Dolary přilétají z Číny

01. července 2010, 02:00 - Petr Korbel
01. července 2010, 02:00

Informace o tom, jak Řecko vítá čínské investory, si zaslouží mimořádnou pozornost. Čína léta shromažďovala dolary a pak je investovala v Africe a Americe. Teď je zřejmě na řadě Evropa.

Čínské firmy minulý týden podepsaly s řeckými partnery čtrnáct významných dohod. Jejich investice Řecku pomohou překonat dluhovou krizi. „Čínská vláda povzbudí firmy, aby hledaly další příležitosti,“ prohlásil její místopředseda Čang-Te-ťiang. Řecko může být vstupní branou na Balkán a později do celé Evropy.

Číně příliš nerozumíme. Pro někoho zůstává zemí s rudou vlajkou a pionýrskými šátky, ale za touto fasádou se již skrývá něco jiného. Každý systém (s výjimkou nacismu) se dá reformovat, někdy ovšem do samého protikladu. Tvrdit, že v Číně nyní panuje čistý kapitalismus devatenáctého století, je také nepochopení. Čína je prostě Čína. Můžeme usuzovat, že skloubila politický systém, s nímž Sovětský svaz porazil Hitlera, a ekonomický, díky němuž se Velká Británie a USA staly nejbohatšími státy světa, ale i to je zjednodušení. Dnešní Čína se nesnaží vyvážet ani revoluci, ani svou civilizaci. Nebuduje ve světě vojenské základny, nenutí národy za svými hranicemi, aby mluvily její řečí a vyznávaly její víru. Zatím jí stačí, že si diplomatickou a obchodní cestou zajišťuje odbytiště a surovinové zdroje.

Na dnešní Číně se nám může spousta věcí nelíbit. Popravy, autoritářství, korupce, malá úcta k duševnímu vlastnictví, životní prostředí, mizerné mzdy a poměry v mnoha továrnách. Její růst byl však impozantní. Dějiny neznají jiný příklad velké země, kde by lidem během třiceti let tak výrazně vzrostla životní úroveň.

Než Evropané zdvihnou prst, vždy by si měli vzpomenout na opiové války. Čínské úřady tehdy nařídily spálit pašované opium a běloši za to zemi krutě potrestali. Nakonec i Rakousko-Uhersko mělo v Číně kolonii. Pro nás dávná minulost, leč v Pekingu měří dějiny jiným metrem.

Čína bude čelit problémům. Prohlubují se rozdíly mezi regiony a skupinami obyvatel, bude nezbytně nutné řešit ekologické potíže, o svá práva se budou hlásit národnostní a náboženské menšiny, dělníci v továrnách, ale i vzdělaná střední třída. Nicméně peníze jsou také důležité a Čína má obrovské rezervy. Bude se s ní muset počítat, a to dokonce i u nás. Z čínské perspektivy je vzdálenost mezi Českem a Řeckem docela zanedbatelná.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít