Dopravní nehoda s firemním vozidlem

23. října 2006, 00:00 - Simona Němcová, Petr Kučera
23. října 2006, 00:00

Náš zaměstnanec při pracovní jízdě služebním autem porušil předpisy (překročení rychlosti v centru města) a při následné dopravní nehodě zranil chodce. Na automobilu máme reklamu naší společnosti, takže po nehodě máme negativní publicitu, znásobenou i zveřejněním fotografie nehody v médiích.

Co všechno můžeme po zaměstnanci požadovat? Překročení rychlosti o zhruba 30 kilometrů za hodinu přiznal, odkazují na něj i svědci. Pochopitelně nechceme a nemůžeme čekat až na výsledek soudu o samotné nehodě - ten navíc rozhodne pouze o trestu za přestupek (trestný čin?), nikoliv ohledně vypořádání se s námi.

Podle ustanovení § 172 odst. 1 zákoníku práce zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pokud by zaměstnanec svoji odpovědnost neodmítal, je možné, aby spolu strany sjednaly dohodu o úhradě vzniklé škody.

Vznikla-li škoda v důsledku pochybení ze strany zaměstnance, má zaměstnavatel nárok především na náhradu škody, která mu tím vznikla. Zaměstnanec by mu tedy měl nahradit skutečnou škodu podle § 179 odst. 1 zákoníku práce (například škodu na poničeném vozidle či částku, kterou uhradil zaměstnavatel podle § 420a občanského zákoníku poraněnému chodci).

Pokud by takovou škodu způsobil zaměstnanec úmyslně, má zaměstnavatel podle § 172 odst. 3 zákoníku práce nárok i na náhradu takzvané jiné škody (typicky ušlého zisku). Zaměstnavatel by však v takovém případě musel prokázat, že v důsledku úmyslně způsobené dopravní nehody zaměstnancem mu vznikla škoda spočívající v tom, že firma kvůli negativní reklamě nezvětšila svůj majetek (zisk), ač by se to dalo, nebýt nehody, s ohledem na pravidelný běh očekávat.

Jestliže k dohodě o úhradě vzniklé škody nedojde, musí se zaměstnavatel svého nároku domáhat soudně. V rámci probíhajícího trestního řízení bychom zaměstnavateli doporučovali, aby se přihlásil se svojí škodou do trestního řízení. Soud v rámci rozhodování o vině nemusí vždy odkázat poškozeného na řízení v oblasti občanskoprávní a může rovnou rozhodnout o přiznání škody poškozenému.

Ještě upřesňujeme, že nárok na náhradu škody se podle § 263 zákoníku práce promlčí za dva roky ode dne, kdy se zaměstnavatel dozví o tom, že škoda vznikla a kdo za ni odpovídá. Do té doby se tedy musíte o svůj nárok přihlásit.

Mgr. Ilona Kindlová advokátka, KŠD ŠŤOVÍČEK advokátní kancelář

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít