Dolar pokračuje v propadu

26. května 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová, Volksbank
26. května 2003, 00:00

Předpokládá se další oslabování pozic americké měnySituace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Předpokládá se další oslabování pozic americké měny

Situace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Situaci na devizovém trhu komplikují vystoupení různých vlivných osobností hospodářského života, která jsou často značně protichůdná. Poprvé investorům zatrnulo o víkendu, když se americký ministr financí John Snow vyjádřil o oslabování dolaru spíše zlehčujícím tónem. Investoři si jeho slova okamžitě vyložili jako důkaz toho, že Spojené státy opouští politiku silné měny. Dolar a americké akcie reagovaly oslabením, ekonomové pojali podezření, že oživení v USA se ještě na značnou dobu odkládá. Vzápětí se však Bílý dům pokusil situaci zachránit a přispěchal s ujištěním, že na politice silného dolaru se nic nemění. To však zní poněkud kuriózně.

Americká měna se v současnosti obchoduje prakticky na stejné úrovni jako v okamžiku, kdy bylo zavedeno euro, a je tedy z tohoto pohledu vůči euru nejslabší v historii. Jeho propad stále nezmírňuje tempo. Investoři si totiž daleko více než slova Bílého domu vzali k srdci výrok známého miliardáře a finančníka George Sorose. Ten oznámil, že sází na další oslabení dolaru a americkou měnu prodává. Finanční trhy berou jeho slova vždy velmi vážně, protože úspěšný spekulant pro ně znamená velký vzor. A tak okamžitě začali jeho chování napodobovat a prodávat dolary, ačkoliv Sorosův názor na věc je na míle vzdálen oficiálnímu stanovisku Bílého domu. Prognózovat nyní další vývoj dolaru k euru, popřípadě dolaru ke koruně, je složitější než kdy dříve. Devizový trh se totiž již dostal do stadia, kdy namísto fundamentálních, statisticky změřitelných ekonomických ukazatelů sleduje spíše náhodná vyjádření významných osobností a je vláčen psychologií davu. Nicméně podle našeho názoru může dolar oslabit k euru ještě více, a to v nejhorším případě až na úroveň 1,22 USD/1 EUR. V tom okamžiku by pravděpodobně došlo k mírné korekci a opětovnému nepatrnému posílení. Nicméně z pohledu české koruny to znamená, že v horizontu týdnů by se mohla vyšplhat až na dnes neuvěřitelných 25,40 korun za dolar. Z toho vyplývají tři základní poznatky. Zaprvé, turisté vyjíždějící do dolarových oblastí rozhodně nemají se směnou korun na dolary kam spěchat. Zadruhé, těm podnikům, které se stále ještě na derivátovém trhu nezajistily proti posilování koruny k dolaru v domnění, že teď už stejně nemají co ztratit, se ve skutečnosti toto zajištění stále ještě vyplatí. A konečně ti drobní střadatelé, kteří nyní vlastní dolary a brání se jejich výměně na koruny s tím, že již teď mají tak velké ztráty, že se jim už výměna stejně nevyplatí, stále mají šanci zamezit ještě větším ztrátám tím, že své dolary na koruny vymění včas. V této souvislosti musíme poznamenat, že očekáváme nejen zvýšení kurzu koruny k dolaru, ale v následujících dnech i posílení k euru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít