Domácí ekonomika v průběhu roku zpomalovala, podle analytiků bude hůř

27. prosince 2011, 11:06 - MediaFax
27. prosince 2011, 11:06

Růst českého hrubého domácího produktu (HDP) v průběhu roku zpomaloval a podle analytiků bude ještě hůř. O vývoji HDP pravidelně informuje Český statistický úřad.

Foto: Profimedia.cz

Podle první prognózy HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s posledním čtvrtletím 2010 o 0,6 procenta. Podle pozdějších revidovaných údajů ale česká ekonomika v prvním čtvrtletí mezikvartálně posílila o 0,9 procenta, meziročně se HDP zvýšil o 2,8 procenta.

K meziročnímu růstu ekonomice pomohl především zahraniční obchod a investice. Zajímavé je, že sice investice meziročně rostou, ale především díky nákupům dopravních prostředků. To rozhodně není ještě začátek investičního boomu, na který se již více než tři roky čeká,“ uvedl tehdy Petr Dufek, analytik ČSOB. “Domácnosti se nehrnou do utrácení a v prvním čtvrtletí dokonce šetřily i na potravinách. Celkově jsou výsledky ekonomiky za první kvartál příznivé, nicméně stojí především na zahraniční poptávce. Ta domácí se opírá pouze o investice, jejichž struktura příliš optimismu nedodává,“ upozornil analytik.

Ve druhém čtvrtletí rostl HDP podle prvního odhadu meziročně o 2,4 procenta, mezičtvrtletní růst dosáhl jen 0,2 procenta. I v tomto případě později úřad data revidoval, ale k horšímu. Česká ekonomika si ve 2. čtvrtletí meziročně polepšila o 2,2 procenta, což ve srovnání s předchozím čtvrtletím znamenalo zvýšení pouze o 0,1 procenta.

Česká ekonomika zpomaluje svůj růst mnohem rychleji, než jsme se v minulosti mohli domnívat. Pod růstem se nejvíce podepsaly zahraniční obchod a hrubá tvorba fixního kapitálu, neboli jednoduše investice, které směřovaly převážně do nákupu nových strojů a do obnovy vozového parku. Domácnosti si ale tohoto hospodářského růstu příliš neužily. Naopak reálná spotřeba domácností meziročně klesla o 0,7 procenta. To nám jasně ukazuje, že spotřeba domácností trpí pod malým růstem reálných mezd a relativně vysokou mírou nezaměstnanosti,“ tehdy uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Nepotěšila ani data o růstu HDP ve třetím čtvrtletí. Podle předběžných údajů vzrostl HDP meziročně o 1,5 procenta, v mezičtvrtletním srovnání se nezměnil. Podle pozdějšího zpřesněného odhadu HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně jen o 1,2 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,1 procenta klesl. “Zpřesněné výsledky české ekonomiky rozhodně nejsou pozitivní. Potvrzují, jak je naše ekonomika závislá na vývoji zahraniční poptávky, zatímco domácí poptávka mizí. Ještě jeden pokles HDP v řadě a budeme moci mluvit o recesi,“ sdělil analytik Dufek.

Zahraniční obchod je tradičně tahounem domácího hospodářství. I když poslední čísla z Německa o průmyslové výrobě a podnikových objednávkách jsou slušná, zpomalení nás bezesporu čeká. Jde o to, jak moc bude hluboké a dlouhé,“ okomentoval tehdy údaje Tomáš Volf, analytik skupiny Citfin. Předběžný odhad čtvrtletního HDP za poslední kvartál zveřejní ČSÚ 15. února 2012.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít