Dospělí jsou náročnější

23. srpna 2004, 00:00 - JIŘÍ PINKA
23. srpna 2004, 00:00

MANAŽER JAZYKOVÉ SEKCE AGENTURY CHANNEL CROSSINGS PETR PLOCEK: Bolestí jazykových kurzů často bývá "úmrtnost". Jak řešíte tento problém? Řešíme to u skupinových kurzů, u individuálních k tomuto problému nedochází. Záleží především na lektorovi, aby "odpad" byl co nejmenší.

MANAŽER JAZYKOVÉ SEKCE AGENTURY CHANNEL CROSSINGS PETR PLOCEK: Bolestí jazykových kurzů často bývá „úmrtnost“. Jak řešíte tento problém? Řešíme to u skupinových kurzů, u individuálních k tomuto problému nedochází. Záleží především na lektorovi, aby „odpad“ byl co nejmenší. V pololetí končí obvykle deset až dvacet procent lidí. Důvody jsou pracovní, někdy nevyhovuje časový rozvrh kurzu nebo účastník ztratí motivaci. Odlišuje se nějak výuka dospělých?

Dospělí jsou náročnější, hodina musí být jasněji strukturovaná na úvod, hlavní část a závěr s důrazem na aktivity a dovednosti. Výuka typu „budeme si číst na straně 57 až 59“ ztrácí smysl.

Jak probíhá individuální studium?

Zvolíte si čas a místo výuky ve firmě nebo třeba v jazykové škole. Sám si potom diktujete požadavky. Obracejí se na nás třeba lidé, kteří do tří čtyř měsíců potřebují získat základní znalost jazyka. Závisí na tom jejich pozice ve firmě, aby byli například schopni přijímat zakázky a domluvit se. Školení může být také tematické, například prezentace v cizím jazyce.

Vyplatí se kurz v zahraničí i dospělému?

Účastník by už měl patřit k mírně pokročilým, aby se lépe orientoval v novém prostředí. Ubytování v rodině má zajistit, aby mohl v cizím jazyce komunikovat dvacet čtyři hodiny denně. Akreditované agentury hlídají rovněž národnostní rozložení studentů, aby se museli domlouvat v cizím jazyce. Třítýdenní pobyt často přinese zlepšení jazykových znalostí io půl úrovně.

Vraťme se ke kompetenci vašich lektorů. Jaké mají vzdělání?

V ystudovali pedagogickou nebo filozofickou fakultu. Po zahraničních lektorech požadujeme certifikát TESL či CELTA a minimálně jednoroční pedagogickou praxi.

A co jste studoval vy?

Vystudoval jsem angličtinu na pedagogické fakultě, hovořím ještě německy a francouzsky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít