 2003, 00:00 - RICHARD W. FETTER, právník
29. září 2003, 00:00

VÝPOVĚDNÍ DOBA PRO UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU JE PRO ZAMĚSTNAVATELE I ZAMĚSTNANCE STEJNÁ A ČINÍ DVA MĚSÍCE. PŘI VÝPOVĚDI Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ JE VÝPOVĚDNÍ DOBA TŘI MĚSÍCE.

Prodloužení výpovědní doby má přesná pravidla

VÝPOVĚDNÍ DOBA PRO UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU JE PRO ZAMĚSTNAVATELE I ZAMĚSTNANCE STEJNÁ A ČINÍ DVA MĚSÍCE. PŘI VÝPOVĚDI Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ JE VÝPOVĚDNÍ DOBA TŘI MĚSÍCE.

Výpovědní lhůta začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Existují však určité výjimky, kdy dochází k prodloužení výpovědní doby.

ZMĚNA PRACOVNÍ SCHOPNOSTI

Jakmile dá zaměstnavatel výpověď osamělé zaměstnankyni nebo zaměstnanci trvale pečujícím o dítě mladší patnácti let či zaměstnanci se změněnou pracovní schopností, který není zabezpečen důchodem, musí těmto osobám zajistit nové vhodné zaměstnání. Týká se to zejména situace, kdy je zaměstnanec propuštěn z důvodu, kdy nesmí dále konat dosavadní práci pro ohrožení nemocí z povolání nebo při výpovědi dané pro dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví. V těchto případech skončí výpovědní lhůta teprve tehdy, až zaměstnavatel splní svou povinnost a sežene pracovníkovi vhodné zaměstnání, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak.

POZOR NA OCHRANNOU DOBU

Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době:

* kdy je zaměstnanec uznán dočasně neschopným práce pro nemoc nebo úraz, pokud si tuto neschopnost úmyslně nevyvolal či nezpůsobil v opilosti, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od povolení lázeňského léčení až do dne jejich ukončení,

* při povolání ke službě v ozbrojených silách ode dne, kdy byl zaměstnanci doručen povolávací rozkaz nebo kdy byla uveřejněna vyhláška obsahující hromadný povolávací rozkaz, až do uplynutí dvou týdnů po jeho propuštění ze služby,

* kdy je zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce,

* kdy je zaměstnankyně těhotná nebo čerpá mateřskou dovolenou či pečuje alespoň o jedno dítě mladší než tři roky,

* kdy je zaměstnanec pracující v noci uznán na základě lékařského posudku dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

VÝPOVĚĎ ZAMĚSTNANCI

Zákaz výpovědi se však nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci:

* pro organizační změny uvedené v § 46 odst. 1 písm. a) a b) zákoníku práce,

* důvodu, pro nějž může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

* pro jiné porušení pracovní kázně, pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni nebo zaměstnance, kteří trvale pečují o dítě mladší než tři roky.

OCHRANNÁ LHŮTA

Pokud byla zaměstnanci dána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v této době, ochranná doba se do výpovědní lhůty nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné lhůty, ledaže zaměstnanec prohlásí, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Výpovědní lhůta se tedy prodlužuje, když ochranná doba přesahuje délku výpovědní doby. Jestliže zaměstnanec v prvním měsíci dvouměsíční výpovědní doby na dva týdny onemocní, nemá jeho nemoc vliv na délku výpovědní doby. Naopak jestliže jeho pracovní neschopnost přesáhne konec výpovědní lhůty, ta se prodlouží o ochrannou dobu.

NA MATEŘSKÉ A HROMADNÉ PROPOUŠTĚNÍ

Může se však také stát, že byla dána výpověď zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo v době čerpání rodičovské dovolené z důvodu, pro který lze jinak zrušit pracovní poměr okamžitě. Jakmile se tak stane ještě před nástupem mateřské dovolené tak, že by výpovědní doba uplynula v době tohoto volna, skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou. Když je ale zaměstnanec propuštěn hromadně, skončí jeho pracovní poměr výpovědí nejdříve po uplynutí doby třiceti dnů od doručení písemné zprávy zaměstnavatele příslušnému úřadu práce. Ledaže by zaměstnanec prohlásil, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

KRATŠÍ VÝPOVĚDNÍ DOBA

Výpovědní doba je kratší u vedlejšího pracovního poměru a dohody o pracovní činnosti. Výpovědí může rozvázat vedlejší pracovní poměr zaměstnavatel i zaměstnanec z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpovědní lhůta v tomto případě činí patnáct dnů a začíná dnem, v němž byla výpověď doručena.

Výpovědní doba je kratší u vedlejšího pracovního poměru a dohody o pracovní činnosti. Výpovědní lhůta v tomto případě činí patnáct dnů a začíná dnem, v němž byla výpověď doručena.

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče