Dopravní nehoda s firemním vozidlem

23. října 2006, 00:00 - Simona Němcová, Petr Kučera
23. října 2006, 00:00

Náš zaměstnanec při pracovní jízdě služebním autem porušil předpisy (překročení rychlosti v centru města) a při následné dopravní nehodě zranil chodce. Na automobilu máme reklamu naší společnosti, takže po nehodě máme negativní publicitu, znásobenou i zveřejněním fotografie nehody v médiích.

Co všechno můžeme po zaměstnanci požadovat? Překročení rychlosti o zhruba 30 kilometrů za hodinu přiznal, odkazují na něj i svědci. Pochopitelně nechceme a nemůžeme čekat až na výsledek soudu o samotné nehodě - ten navíc rozhodne pouze o trestu za přestupek (trestný čin?), nikoliv ohledně vypořádání se s námi.

Podle ustanovení § 172 odst. 1 zákoníku práce zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pokud by zaměstnanec svoji odpovědnost neodmítal, je možné, aby spolu strany sjednaly dohodu o úhradě vzniklé škody.

Vznikla-li škoda v důsledku pochybení ze strany zaměstnance, má zaměstnavatel nárok především na náhradu škody, která mu tím vznikla. Zaměstnanec by mu tedy měl nahradit skutečnou škodu podle § 179 odst. 1 zákoníku práce (například škodu na poničeném vozidle či částku, kterou uhradil zaměstnavatel podle § 420a občanského zákoníku poraněnému chodci).

Pokud by takovou škodu způsobil zaměstnanec úmyslně, má zaměstnavatel podle § 172 odst. 3 zákoníku práce nárok i na náhradu takzvané jiné škody (typicky ušlého zisku). Zaměstnavatel by však v takovém případě musel prokázat, že v důsledku úmyslně způsobené dopravní nehody zaměstnancem mu vznikla škoda spočívající v tom, že firma kvůli negativní reklamě nezvětšila svůj majetek (zisk), ač by se to dalo, nebýt nehody, s ohledem na pravidelný běh očekávat.

Jestliže k dohodě o úhradě vzniklé škody nedojde, musí se zaměstnavatel svého nároku domáhat soudně. V rámci probíhajícího trestního řízení bychom zaměstnavateli doporučovali, aby se přihlásil se svojí škodou do trestního řízení. Soud v rámci rozhodování o vině nemusí vždy odkázat poškozeného na řízení v oblasti občanskoprávní a může rovnou rozhodnout o přiznání škody poškozenému.

Ještě upřesňujeme, že nárok na náhradu škody se podle § 263 zákoníku práce promlčí za dva roky ode dne, kdy se zaměstnavatel dozví o tom, že škoda vznikla a kdo za ni odpovídá. Do té doby se tedy musíte o svůj nárok přihlásit.

Mgr. Ilona Kindlová advokátka, KŠD ŠŤOVÍČEK advokátní kancelář

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít