Domele kafemlejnek?

07. října 2010, 13:34 - Martin Rychlík
07. října 2010, 13:34

Audit české vědy upozorňuje na rizika metodiky, která je postavena na hodnocení dle citací

Pověstný hodnotící „kafemlejnek“ má na kahánku. Často kritizovaná metodika, která má českým vědcům rozdělovat většinu institucionálních peněz podle citovaných výsledků, dostala další úder. Mezinárodní audit vědy a výzkumu v ČR, který si ministerstvo školství (MŠMT) objednalo za 38 milionů korun u konsorcia vedeném firmou Technopolis Limited, přinesl první předběžné výsledky. Jak vyplývá z nálezové zprávy, kterou má týdeník EURO k dispozici, implementace zamýšlené metodiky, podle níž by se rozdělovaly dvě třetiny prostředků, představuje „značné riziko pro zdraví celého systému výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI). V současné formě by se neměla používat. Je lepší vyčkat, než použít nástroje, který by mohl způsobit škody. Lepší bude jej nahradit detailnějším a robustnějším systémem.“ Druhým doporučením je zavedení dodatečného hodnocení pracovišť VaVaI prostřednictvím nezúčastněných expertů.

Nová už v přípravě!

„První závěry nejsou příliš překvapivé, konstatují, že systém, jímž určujeme výkon výzkumných pracovišť, není dobrý, a doporučují vytvořit novou metodiku,“ řekl týdeníku EURO Kryštof Hajn, 1. náměstek ministra školství pro vědu a výzkum, jenž považuje audit renomované firmy za prospěšný a objektivní. Stane se tedy audit podnětem ke změně „kafemlejnkového“ hodnocení, které mele peníze jen podle citací? „Projekt má přesně tento cíl – potvrdit potřebu změny metodiky hodnocení a naznačit cestu. Ta, jak se zdá, jednoznačně vede přes oborové diferencované hodnocení. MŠMT nebude pasivně vyčkávat na definitivní závěry mezinárodního auditu a přípravy na zpracování návrhu takové metodiky, i kdyby jen pro potřeby vysokých škol, již probíhají,“ dodává Hajn. Konference reformních projektů se uskuteční 25. listopadu, další průběžná zpráva z auditu vznikne v únoru 2011.

Akademie spokojena...

Zpráva z auditu je vodou na mlýn – nikoli tedy mlýnek – Akademie věd ČR (AV). „Konsorcium konstatovalo, že současný systém financování VaVaI v ČR se naprosto vymyká ověřené zahraniční praxi a že aplikace současné metodiky pro rozdělování veřejné podpory výzkumným organizacím představuje neúměrné riziko pro celý systém výzkumu,“ potvrdil týdeníku EURO Jiří Drahoš, předseda AV, dle nějž se audit za 38 milionů korun má v důsledku vyplatit a šetřit miliardy. Navíc byl z 85 procent financován z fondů EU. „Výsledky jen potvrzují to, co vedení AV i řada dalších kolegů z vysokých škol dlouhodobě říká: tedy ,pryč s primitivním kafemlejnkem‘. Problém je, že těmto kritickým hlasům nebylo nasloucháno a donedávna převládaly účelové názory těch, kterým kafemlejnek momentálně namele, a proto má být prý vhodný. Správné slovo by bylo ,výhodný‘ – zejména pro někoho,“ doplňuje. Řešením by prý bylo kombinovat kvalitativní posouzení bibliometrických dat uvnitř vybraných oborů s evaluacemi zahraničních odborníků.

Instituce pod lupou

Dalším krokem „techno“ auditu má být analýza vybraných institucí; sledování výsledků, jak dobře si vedou a jak by různé financování ovlivnilo jejich činnost. Analýza institucí by měla probíhat asi do března 2011. Podle informací týdeníku EURO byla prý největší hrozbou eventualita, že by zavedení „kafemlejnku“ (oproti očekávání) snížilo finance i strategickým oborům, jejichž podpora je pro budoucnost Česka klíčová. Až o polovinu peněz by v důsledku aplikací zmíněné metodiky mohly přijít obory jako molekulární genetika, biovědy či IT. „I když má hodnotící systém správné zacílení směrovat výzkumné peníze těm nejlepším, implementace v jeho současné podobě přináší značná rizika. Rozsah i metodika vyžaduje vylepšení, aby nezpůsobila nezamýšlené škody,“ píše se ve zprávě. Český výzkum prý ovšem učinil v minulé dekádě významné pokroky; zejména ztrojnásobení výdajů na VaVaI, což je jeden z nejvyšších růstů v Evropě. Zvýšit by se ale měla spolupráce výzkumníků a průmyslu. Česko si ve vědě vede podobně jako Maďarsko nebo Slovinsko, ale rychleji se zlepšuje. K zemím jako Finsko či Nizozemsko však ještě zbývá dlouhá cesta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít