Dokonalý nehledejte, zvolte kompromis

02. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
02. října 2006, 00:00

VÝBĚR NOTEBOOKUI když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves.Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí.

VÝBĚR NOTEBOOKU

Přes širokou nabídku trhu není výběr notebooku jednoduchou záležitostí. Ideální přenosný počítač neexistuje a vždy je potřeba volit určitý kompromis. Jaké priority si tedy při nákupu stanovit? I když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves. Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí. Při nákupu je tedy dobré věnovat provedení a použitým materiálům zvýšenou pozornost. Vrzající notebook z levného plastu by vám asi příliš radosti neudělal. MALÝ, TLUSTÝ A OŠKLIVÝ

Pokud budete nosit notebook neustále při sobě, bude vás asi zajímat i jeho velikost. V současnosti lze zakoupit laptopy s rozměry časopisu, ale i přístroje připomínající spíše tučnější encyklopedii. Obecně platí, že čím menší, tím dražší. Rozměry však také pevně určují jeden klíčový ukazatel - velikost klávesnice a displeje. Zkrátka, miniaturní notebook s velkým displejem a klávesami neexistuje. Pokud jezdíte všude autem, je pro vás hmotnost téměř zanedbatelným faktorem. Pokud ovšem notebook nosíte často v ruce či na rameni, není od věci mít nízkou hmotnost jako prioritu. Při delším a každodenním nošení se totiž projeví každých 100 gramů navíc. Notebooky přitom mohou mít hmotnost v rozmezí 0,8 až 8 kilogramů. Komfort práce s notebookem je do jisté míry určen i rozlišením displeje. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím více se vám vejde na pracovní plochu. Ovšem zároveň s tím se zmenšuje text či ikony. Nejlepší tedy je počítač si řádně vyzkoušet. Pokud u displeje s vyšším rozlišením vydržíte bez problémů hodinu na něčem pracovat, kupte ho. Pokud se vám však brzy unaví oči, raději volte nižší rozlišení. VÝKON AŽ NA POSLEDNÍM MÍSTĚ**

Výkon u dnešních notebooků obvykle nehraje až tak zásadní roli. Málokdo si kupuje přenosný počítač na hraní her či profesionální grafiku. Obvykle jen stačí ohlídat, aby notebook měl dostatek operační paměti, což v době Windows XP znamená ideálně jeden gigabajt. Velký výkon procesoru naopak u běžných kancelářských aplikací nemá příliš velký význam. Zde je tedy potenciální prostor pro úsporu a investici například do lehčího přístroje.

Nezanedbatelným kritériem, které přímo udává takzvanou mobilitu, je výdrž akumulátoru. Pokud požadujete dlouhou provozní dobu, můžete si buď zvolit zařízení s extrémně dlouhou výdrží, nebo si pořídit záložní baterii. I když ceny akumulátorů jsou poměrně vysoké, může být pořízení dvou průměrných baterií finančně výhodnější než jedné velkokapacitní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít