Article, show

Dokonale ukryté zákony

06. března 2006, 00:00 - admin
06. března 2006, 00:00

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006) Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů.

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006)

Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů. Skutečnost, že stát nedokáže poskytovat tyto předpisy (jejichž plnění přitom vyžaduje!) za nákladovou cenu (když už ne zdarma), nás měsíčně stojí kolem 5-10 tisíc korun. Musíme platit přístup do databáze zákonů provozované soukromou firmou, některé zákony kupujeme i od soukromých vydavatelství ve formě (nekomentovaných) knih. Když jsme zkoušeli nebýt závislí na těchto „parazitech“ (využívajících to, že stát neplní své základní povinnosti), stálo nás to ještě více peněz. Musel jsem totiž sám doslova pátrat ve Sbírkách zákonů a ručně si přepisovat novely. A protože jsem to pochopitelně nestíhal, museli jsme k tomu často najímat ještě externí advokátní kancelář.Jenom ročně nás tedy pátrání po zákonech stojí kolem 100 tisíc korun na zbytečných výdajích, nesouvisejících přímo s naším podnikáním. I my jsme zažili situaci, kdy důležitá změna zákona vyšla ve Sbírce zákonů jen několik málo dnů předtím, než začala platit. A nikdo se nás neptal, jak na to připravíme naše smlouvy s klienty, účetní systém a podobně. Pan právník Novotný zmiňuje, že by české firmy možná měly šanci u evropských soudů. Pokud by nějaký takový protest byl, zkusil bych „naši“ firmu přemluvit, abychom se k němu připojili. Možná by se dokonce ukázalo, že stát úmyslně některé informace tají, aby je mohl výhodně prodávat soukromým firmám, které pak díky praktickému monopolu na úplných zněních zákonů vydělávají.

Roman V.

Formát PDF, který používá Tiskárna ministerstva vnitra na webu www.mvcr.cz/sbirka a ze kterého by se jinak dal text bez problémů importovat, není korektní. Kdyby byl, pak není problém text zpracovat a uveřejnit zdarma v aktuálním znění na internetu, včetně fulltextového vyhledávání a možnosti hledání znění k určitému datu. Kdyby se takto jen jednoduše importoval text, pak by i riziko překlepů a chyb na stránkách provozovaných soukromými subjekty bylo minimální. Bohužel to tak není, z PDF souboru Sbírky zákonů importovat text nejde. Je otázkou, jestli to Tiskárna ministerstva vnitra dělá z neznalosti a nedbalosti, o čemž pochybuji, nebo jestli to je úmyslné. Více informací o tomto problému je na stránce http://zakony-online.cz/ sbirka.

**František Huček

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít