Dolar pokračuje v propadu

26. května 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová, Volksbank
26. května 2003, 00:00

Předpokládá se další oslabování pozic americké měnySituace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Předpokládá se další oslabování pozic americké měny

Situace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Situaci na devizovém trhu komplikují vystoupení různých vlivných osobností hospodářského života, která jsou často značně protichůdná. Poprvé investorům zatrnulo o víkendu, když se americký ministr financí John Snow vyjádřil o oslabování dolaru spíše zlehčujícím tónem. Investoři si jeho slova okamžitě vyložili jako důkaz toho, že Spojené státy opouští politiku silné měny. Dolar a americké akcie reagovaly oslabením, ekonomové pojali podezření, že oživení v USA se ještě na značnou dobu odkládá. Vzápětí se však Bílý dům pokusil situaci zachránit a přispěchal s ujištěním, že na politice silného dolaru se nic nemění. To však zní poněkud kuriózně.

Americká měna se v současnosti obchoduje prakticky na stejné úrovni jako v okamžiku, kdy bylo zavedeno euro, a je tedy z tohoto pohledu vůči euru nejslabší v historii. Jeho propad stále nezmírňuje tempo. Investoři si totiž daleko více než slova Bílého domu vzali k srdci výrok známého miliardáře a finančníka George Sorose. Ten oznámil, že sází na další oslabení dolaru a americkou měnu prodává. Finanční trhy berou jeho slova vždy velmi vážně, protože úspěšný spekulant pro ně znamená velký vzor. A tak okamžitě začali jeho chování napodobovat a prodávat dolary, ačkoliv Sorosův názor na věc je na míle vzdálen oficiálnímu stanovisku Bílého domu. Prognózovat nyní další vývoj dolaru k euru, popřípadě dolaru ke koruně, je složitější než kdy dříve. Devizový trh se totiž již dostal do stadia, kdy namísto fundamentálních, statisticky změřitelných ekonomických ukazatelů sleduje spíše náhodná vyjádření významných osobností a je vláčen psychologií davu. Nicméně podle našeho názoru může dolar oslabit k euru ještě více, a to v nejhorším případě až na úroveň 1,22 USD/1 EUR. V tom okamžiku by pravděpodobně došlo k mírné korekci a opětovnému nepatrnému posílení. Nicméně z pohledu české koruny to znamená, že v horizontu týdnů by se mohla vyšplhat až na dnes neuvěřitelných 25,40 korun za dolar. Z toho vyplývají tři základní poznatky. Zaprvé, turisté vyjíždějící do dolarových oblastí rozhodně nemají se směnou korun na dolary kam spěchat. Zadruhé, těm podnikům, které se stále ještě na derivátovém trhu nezajistily proti posilování koruny k dolaru v domnění, že teď už stejně nemají co ztratit, se ve skutečnosti toto zajištění stále ještě vyplatí. A konečně ti drobní střadatelé, kteří nyní vlastní dolary a brání se jejich výměně na koruny s tím, že již teď mají tak velké ztráty, že se jim už výměna stejně nevyplatí, stále mají šanci zamezit ještě větším ztrátám tím, že své dolary na koruny vymění včas. V této souvislosti musíme poznamenat, že očekáváme nejen zvýšení kurzu koruny k dolaru, ale v následujících dnech i posílení k euru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít