Dominátor pro střední Evropu

11. června 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
11. června 2007, 00:00

PRODEJ ČESKÉ POJIŠŤOVNY Vedoucí pozice na trhu střední a východní Evropy, nejatraktivnějšího regionu pro pojišťovací služby. To je hlavní téma při strategickém spojení dvou gigantů - jedničky českého trhu České pojišťovny a největší italské pojišťovny Generali.

PRODEJ ČESKÉ POJIŠŤOVNY Vedoucí pozice na trhu střední a východní Evropy, nejatraktivnějšího regionu pro pojišťovací služby. To je hlavní téma při strategickém spojení dvou gigantů - jedničky českého trhu České pojišťovny a největší italské pojišťovny Generali.

Nejbohatší Čech Petr Kellner ohlásil svůj další připravovaný obchod, o němž se na trhu šuškalo už měsíce - prodej České pojišťovny. Ústav půjde do rukou třetí největší evropské pojišťovací skupiny Generali. Transakce má být uzavřena v druhé polovině tohoto roku a podléhá i schválení příslušných regulačních a antimonopolních úřadů.

Nová společnost s pracovním názvem Generali PPF holding spojí veškerá aktiva pojišťovacích aktivit Generali a skupiny PPF v regionu střední a východní Evropy. „Umožní tak spojené skupině bezkonkurenční záběr, jímž předčí většinu konkurentů v regionu,“ prohlásila skupina PPF v oznámení o uzavření předběžné dohody o vytvoření společného podniku. Generali PPF holding bude působit ve dvanácti zemích. „Spojením našich sil se staneme předním hráčem v regionu střední a východní Evropy,“ uvádí Sergio Balbinot, generální ředitel skupiny Generali. „Působíme na vzájemně se doplňujících trzích a potenciál naší spolupráce je obrovský,“ dodává předseda představenstva České pojišťovny Ladislav Bartoníček.

NEJVĚTŠÍ S NEJVĚTŠÍ

Skupina Generali je třetí největší evropská a největší italská pojišťovna s předepsaným pojistným přes 64 miliard eur. Působí v deseti zemích regionu střední a východní Evropy, a to v oblasti pojištění a správy majetku. Během roku 2006 dokončila čtyři akvizice v Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku a na Ukrajině.

PPF Group N. V. je finanční společnost kontrolovaná z 95 procent nejbohatším českým podnikatelem Petrem Kellnerem. Svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu má umístěnu v Nizozemí. Klíčovou holdingovou společností skupiny PPF, na jejíž úrovni jsou přijímána strategická rozhodnutí týkající se činnosti celé skupiny, je společnost PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu.

PPF byla založena v roce 1991 a v roce 1996 získala minoritní podíl v České pojišťovně v rámci privatizace. Od té doby v ní postupně získala kontrolu, a vytvořila z ní vedoucího poskytovatele životního, neživotního a penzijního pojištění v České republice. Loni dosáhla hrubého předepsaného pojistného ve výši 1,5 miliardy eur.

Vedle České pojišťovny vstoupila skupina PPF v roce 1997 do ringu poskytováním spotřebitelských půjček pod značkou Home Credit. V této oblasti se Home Credit Group stal jedním z vedoucích hráčů celého regionu. Ke konci roku 2006 Home Credit Group poskytl úvěry v celkové výši přes dvě miliardy euro. Podniká v České republice, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině a v Kazachstánu.

PADESÁT NA PADESÁT

Nově zřízený společný podnik bude vlastněn z 51 procent skupinou Generali a z 49 procent skupinou PPF. V tisku mluví Petr Kellner o vstupu pojišťovny do holdingu Generali jako o společném podniku postaveném na partnerství. A to bez ohledu na to, že účetně PPF patří 49 procent a 51 procent má Generali. „Nevnímám to jako ztrátu kontroly a nevím, do jaké míry to Generali vnímá jako nabytí kontroly. Stavíme dohromady manažerské týmy, ale většina lidí bude pravděpodobně z oblasti kolem PPF. To, co Generali lákalo na České pojišťovně a PPF, je podnikatelská dravost,“ řekl v nedávném rozhovoru. Skupina Generali a skupina PPF mají mít stejné zastoupení v představenstvu PPF Generali holdingu. Sergio Balbinot, generální ředitel Generali, má být předsedou představenstva a Ladislav Bartoníček, současný předseda představenstva České pojišťovny, bude generálním ředitelem. Petr Kellner, zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF, byl na výroční valné hromadě akcionáři italské pojišťovny Generali jmenován členem představenstva.

Podle předběžných údajů překročí roční hrubé předepsané pojistné společného gigantu 2,6 miliardy eur a bude mít více než devět milionů klientů ve 12 zemích. Generali navíc k vloženému majetku do společného podniku zaplatí skupině PPF 1,1 miliardy eur v hotovosti. Dohoda oceňuje skupinu České pojišťovny na 3,6 miliardy eur a majetek Generali v regionu střední a východní Evropy na 1,5 miliardy eur.

Podle ruského deníku Kommersant získala Generali minulý měsíc další akvizici - podíl ve významné ruské pojišťovně Ingosstrach. Ruská média přitom opakovaně informovala o tom, že stejný podíl se snažila dostat pod kontrolu firma zastupující zájmy Petra Kellnera.

Svůj podíl má Generali údajně prodávat ruský miliardář Alexander Mamut. Odhadní cena analytiků se pohybuje kolem miliardy dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít