Domy s vlastní inteligencí

12. prosince 2009, 01:01 - Renata Lichtenegerová
12. prosince 2009, 01:01

Proč se starat o domácnost, když se o sebe dokáže postarat sama. Nejmodernější technologie vtrhly i do oblasti bydlení. Inteligentní dům vás vzbudí, uvaří kávu a po vašem odchodu zapne alarm. A umí toho mnohem více.

Autor: CMS

Inteligentní domy se na první pohled neliší od jiných staveb, uvnitř jsou ale přeplněny moderními technologiemi, které umožňují obyvatelům jednoduše ovládat chod domácnosti. Jak takový dům, který se o sebe z velké části stará sám, vypadá, je možné vidět například v Centru pro technologie inteligentního bydlení v Praze 4. To letos v létě otevřela společnost Insight Home.

Srdcem každého inteligentního domu je centrální systém, který řídí například ventilaci, vytápění, klimatizaci, osvětlení, ohřev vody či zabezpečovací techniku. Může ale ovládat i provoz nejrůznějších spotřebičů.

Domy v Centru pro technologie inteligentního bydlení umějí své obyvatele například ráno vzbudit, zap­nout rádio, uvařit kávu, zjistit aktuální stav počasí. Po odchodu posledního člena rodiny z domu zapne alarm a před návratem nastaví topení nebo klimatizaci. To vše pomocí jediného knoflíku v kuchyni nebo prostřednictvím SMS zprávy. „Koncept pochází z USA. Odtud nápad doputoval do Evropské unie. Jeden prezentační dům se nachází například v Bruselu,“ říká ředitel firmy Insight Home Jan Průcha.

Společnost Insight Home nabízí celý systém na klíč včetně následného servisu. Pořizovací cena se pohybuje od půl do jednoho milionu korun. Horní hranici si určuje klient. „Záleží na tom, jakými spotřebiči bude dům vybaven, zda televizí za 20 nebo 200 tisíc korun a jak složitý systém chce klient mít,“ přibližuje Průcha. Integrované domácnosti by podle něj měly svým obyvatelům sloužit především tak, aby o nich nemuseli přemýšlet.

Jde to i bez drátů

V Česku působí v této oblasti již několik dalších dodavatelů. Mezi významné firmy na trhu patří například společnost Moeller, která je členem amerického koncernu Eaton, či Creston, která taktéž nabízí americké produkty. Působí zde také zhruba desítka tuzemských firem, které nabízejí v podstatě podobná řešení založená na takzvané EIB sběrnici neboli komunikaci po speciálním datovém vodiči. „Tyto aplikace je ale většinou možné realizovat pouze v novostavbách a jakékoliv jejich následné úpravy jsou náročné jak z hlediska ceny, tak i instalace,“ říká Jiří Farník, ředitel společnosti Powerhouse. Ta je hlavním evropským distributorem inteligentních řídicích systémů HAI Omni, které vyrábí americká společnost Home Automation.

Hlavní výhodou těchto systémů je podle Farníka to, že pro jejich fungování není potřeba instalovat v celém domě kabely. Technologie totiž umožňuje bezdrátový přenos dat a povelů. Je tak možné ji instalovat například i do památkově chráněných budov.

Od továren k domkům

Mezi firmami, které v česku nabízejí technologie pro inteligentní domy, je i společnost CMS. V minulosti se věnovala průmyslové automatizaci. Mezi jejími zákazníky byla například mladoboleslavská Škoda Auto. Od roku 2007 začala společnost spolupracovat s firmou Domintell, která systémy pro inteligentní domy vyrá bí. První instalovala v letošním roce.

Také inteligentní dům Domintell v sobě zahrnuje kompletní řízení všech možných činností v domácnosti. Investice do systému se pohybuje okolo desetiny ceny celého domu. „Komfortní systém, který zahrnuje ovládání osvětlení, topení, spínačů, rolet, bazénu, audio a video techniky, dveří, zalévání zahrady, zabezpečovacího systému, vyjde na zhruba 200 tisíc korun,“ říká obchodní zástupce firmy Vratislav Kolinský.

Krize přinesla útlum

Mít dům vybavený moderními technologiemi neláká každého. „U technologických novinek lze pozorovat buď nekritické nadšení z každého zlepšení, nebo naopak jejich odmítání, protože je pocitově vzdáleno zákazníkově životnímu stylu,“ přibližuje Jan Průcha ze společnosti Insight Home.

Podle pražského architekta Víta Čermáka jde o trend současné doby a to, zda budou inteligentní domy v blízké budoucnosti běžné, lze prý těžko předpovědět. „Automatické otvírání dveří, různé alarmy, topení ovládané mobilním telefonem jsou stále častější, ale člověk si přeci jen potřebuje alespoň něco dělat sám. Myslím, že přijde prvotní nadšení a po něm vystřízlivění,“ konstatuje.

Podle podnikatelů z oboru ale zájem o automatizaci domácnosti roste. Oblast se dynamicky rozvíjela především v období před vypuknutím hospodářské krize. Poté přišel útlum. „Nyní se ale poptávka začíná opět pomalu zvyšovat,“ říká Jiří Farník ze společnosti Powerhouse.

.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít