Dokonalý nehledejte, zvolte kompromis

02. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
02. října 2006, 00:00

VÝBĚR NOTEBOOKUI když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves.Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí.

VÝBĚR NOTEBOOKU

Přes širokou nabídku trhu není výběr notebooku jednoduchou záležitostí. Ideální přenosný počítač neexistuje a vždy je potřeba volit určitý kompromis. Jaké priority si tedy při nákupu stanovit? I když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves. Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí. Při nákupu je tedy dobré věnovat provedení a použitým materiálům zvýšenou pozornost. Vrzající notebook z levného plastu by vám asi příliš radosti neudělal. MALÝ, TLUSTÝ A OŠKLIVÝ

Pokud budete nosit notebook neustále při sobě, bude vás asi zajímat i jeho velikost. V současnosti lze zakoupit laptopy s rozměry časopisu, ale i přístroje připomínající spíše tučnější encyklopedii. Obecně platí, že čím menší, tím dražší. Rozměry však také pevně určují jeden klíčový ukazatel - velikost klávesnice a displeje. Zkrátka, miniaturní notebook s velkým displejem a klávesami neexistuje. Pokud jezdíte všude autem, je pro vás hmotnost téměř zanedbatelným faktorem. Pokud ovšem notebook nosíte často v ruce či na rameni, není od věci mít nízkou hmotnost jako prioritu. Při delším a každodenním nošení se totiž projeví každých 100 gramů navíc. Notebooky přitom mohou mít hmotnost v rozmezí 0,8 až 8 kilogramů. Komfort práce s notebookem je do jisté míry určen i rozlišením displeje. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím více se vám vejde na pracovní plochu. Ovšem zároveň s tím se zmenšuje text či ikony. Nejlepší tedy je počítač si řádně vyzkoušet. Pokud u displeje s vyšším rozlišením vydržíte bez problémů hodinu na něčem pracovat, kupte ho. Pokud se vám však brzy unaví oči, raději volte nižší rozlišení. VÝKON AŽ NA POSLEDNÍM MÍSTĚ**

Výkon u dnešních notebooků obvykle nehraje až tak zásadní roli. Málokdo si kupuje přenosný počítač na hraní her či profesionální grafiku. Obvykle jen stačí ohlídat, aby notebook měl dostatek operační paměti, což v době Windows XP znamená ideálně jeden gigabajt. Velký výkon procesoru naopak u běžných kancelářských aplikací nemá příliš velký význam. Zde je tedy potenciální prostor pro úsporu a investici například do lehčího přístroje.

Nezanedbatelným kritériem, které přímo udává takzvanou mobilitu, je výdrž akumulátoru. Pokud požadujete dlouhou provozní dobu, můžete si buď zvolit zařízení s extrémně dlouhou výdrží, nebo si pořídit záložní baterii. I když ceny akumulátorů jsou poměrně vysoké, může být pořízení dvou průměrných baterií finančně výhodnější než jedné velkokapacitní.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít