Domácí kanceláře by měly být praktické, krásné i pohodlné

27. října 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, styl@profit.cz
27. října 2003, 00:00

V DOMÁCÍCH PRACOVNÁCH STRÁVÍME MNOHDY VÍCE ČASU NEŽ BYCHOM SI PŘÁLI. JEJICH VYBAVENÍ BY NÁM PROTO MĚLO PRÁCI CO NEJVÍCE USNADNIT I ZPŘÍJEMNIT. ZANEDBAT BYCHOM NEMĚLI ANI ESTETICKÉ HLEDISKO, ZVLÁŠTĚ POKUD JE NAŠE KANCELÁŘ VE SKUTEČNOSTI SOUČÁSTÍ OBÝVACÍHO POKOJE.

V ČR stále převládá styl „provizorních pracoven“

Již téměř samozřejmou součástí domácností se v posledních letech stává počítač. Firmy snižují náklady a nutí zaměstnance pracovat doma. Stále více úředníků, státních zaměstnanců i členů managementu firem si práci, kterou nestihnou vykonat během své řádné pracovní doby a ke které často potřebují právě počítač, nosí domů. K tomu potřebují mít ve svém bytě pracovní kout. Hodně lidí to stále řeší tak, že na nějaký stůl postaví počítač, dají si k němu nějakou židli a pracují. Nepřemýšlejí už o tom, kolik času v této „domácí kanceláři“ tráví a že by měli myslet nejen na její praktické uspořádání, ale i na své zdraví a pohodlí.

ROZHODUJE VOLNÉ MÍSTO

Základem toho, jak by asi mohla vypadat pracovna, je velikost vhodného místa. Jinak bude přemýšlet ten, kdo má k dispozici celou místnost v rodinném domku a jinak majitel bytu 2+1. I v malém bytě však lze zřídit pracovnu nebo spíše pracovní kout, který bude splňovat veškeré nároky. Výrobci nábytku totiž s různými požadavky svých zákazníků počítají, a tak lze na trhu poměrně snadno sehnat vybavení, které můžeme začlenit do klasického obývacího pokoje nebo z něj vytvořit pracovnu se všemi přednostmi profesionální kanceláře. Většina nábytku pro domácí kancelář je takzvaně modulového charakteru, lze tedy variabilně ze stejných dílů postavit různé moduly podle potřeby uživatele. Velmi oblíbené a podle odborníků i vhodnější jsou pracovní kouty zařízené do rohu místnosti. Taková sestava údajně přispívá k lepšímu soustředění se na práci i k většímu pohodlí - všechny potřebné věci mohou být na dosah ruky.

ZAČÍNÁME PRACOVNÍM STOLEM

Vybavení domácí pracovny je tedy závislé jednak na prostoru, který je v bytě k dispozici, a jednak na charakteru doma vykonávané činnosti. Vždy je však nutný pracovní stůl s praktickou a pohodlnou židlí a dobrým osvětlením. Standardem je dnes také tiskárna k počítači, případně scanner, které požadují vlastní umístění. Někomu může stačit speciální modul, v němž jsou umístěny všechny počítačové komponenty. Pracovní plocha takových modulů je však minimální. Jejich předností je i to, že jsou většinou pohyblivé. Uživatel si je může přemisťovat podle potřeby. Lepším řešením je však dostatečně velký pracovní stůl, na kterém bude jen monitor. Vlastní počítač i ostatní počítačové komponenty pak patří na dosažitelné místo. Praktické u pracovního stolu jsou zásuvky a přihrádky na různé potřeby či dokumenty.

ŽIDLE MUSÍ BÝT PŘEDEVŠÍM POHODLNÁ

Pracovní židle na kolečkách není dnes doménou pouze profesionálních kanceláří, ale patří všude tam, kde se pravidelně a dlouhodobě pracuje u pracovního stolu, to znamená i do domácí pracovny, a to zejména k počítači. Většina kvalitních židlí nabízí dynamické sezení, plné využití sedací plochy, nastavení opěradla tak, aby podpíralo páteř v bederní oblasti a nastavení správné výšky sedadla. Židle se také dají koupit s područkami nebo bez nich a některé také na pevných podnožích pro případy, kdy kolečka nelze upotřebit. Na kvalitní židli by se rozhodně šetřit nemělo. Jejími základními vlastnostmi musí být komfort, dynamické sezení a jednoduchost ovládání.

POČÍTAČE JIŽ NEHYZDÍ KANCELÁŘ

Počítače, které patří k dalším nezbytným součástem domácích kanceláří, zatím většinou nepatřily k předmětům, které by esteticky ladily s celým interiérem. Většinou jde pořád o nevzhledné bedny, které je lépe zastrčit někam do kouta, aby nebyly moc na očích. Situace se však postupně mění a designéři počítačových firem se snaží přijít s něčím zajímavějším a přitažlivějším. Již dnes jsou na trhu počítače s velmi zajímavým designem i barevnými kombinacemi. Jejich výrobci totiž plánují daleko větší expanzi i do klasických domácností, kde počítač neslouží hlavně k plnění pracovních povinností. Zatímco samotný počítač se dá většinou i v domácí kanceláři schovat tak, aby nebyl příliš vidět, u monitoru to není dost dobře možné. Stejně jako je tomu u počítačů, i monitory se na trhu nabízejí v různých tvarech a barvách. Bohužel při koupi počítače stále převažuje ekonomické hledisko nad estetikou.

NEZAPOMÍNAT NA ZCIVILNĚNÍ KANCELÁŘE

Pracovní stůl, počítač a kvalitní monitor není ale všechno, co by domácí pracovna měla obsahovat. Zapomínat se nesmí ani na kvalitní osvětlení a to jak přirozené, tak i umělé. Nezbytnou součástí domácí kanceláře však musí být také věci, na kterých spočine oko, které si chce odpočinout. V první řadě se jedná o květiny. V této souvislosti se objevují dva protichůdné názory. Jeden tvrdí, že do studijního či pracovního prostoru nepatří žádné předměty, které by mohly rozptylovat, druhý naopak říká, že příjemné pracovní prostředí dotvářejí právě i například květiny. Závěrem lze říci jediné - při tvorbě domácí kanceláře by mělo hlavní roli hrát její praktické a estetické uspořádání a nikoliv pouze ekonomická stránka věci. Domácí kancelář by měla být pohodlná pro toho, kdo v ní tráví poměrně hodně času.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRO DOMÁCÍ PRACOVIŠTĚ

1/ kvalitní dostatečně vysoký pracovní stůl

2/ pohodlná výškově nastavitelná židle

3/ obrazovka monitoru natočená přímo proti uživateli

4/ odkladní plochy v dosahu paží

5/ dobré osvětlení

6/ příjemné prostředí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít