Article, show

Dokonalý nehledejte, zvolte kompromis

02. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
02. října 2006, 00:00

VÝBĚR NOTEBOOKUI když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves.Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí.

VÝBĚR NOTEBOOKU

Přes širokou nabídku trhu není výběr notebooku jednoduchou záležitostí. Ideální přenosný počítač neexistuje a vždy je potřeba volit určitý kompromis. Jaké priority si tedy při nákupu stanovit? I když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves. Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí. Při nákupu je tedy dobré věnovat provedení a použitým materiálům zvýšenou pozornost. Vrzající notebook z levného plastu by vám asi příliš radosti neudělal. MALÝ, TLUSTÝ A OŠKLIVÝ

Pokud budete nosit notebook neustále při sobě, bude vás asi zajímat i jeho velikost. V současnosti lze zakoupit laptopy s rozměry časopisu, ale i přístroje připomínající spíše tučnější encyklopedii. Obecně platí, že čím menší, tím dražší. Rozměry však také pevně určují jeden klíčový ukazatel - velikost klávesnice a displeje. Zkrátka, miniaturní notebook s velkým displejem a klávesami neexistuje. Pokud jezdíte všude autem, je pro vás hmotnost téměř zanedbatelným faktorem. Pokud ovšem notebook nosíte často v ruce či na rameni, není od věci mít nízkou hmotnost jako prioritu. Při delším a každodenním nošení se totiž projeví každých 100 gramů navíc. Notebooky přitom mohou mít hmotnost v rozmezí 0,8 až 8 kilogramů. Komfort práce s notebookem je do jisté míry určen i rozlišením displeje. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím více se vám vejde na pracovní plochu. Ovšem zároveň s tím se zmenšuje text či ikony. Nejlepší tedy je počítač si řádně vyzkoušet. Pokud u displeje s vyšším rozlišením vydržíte bez problémů hodinu na něčem pracovat, kupte ho. Pokud se vám však brzy unaví oči, raději volte nižší rozlišení. VÝKON AŽ NA POSLEDNÍM MÍSTĚ**

Výkon u dnešních notebooků obvykle nehraje až tak zásadní roli. Málokdo si kupuje přenosný počítač na hraní her či profesionální grafiku. Obvykle jen stačí ohlídat, aby notebook měl dostatek operační paměti, což v době Windows XP znamená ideálně jeden gigabajt. Velký výkon procesoru naopak u běžných kancelářských aplikací nemá příliš velký význam. Zde je tedy potenciální prostor pro úsporu a investici například do lehčího přístroje.

Nezanedbatelným kritériem, které přímo udává takzvanou mobilitu, je výdrž akumulátoru. Pokud požadujete dlouhou provozní dobu, můžete si buď zvolit zařízení s extrémně dlouhou výdrží, nebo si pořídit záložní baterii. I když ceny akumulátorů jsou poměrně vysoké, může být pořízení dvou průměrných baterií finančně výhodnější než jedné velkokapacitní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít