Dopady pocítí všichni

08. ledna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
08. ledna 2007, 00:00

MARTIN TLAPA, NÁMĚSTEK MINISTRA PRŮMYSLU A OBCHODU:Přijetí směrnice o službách si vyžádá i některé změny v tuzemské legislativě. „Ty se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přes hranice. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona,“ říká náměstek ministra Martin Tlapa.

MARTIN TLAPA, NÁMĚSTEK MINISTRA PRŮMYSLU A OBCHODU:

Přijetí směrnice o službách si vyžádá i některé změny v tuzemské legislativě. „Ty se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přes hranice. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona,“ říká náměstek ministra Martin Tlapa.

Které nejčastější problémy směrnice řeší? A můžeme očekávat, že po jejím zavedení se s těmito problémy podnikatelé už nesetkají?

Co se poskytování služeb ve vlastním smyslu týče, podnikatelé si často stěžují na jednání v cizích členských státech, které je vůči nim diskriminační. Obecně je možno říci, že většinu toho, co směrnice obsahuje, by již členské státy měly ve svých právních řádech zohledňovat. Přikazuje jim to primární právo a především rozsudky Evropského soudního dvora. Přibližně 90 procent problémů, které směrnice řeší, by se tak nemělo objevovat ani nyní, před implementací směrnice. Opak však bývá pravdou - členské státy respektují a implementují rozsudky Evropského soudního dvora velice laxně. Hlavní přínos směrnice je právě v tom, že tyto povinnosti aktualizuje, přeformuluje a vtělí do jakoby závaznějšího instrumentu, jehož implementace bude pro členské státy snáze uchopitelná.

Co to bude znamenat pro Česko?

Průběh implementace bude zohledňovat charakter směrnice. Text totiž obsahuje dva typy ustanovení. V prvé řadě se jedná o screening legislativy a odstranění diskriminačních překážek, čili liberalizaci dosavadního systému poskytování služeb. V druhé řadě půjde o vytvoření nových institutů, jako jsou jednotná kontaktní místa, procedura tichého souhlasu nebo posílení administrativní spolupráce související se zavedením elektronického informačního systému. Zatímco v prvé řadě se budou měnit existující předpisy, v druhém případě bude třeba vytvořit předpisy zcela nové.

Jak bude to zjednodušování legislativy vypadat v praxi?

Bude potřeba detailně projít relevantní právní předpisy a vytypovat ty, které se na základě ustanovení směrnice budou muset změnit. Řada právních předpisů totiž doposud obsahuje některé diskriminační požadavky například v oblasti povolovacích režimů. Konkrétně se třeba jedná o vyžadování originálů dokumentů nebo požadavky na usazení. Na druhou stranu Česká republika patří ke státům, které respektují pravidla vnitřního trhu. Proto přistupuje k implementaci směrnice, potažmo k odstranění potenciálních překážek, velmi poctivě. Výhodou České republiky navíc je, že před vstupem do Unie musela svoji legislativu uvést do souladu s unijní legislativou, a tak celou řadu překážek odstranila již v této době. Což se netýká především starých členských států.

Ovlivní to i podnikatele, kteří se do zahraničí nechystají?

Výsledky implementace směrnice se dotknou i těch podnikatelů, kteří neposkytují svoje služby přeshraničně - zejména pokud jde o zjednodušení povolovacích režimů na přístup k poskytování služeb, požadavků na usazené podnikatele podléhající hodnocení a požadavky na víceoborové činnosti. Velká pozornost je totiž soustředěna na odstranění překážek ze živnostenského zákona a dalších relevantních předpisů, které stanovují podmínky pro podnikání, ať už je služba poskytována přeshraničně či nikoliv. Konkrétním přínosem pro podnikatele podnikajícího pouze v České republice může být odstranění zbytečných časových průtahů zavedením procedury tichého souhlasu. Tedy pokud se dotčený orgán v přiměřené lhůtě nevyjádří ve smyslu udělení povolení, bude se považovat za udělené.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít