Dopady pocítí všichni

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

MARTIN TLAPA, NÁMĚSTEK MINISTRA PRŮMYSLU A OBCHODU:Přijetí směrnice o službách si vyžádá i některé změny v tuzemské legislativě. „Ty se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přes hranice. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona,“ říká náměstek ministra Martin Tlapa.

MARTIN TLAPA, NÁMĚSTEK MINISTRA PRŮMYSLU A OBCHODU:

Přijetí směrnice o službách si vyžádá i některé změny v tuzemské legislativě. „Ty se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přes hranice. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona,“ říká náměstek ministra Martin Tlapa.

Které nejčastější problémy směrnice řeší? A můžeme očekávat, že po jejím zavedení se s těmito problémy podnikatelé už nesetkají?

Co se poskytování služeb ve vlastním smyslu týče, podnikatelé si často stěžují na jednání v cizích členských státech, které je vůči nim diskriminační. Obecně je možno říci, že většinu toho, co směrnice obsahuje, by již členské státy měly ve svých právních řádech zohledňovat. Přikazuje jim to primární právo a především rozsudky Evropského soudního dvora. Přibližně 90 procent problémů, které směrnice řeší, by se tak nemělo objevovat ani nyní, před implementací směrnice. Opak však bývá pravdou - členské státy respektují a implementují rozsudky Evropského soudního dvora velice laxně. Hlavní přínos směrnice je právě v tom, že tyto povinnosti aktualizuje, přeformuluje a vtělí do jakoby závaznějšího instrumentu, jehož implementace bude pro členské státy snáze uchopitelná.

Co to bude znamenat pro Česko?

Průběh implementace bude zohledňovat charakter směrnice. Text totiž obsahuje dva typy ustanovení. V prvé řadě se jedná o screening legislativy a odstranění diskriminačních překážek, čili liberalizaci dosavadního systému poskytování služeb. V druhé řadě půjde o vytvoření nových institutů, jako jsou jednotná kontaktní místa, procedura tichého souhlasu nebo posílení administrativní spolupráce související se zavedením elektronického informačního systému. Zatímco v prvé řadě se budou měnit existující předpisy, v druhém případě bude třeba vytvořit předpisy zcela nové.

Jak bude to zjednodušování legislativy vypadat v praxi?

Bude potřeba detailně projít relevantní právní předpisy a vytypovat ty, které se na základě ustanovení směrnice budou muset změnit. Řada právních předpisů totiž doposud obsahuje některé diskriminační požadavky například v oblasti povolovacích režimů. Konkrétně se třeba jedná o vyžadování originálů dokumentů nebo požadavky na usazení. Na druhou stranu Česká republika patří ke státům, které respektují pravidla vnitřního trhu. Proto přistupuje k implementaci směrnice, potažmo k odstranění potenciálních překážek, velmi poctivě. Výhodou České republiky navíc je, že před vstupem do Unie musela svoji legislativu uvést do souladu s unijní legislativou, a tak celou řadu překážek odstranila již v této době. Což se netýká především starých členských států.

Ovlivní to i podnikatele, kteří se do zahraničí nechystají?

Výsledky implementace směrnice se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přeshraničně - zejména pokud jde o zjednodušení povolovacích režimů na přístup k poskytování služeb, požadavků na usazené podnikatele podléhající hodnocení a požadavky na víceoborové činnosti. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona a dalších relevantních předpisů, které stanovují podmínky pro podnikání, ať už je služba poskytována přeshraničně či nikoliv. Konkrétním přínosem pro podnikatele podnikajícího pouze v České republice může být odstranění zbytečných časových průtahů zavedením procedury tichého souhlasu. Tedy pokud se dotčený orgán v přiměřené lhůtě nevyjádří ve smyslu udělení povolení, bude se považovat za udělené.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít