Dokonale ukryté zákony

06. března 2006, 00:00 - admin
06. března 2006, 00:00

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006) Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů.

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006)

Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů. Skutečnost, že stát nedokáže poskytovat tyto předpisy (jejichž plnění přitom vyžaduje!) za nákladovou cenu (když už ne zdarma), nás měsíčně stojí kolem 5-10 tisíc korun. Musíme platit přístup do databáze zákonů provozované soukromou firmou, některé zákony kupujeme i od soukromých vydavatelství ve formě (nekomentovaných) knih. Když jsme zkoušeli nebýt závislí na těchto „parazitech“ (využívajících to, že stát neplní své základní povinnosti), stálo nás to ještě více peněz. Musel jsem totiž sám doslova pátrat ve Sbírkách zákonů a ručně si přepisovat novely. A protože jsem to pochopitelně nestíhal, museli jsme k tomu často najímat ještě externí advokátní kancelář.Jenom ročně nás tedy pátrání po zákonech stojí kolem 100 tisíc korun na zbytečných výdajích, nesouvisejících přímo s naším podnikáním. I my jsme zažili situaci, kdy důležitá změna zákona vyšla ve Sbírce zákonů jen několik málo dnů předtím, než začala platit. A nikdo se nás neptal, jak na to připravíme naše smlouvy s klienty, účetní systém a podobně. Pan právník Novotný zmiňuje, že by české firmy možná měly šanci u evropských soudů. Pokud by nějaký takový protest byl, zkusil bych „naši“ firmu přemluvit, abychom se k němu připojili. Možná by se dokonce ukázalo, že stát úmyslně některé informace tají, aby je mohl výhodně prodávat soukromým firmám, které pak díky praktickému monopolu na úplných zněních zákonů vydělávají.

Roman V.

Formát PDF, který používá Tiskárna ministerstva vnitra na webu www.mvcr.cz/sbirka a ze kterého by se jinak dal text bez problémů importovat, není korektní. Kdyby byl, pak není problém text zpracovat a uveřejnit zdarma v aktuálním znění na internetu, včetně fulltextového vyhledávání a možnosti hledání znění k určitému datu. Kdyby se takto jen jednoduše importoval text, pak by i riziko překlepů a chyb na stránkách provozovaných soukromými subjekty bylo minimální. Bohužel to tak není, z PDF souboru Sbírky zákonů importovat text nejde. Je otázkou, jestli to Tiskárna ministerstva vnitra dělá z neznalosti a nedbalosti, o čemž pochybuji, nebo jestli to je úmyslné. Více informací o tomto problému je na stránce http://zakony-online.cz/ sbirka.

**František Huček

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít