Dolar pokračuje v propadu

26. května 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová, Volksbank
26. května 2003, 00:00

Předpokládá se další oslabování pozic americké měnySituace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Předpokládá se další oslabování pozic americké měny

Situace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Situaci na devizovém trhu komplikují vystoupení různých vlivných osobností hospodářského života, která jsou často značně protichůdná. Poprvé investorům zatrnulo o víkendu, když se americký ministr financí John Snow vyjádřil o oslabování dolaru spíše zlehčujícím tónem. Investoři si jeho slova okamžitě vyložili jako důkaz toho, že Spojené státy opouští politiku silné měny. Dolar a americké akcie reagovaly oslabením, ekonomové pojali podezření, že oživení v USA se ještě na značnou dobu odkládá. Vzápětí se však Bílý dům pokusil situaci zachránit a přispěchal s ujištěním, že na politice silného dolaru se nic nemění. To však zní poněkud kuriózně.

Americká měna se v současnosti obchoduje prakticky na stejné úrovni jako v okamžiku, kdy bylo zavedeno euro, a je tedy z tohoto pohledu vůči euru nejslabší v historii. Jeho propad stále nezmírňuje tempo. Investoři si totiž daleko více než slova Bílého domu vzali k srdci výrok známého miliardáře a finančníka George Sorose. Ten oznámil, že sází na další oslabení dolaru a americkou měnu prodává. Finanční trhy berou jeho slova vždy velmi vážně, protože úspěšný spekulant pro ně znamená velký vzor. A tak okamžitě začali jeho chování napodobovat a prodávat dolary, ačkoliv Sorosův názor na věc je na míle vzdálen oficiálnímu stanovisku Bílého domu. Prognózovat nyní další vývoj dolaru k euru, popřípadě dolaru ke koruně, je složitější než kdy dříve. Devizový trh se totiž již dostal do stadia, kdy namísto fundamentálních, statisticky změřitelných ekonomických ukazatelů sleduje spíše náhodná vyjádření významných osobností a je vláčen psychologií davu. Nicméně podle našeho názoru může dolar oslabit k euru ještě více, a to v nejhorším případě až na úroveň 1,22 USD/1 EUR. V tom okamžiku by pravděpodobně došlo k mírné korekci a opětovnému nepatrnému posílení. Nicméně z pohledu české koruny to znamená, že v horizontu týdnů by se mohla vyšplhat až na dnes neuvěřitelných 25,40 korun za dolar. Z toho vyplývají tři základní poznatky. Zaprvé, turisté vyjíždějící do dolarových oblastí rozhodně nemají se směnou korun na dolary kam spěchat. Zadruhé, těm podnikům, které se stále ještě na derivátovém trhu nezajistily proti posilování koruny k dolaru v domnění, že teď už stejně nemají co ztratit, se ve skutečnosti toto zajištění stále ještě vyplatí. A konečně ti drobní střadatelé, kteří nyní vlastní dolary a brání se jejich výměně na koruny s tím, že již teď mají tak velké ztráty, že se jim už výměna stejně nevyplatí, stále mají šanci zamezit ještě větším ztrátám tím, že své dolary na koruny vymění včas. V této souvislosti musíme poznamenat, že očekáváme nejen zvýšení kurzu koruny k dolaru, ale v následujících dnech i posílení k euru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít