Dolary přilétají z Číny

01. července 2010, 02:00 - Petr Korbel
01. července 2010, 02:00

Informace o tom, jak Řecko vítá čínské investory, si zaslouží mimořádnou pozornost. Čína léta shromažďovala dolary a pak je investovala v Africe a Americe. Teď je zřejmě na řadě Evropa.

Čínské firmy minulý týden podepsaly s řeckými partnery čtrnáct významných dohod. Jejich investice Řecku pomohou překonat dluhovou krizi. „Čínská vláda povzbudí firmy, aby hledaly další příležitosti,“ prohlásil její místopředseda Čang-Te-ťiang. Řecko může být vstupní branou na Balkán a později do celé Evropy.

Číně příliš nerozumíme. Pro někoho zůstává zemí s rudou vlajkou a pionýrskými šátky, ale za touto fasádou se již skrývá něco jiného. Každý systém (s výjimkou nacismu) se dá reformovat, někdy ovšem do samého protikladu. Tvrdit, že v Číně nyní panuje čistý kapitalismus devatenáctého století, je také nepochopení. Čína je prostě Čína. Můžeme usuzovat, že skloubila politický systém, s nímž Sovětský svaz porazil Hitlera, a ekonomický, díky němuž se Velká Británie a USA staly nejbohatšími státy světa, ale i to je zjednodušení. Dnešní Čína se nesnaží vyvážet ani revoluci, ani svou civilizaci. Nebuduje ve světě vojenské základny, nenutí národy za svými hranicemi, aby mluvily její řečí a vyznávaly její víru. Zatím jí stačí, že si diplomatickou a obchodní cestou zajišťuje odbytiště a surovinové zdroje.

Na dnešní Číně se nám může spousta věcí nelíbit. Popravy, autoritářství, korupce, malá úcta k duševnímu vlastnictví, životní prostředí, mizerné mzdy a poměry v mnoha továrnách. Její růst byl však impozantní. Dějiny neznají jiný příklad velké země, kde by lidem během třiceti let tak výrazně vzrostla životní úroveň.

Než Evropané zdvihnou prst, vždy by si měli vzpomenout na opiové války. Čínské úřady tehdy nařídily spálit pašované opium a běloši za to zemi krutě potrestali. Nakonec i Rakousko-Uhersko mělo v Číně kolonii. Pro nás dávná minulost, leč v Pekingu měří dějiny jiným metrem.

Čína bude čelit problémům. Prohlubují se rozdíly mezi regiony a skupinami obyvatel, bude nezbytně nutné řešit ekologické potíže, o svá práva se budou hlásit národnostní a náboženské menšiny, dělníci v továrnách, ale i vzdělaná střední třída. Nicméně peníze jsou také důležité a Čína má obrovské rezervy. Bude se s ní muset počítat, a to dokonce i u nás. Z čínské perspektivy je vzdálenost mezi Českem a Řeckem docela zanedbatelná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít