Dolary přilétají z Číny

01. července 2010, 02:00 - Petr Korbel
01. července 2010, 02:00

Informace o tom, jak Řecko vítá čínské investory, si zaslouží mimořádnou pozornost. Čína léta shromažďovala dolary a pak je investovala v Africe a Americe. Teď je zřejmě na řadě Evropa.

Čínské firmy minulý týden podepsaly s řeckými partnery čtrnáct významných dohod. Jejich investice Řecku pomohou překonat dluhovou krizi. „Čínská vláda povzbudí firmy, aby hledaly další příležitosti,“ prohlásil její místopředseda Čang-Te-ťiang. Řecko může být vstupní branou na Balkán a později do celé Evropy.

Číně příliš nerozumíme. Pro někoho zůstává zemí s rudou vlajkou a pionýrskými šátky, ale za touto fasádou se již skrývá něco jiného. Každý systém (s výjimkou nacismu) se dá reformovat, někdy ovšem do samého protikladu. Tvrdit, že v Číně nyní panuje čistý kapitalismus devatenáctého století, je také nepochopení. Čína je prostě Čína. Můžeme usuzovat, že skloubila politický systém, s nímž Sovětský svaz porazil Hitlera, a ekonomický, díky němuž se Velká Británie a USA staly nejbohatšími státy světa, ale i to je zjednodušení. Dnešní Čína se nesnaží vyvážet ani revoluci, ani svou civilizaci. Nebuduje ve světě vojenské základny, nenutí národy za svými hranicemi, aby mluvily její řečí a vyznávaly její víru. Zatím jí stačí, že si diplomatickou a obchodní cestou zajišťuje odbytiště a surovinové zdroje.

Na dnešní Číně se nám může spousta věcí nelíbit. Popravy, autoritářství, korupce, malá úcta k duševnímu vlastnictví, životní prostředí, mizerné mzdy a poměry v mnoha továrnách. Její růst byl však impozantní. Dějiny neznají jiný příklad velké země, kde by lidem během třiceti let tak výrazně vzrostla životní úroveň.

Než Evropané zdvihnou prst, vždy by si měli vzpomenout na opiové války. Čínské úřady tehdy nařídily spálit pašované opium a běloši za to zemi krutě potrestali. Nakonec i Rakousko-Uhersko mělo v Číně kolonii. Pro nás dávná minulost, leč v Pekingu měří dějiny jiným metrem.

Čína bude čelit problémům. Prohlubují se rozdíly mezi regiony a skupinami obyvatel, bude nezbytně nutné řešit ekologické potíže, o svá práva se budou hlásit národnostní a náboženské menšiny, dělníci v továrnách, ale i vzdělaná střední třída. Nicméně peníze jsou také důležité a Čína má obrovské rezervy. Bude se s ní muset počítat, a to dokonce i u nás. Z čínské perspektivy je vzdálenost mezi Českem a Řeckem docela zanedbatelná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít