Domy s vlastní inteligencí

12. prosince 2009, 01:01 - Renata Lichtenegerová
12. prosince 2009, 01:01

Proč se starat o domácnost, když se o sebe dokáže postarat sama. Nejmodernější technologie vtrhly i do oblasti bydlení. Inteligentní dům vás vzbudí, uvaří kávu a po vašem odchodu zapne alarm. A umí toho mnohem více.

Autor: CMS

Inteligentní domy se na první pohled neliší od jiných staveb, uvnitř jsou ale přeplněny moderními technologiemi, které umožňují obyvatelům jednoduše ovládat chod domácnosti. Jak takový dům, který se o sebe z velké části stará sám, vypadá, je možné vidět například v Centru pro technologie inteligentního bydlení v Praze 4. To letos v létě otevřela společnost Insight Home.

Srdcem každého inteligentního domu je centrální systém, který řídí například ventilaci, vytápění, klimatizaci, osvětlení, ohřev vody či zabezpečovací techniku. Může ale ovládat i provoz nejrůznějších spotřebičů.

Domy v Centru pro technologie inteligentního bydlení umějí své obyvatele například ráno vzbudit, zap­nout rádio, uvařit kávu, zjistit aktuální stav počasí. Po odchodu posledního člena rodiny z domu zapne alarm a před návratem nastaví topení nebo klimatizaci. To vše pomocí jediného knoflíku v kuchyni nebo prostřednictvím SMS zprávy. „Koncept pochází z USA. Odtud nápad doputoval do Evropské unie. Jeden prezentační dům se nachází například v Bruselu,“ říká ředitel firmy Insight Home Jan Průcha.

Společnost Insight Home nabízí celý systém na klíč včetně následného servisu. Pořizovací cena se pohybuje od půl do jednoho milionu korun. Horní hranici si určuje klient. „Záleží na tom, jakými spotřebiči bude dům vybaven, zda televizí za 20 nebo 200 tisíc korun a jak složitý systém chce klient mít,“ přibližuje Průcha. Integrované domácnosti by podle něj měly svým obyvatelům sloužit především tak, aby o nich nemuseli přemýšlet.

Jde to i bez drátů

V Česku působí v této oblasti již několik dalších dodavatelů. Mezi významné firmy na trhu patří například společnost Moeller, která je členem amerického koncernu Eaton, či Creston, která taktéž nabízí americké produkty. Působí zde také zhruba desítka tuzemských firem, které nabízejí v podstatě podobná řešení založená na takzvané EIB sběrnici neboli komunikaci po speciálním datovém vodiči. „Tyto aplikace je ale většinou možné realizovat pouze v novostavbách a jakékoliv jejich následné úpravy jsou náročné jak z hlediska ceny, tak i instalace,“ říká Jiří Farník, ředitel společnosti Powerhouse. Ta je hlavním evropským distributorem inteligentních řídicích systémů HAI Omni, které vyrábí americká společnost Home Automation.

Hlavní výhodou těchto systémů je podle Farníka to, že pro jejich fungování není potřeba instalovat v celém domě kabely. Technologie totiž umožňuje bezdrátový přenos dat a povelů. Je tak možné ji instalovat například i do památkově chráněných budov.

Od továren k domkům

Mezi firmami, které v česku nabízejí technologie pro inteligentní domy, je i společnost CMS. V minulosti se věnovala průmyslové automatizaci. Mezi jejími zákazníky byla například mladoboleslavská Škoda Auto. Od roku 2007 začala společnost spolupracovat s firmou Domintell, která systémy pro inteligentní domy vyrá bí. První instalovala v letošním roce.

Také inteligentní dům Domintell v sobě zahrnuje kompletní řízení všech možných činností v domácnosti. Investice do systému se pohybuje okolo desetiny ceny celého domu. „Komfortní systém, který zahrnuje ovládání osvětlení, topení, spínačů, rolet, bazénu, audio a video techniky, dveří, zalévání zahrady, zabezpečovacího systému, vyjde na zhruba 200 tisíc korun,“ říká obchodní zástupce firmy Vratislav Kolinský.

Krize přinesla útlum

Mít dům vybavený moderními technologiemi neláká každého. „U technologických novinek lze pozorovat buď nekritické nadšení z každého zlepšení, nebo naopak jejich odmítání, protože je pocitově vzdáleno zákazníkově životnímu stylu,“ přibližuje Jan Průcha ze společnosti Insight Home.

Podle pražského architekta Víta Čermáka jde o trend současné doby a to, zda budou inteligentní domy v blízké budoucnosti běžné, lze prý těžko předpovědět. „Automatické otvírání dveří, různé alarmy, topení ovládané mobilním telefonem jsou stále častější, ale člověk si přeci jen potřebuje alespoň něco dělat sám. Myslím, že přijde prvotní nadšení a po něm vystřízlivění,“ konstatuje.

Podle podnikatelů z oboru ale zájem o automatizaci domácnosti roste. Oblast se dynamicky rozvíjela především v období před vypuknutím hospodářské krize. Poté přišel útlum. „Nyní se ale poptávka začíná opět pomalu zvyšovat,“ říká Jiří Farník ze společnosti Powerhouse.

.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít