Dopravní nehoda s firemním vozidlem

23. října 2006, 00:00 - Simona Němcová, Petr Kučera
23. října 2006, 00:00

Náš zaměstnanec při pracovní jízdě služebním autem porušil předpisy (překročení rychlosti v centru města) a při následné dopravní nehodě zranil chodce. Na automobilu máme reklamu naší společnosti, takže po nehodě máme negativní publicitu, znásobenou i zveřejněním fotografie nehody v médiích.

Co všechno můžeme po zaměstnanci požadovat? Překročení rychlosti o zhruba 30 kilometrů za hodinu přiznal, odkazují na něj i svědci. Pochopitelně nechceme a nemůžeme čekat až na výsledek soudu o samotné nehodě - ten navíc rozhodne pouze o trestu za přestupek (trestný čin?), nikoliv ohledně vypořádání se s námi.

Podle ustanovení § 172 odst. 1 zákoníku práce zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pokud by zaměstnanec svoji odpovědnost neodmítal, je možné, aby spolu strany sjednaly dohodu o úhradě vzniklé škody.

Vznikla-li škoda v důsledku pochybení ze strany zaměstnance, má zaměstnavatel nárok především na náhradu škody, která mu tím vznikla. Zaměstnanec by mu tedy měl nahradit skutečnou škodu podle § 179 odst. 1 zákoníku práce (například škodu na poničeném vozidle či částku, kterou uhradil zaměstnavatel podle § 420a občanského zákoníku poraněnému chodci).

Pokud by takovou škodu způsobil zaměstnanec úmyslně, má zaměstnavatel podle § 172 odst. 3 zákoníku práce nárok i na náhradu takzvané jiné škody (typicky ušlého zisku). Zaměstnavatel by však v takovém případě musel prokázat, že v důsledku úmyslně způsobené dopravní nehody zaměstnancem mu vznikla škoda spočívající v tom, že firma kvůli negativní reklamě nezvětšila svůj majetek (zisk), ač by se to dalo, nebýt nehody, s ohledem na pravidelný běh očekávat.

Jestliže k dohodě o úhradě vzniklé škody nedojde, musí se zaměstnavatel svého nároku domáhat soudně. V rámci probíhajícího trestního řízení bychom zaměstnavateli doporučovali, aby se přihlásil se svojí škodou do trestního řízení. Soud v rámci rozhodování o vině nemusí vždy odkázat poškozeného na řízení v oblasti občanskoprávní a může rovnou rozhodnout o přiznání škody poškozenému.

Ještě upřesňujeme, že nárok na náhradu škody se podle § 263 zákoníku práce promlčí za dva roky ode dne, kdy se zaměstnavatel dozví o tom, že škoda vznikla a kdo za ni odpovídá. Do té doby se tedy musíte o svůj nárok přihlásit.

Mgr. Ilona Kindlová advokátka, KŠD ŠŤOVÍČEK advokátní kancelář

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít