Dominátor pro střední Evropu

11. června 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
11. června 2007, 00:00

PRODEJ ČESKÉ POJIŠŤOVNY Vedoucí pozice na trhu střední a východní Evropy, nejatraktivnějšího regionu pro pojišťovací služby. To je hlavní téma při strategickém spojení dvou gigantů - jedničky českého trhu České pojišťovny a největší italské pojišťovny Generali.

PRODEJ ČESKÉ POJIŠŤOVNY Vedoucí pozice na trhu střední a východní Evropy, nejatraktivnějšího regionu pro pojišťovací služby. To je hlavní téma při strategickém spojení dvou gigantů - jedničky českého trhu České pojišťovny a největší italské pojišťovny Generali.

Nejbohatší Čech Petr Kellner ohlásil svůj další připravovaný obchod, o němž se na trhu šuškalo už měsíce - prodej České pojišťovny. Ústav půjde do rukou třetí největší evropské pojišťovací skupiny Generali. Transakce má být uzavřena v druhé polovině tohoto roku a podléhá i schválení příslušných regulačních a antimonopolních úřadů.

Nová společnost s pracovním názvem Generali PPF holding spojí veškerá aktiva pojišťovacích aktivit Generali a skupiny PPF v regionu střední a východní Evropy. „Umožní tak spojené skupině bezkonkurenční záběr, jímž předčí většinu konkurentů v regionu,“ prohlásila skupina PPF v oznámení o uzavření předběžné dohody o vytvoření společného podniku. Generali PPF holding bude působit ve dvanácti zemích. „Spojením našich sil se staneme předním hráčem v regionu střední a východní Evropy,“ uvádí Sergio Balbinot, generální ředitel skupiny Generali. „Působíme na vzájemně se doplňujících trzích a potenciál naší spolupráce je obrovský,“ dodává předseda představenstva České pojišťovny Ladislav Bartoníček.

NEJVĚTŠÍ S NEJVĚTŠÍ

Skupina Generali je třetí největší evropská a největší italská pojišťovna s předepsaným pojistným přes 64 miliard eur. Působí v deseti zemích regionu střední a východní Evropy, a to v oblasti pojištění a správy majetku. Během roku 2006 dokončila čtyři akvizice v Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině.

PPF Group N. V. je finanční společnost kontrolovaná z 95 procent nejbohatším českým podnikatelem Petrem Kellnerem. Svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu má umístěnu v Nizozemí. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF, na jejíž úrovni jsou přijímána strategická rozhodnutí týkající se činnosti celé skupiny, je společnost PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu.

PPF byla založena v roce 1991 a v roce 1996 získala minoritní podíl v České pojišťovně v rámci privatizace. Od té doby v ní postupně získala kontrolu, a vytvořila z ní vedoucího poskytovatele životního, neživotního a penzijního pojištění v České republice. Loni dosáhla hrubého předepsaného pojistného ve výši 1,5 miliardy eur.

Vedle České pojišťovny vstoupila skupina PPF v roce 1997 do ringu poskytováním spotřebitelských půjček pod značkou Home Credit. V této oblasti se Home Credit Group stal jedním z vedoucích hráčů celého regionu. Ke konci roku 2006 Home Credit Group poskytl úvěry v celkové výši přes dvě miliardy euro. Podniká v České republice, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu.

PADESÁT NA PADESÁT

Nově zřízený společný podnik bude vlastněn z 51 procent skupinou Generali a z 49 procent skupinou PPF. V tisku mluví Petr Kellner o vstupu pojišťovny do holdingu Generali jako o společném podniku postaveném na partnerství. A to bez ohledu na to, že účetně PPF patří 49 procent a 51 procent má Generali. „Nevnímám to jako ztrátu kontroly a nevím, do jaké míry to Generali vnímá jako nabytí kontroly. Stavíme dohromady manažerské týmy, ale většina lidí bude pravděpodobně z oblasti kolem PPF. To, co Generali lákalo na České pojišťovně a PPF, je podnikatelská dravost,“ řekl v nedávném rozhovoru. Skupina Generali a skupina PPF mají mít stejné zastoupení v představenstvu PPF Generali holdingu. Sergio Balbinot, generální ředitel Generali, má být předsedou představenstva a Ladislav Bartoníček, současný předseda představenstva České pojišťovny, bude generálním ředitelem. Petr Kellner, zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF, byl na výroční valné hromadě akcionáři italské pojišťovny Generali jmenován členem představenstva.

Podle předběžných údajů překročí roční hrubé předepsané pojistné společného gigantu 2,6 miliardy eur a bude mít více než devět milionů klientů ve 12 zemích. Generali navíc k vloženému majetku do společného podniku zaplatí skupině PPF 1,1 miliardy eur v hotovosti. Dohoda oceňuje skupinu České pojišťovny na 3,6 miliardy eur a majetek Generali v regionu střední a východní Evropy na 1,5 miliardy eur.

Podle ruského deníku Kommersant získala Generali minulý měsíc další akvizici - podíl ve významné ruské pojišťovně Ingosstrach. Ruská média přitom opakovaně informovala o tom, že stejný podíl se snažila dostat pod kontrolu firma zastupující zájmy Petra Kellnera.

Svůj podíl má Generali údajně prodávat ruský miliardář Alexander Mamut. Odhadní cena analytiků se pohybuje kolem miliardy dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít