Domácí ekonomika v průběhu roku zpomalovala, podle analytiků bude hůř

27. prosince 2011, 11:06 - MediaFax
27. prosince 2011, 11:06

Růst českého hrubého domácího produktu (HDP) v průběhu roku zpomaloval a podle analytiků bude ještě hůř. O vývoji HDP pravidelně informuje Český statistický úřad.

Foto: Profimedia.cz

Podle první prognózy HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s posledním čtvrtletím 2010 o 0,6 procenta. Podle pozdějších revidovaných údajů ale česká ekonomika v prvním čtvrtletí mezikvartálně posílila o 0,9 procenta, meziročně se HDP zvýšil o 2,8 procenta.

K meziročnímu růstu ekonomice pomohl především zahraniční obchod a investice. Zajímavé je, že sice investice meziročně rostou, ale především díky nákupům dopravních prostředků. To rozhodně není ještě začátek investičního boomu, na který se již více než tři roky čeká,“ uvedl tehdy Petr Dufek, analytik ČSOB. “Domácnosti se nehrnou do utrácení a v prvním čtvrtletí dokonce šetřily i na potravinách. Celkově jsou výsledky ekonomiky za první kvartál příznivé, nicméně stojí především na zahraniční poptávce. Ta domácí se opírá pouze o investice, jejichž struktura příliš optimismu nedodává,“ upozornil analytik.

Ve druhém čtvrtletí rostl HDP podle prvního odhadu meziročně o 2,4 procenta, mezičtvrtletní růst dosáhl jen 0,2 procenta. I v tomto případě později úřad data revidoval, ale k horšímu. Česká ekonomika si ve 2. čtvrtletí meziročně polepšila o 2,2 procenta, což ve srovnání s předchozím čtvrtletím znamenalo zvýšení pouze o 0,1 procenta.

Česká ekonomika zpomaluje svůj růst mnohem rychleji, než jsme se v minulosti mohli domnívat. Pod růstem se nejvíce podepsaly zahraniční obchod a hrubá tvorba fixního kapitálu, neboli jednoduše investice, které směřovaly převážně do nákupu nových strojů a do obnovy vozového parku. Domácnosti si ale tohoto hospodářského růstu příliš neužily. Naopak reálná spotřeba domácností meziročně klesla o 0,7 procenta. To nám jasně ukazuje, že spotřeba domácností trpí pod malým růstem reálných mezd a relativně vysokou mírou nezaměstnanosti,“ tehdy uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Nepotěšila ani data o růstu HDP ve třetím čtvrtletí. Podle předběžných údajů vzrostl HDP meziročně o 1,5 procenta, v mezičtvrtletním srovnání se nezměnil. Podle pozdějšího zpřesněného odhadu HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně jen o 1,2 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,1 procenta klesl. “Zpřesněné výsledky české ekonomiky rozhodně nejsou pozitivní. Potvrzují, jak je naše ekonomika závislá na vývoji zahraniční poptávky, zatímco domácí poptávka mizí. Ještě jeden pokles HDP v řadě a budeme moci mluvit o recesi,“ sdělil analytik Dufek.

Zahraniční obchod je tradičně tahounem domácího hospodářství. I když poslední čísla z Německa o průmyslové výrobě a podnikových objednávkách jsou slušná, zpomalení nás bezesporu čeká. Jde o to, jak moc bude hluboké a dlouhé,“ okomentoval tehdy údaje Tomáš Volf, analytik skupiny Citfin. Předběžný odhad čtvrtletního HDP za poslední kvartál zveřejní ČSÚ 15. února 2012.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít