Dodavatele z Číny je nutné prověřit: jak na to

10. září 2009, 13:59 - Jakub Křižka, Centrum pro hospodářskou spolupráci s Čínou
10. září 2009, 13:59

Alfou a omegou pro založení fungujícího obchodního vztahu je pečlivý a kvalifikovaný výběr budoucího obchodního partnera. V Číně, kde se nacházejí statisíce firem (od kolosů až po malé dílny), má tento fakt dvojnásobnou platnost.

Autor: Profit

Pojďme se tedy podívat na některé základní faktory, které byste při hledání vhodné čínské firmy měli zohlednit.

Preferujte přímé výrobce

Při hledání partnera v Číně se obecně doporučuje zaměřit se na přímé výrobce hledaného produktu. V Číně se dobře daří obchodním společnostem, které fungují jako prostředník mezi zákazníkem a výrobcem, občas též dochází k určitému rozostření hranice mezi výrobcem a obchodníkem. To v případě, kdy společnost vyrábí určitý typ produktu sama, avšak jiné, příbuzné produkty zadává do výroby třetím subjektům.

Netřeba zdůrazňovat, že zejména v případě menších obchodních společností pro zákazníka vzniká jisté riziko: v případě, že dojde k reklamaci, nárok na výměnu zboží či vrácení peněz nemusí být uspokojen. U seriózních partnerů je riziko nižší, nicméně je logické, že při zadání výroby třetí straně ztrácí zadavatel plnou kontrolu nad kvalitou, což mu však nezabrání dodat toto zboží zákazníkovi, a to i v případě, kdy výsledek není plně v souladu s požadavky koncového klienta.

V prvé řadě byste se tedy měli ujistit, že partnerem není pouhý překupník. Typickým znakem, společným pro tradingové společnosti je až příliš široká škála produktů, kterou společnost nabízí a u nichž se zdá racionálně velmi nepravděpodobné, že by bylo pro firmu možné všechny vyrábět na jednom místě.

Snažte se získat co nejvíce informací

Jakmile vytipujete potenciálně zajímavého partnera a vejdete s ním do kontaktu, je vhodné co nejdříve získat základní informace, týkající se vedení firmy, zaměstnanců, obratu, hlavních zákazníků a podobně. Seriózní firma by neměla mít problém většinu těchto informací poskytnout, ačkoliv někdy se lze setkat s tím, že informace jsou považovány za důvěrné.

Dobré je rovněž podrobně prozkoumat webové stránky, které mohou mnohé napovědět. Pokud například adresa společnosti odkazuje na kancelářskou budovu, v lepším případě se jedná o detašované pracoviště (bývá to případ některých větších společností), v horším případě to ukazuje na to, že máte čest s tradingovou firmou. Stránky pouze v angličtině bez funkční čínské mutace bez uvedení adresy rovněž nevzbuzují důvěru.

Je pochopitelně nasnadě, že jak informace poskytnuté partnerem, tak to, co najdete na webu, nemusí být přesné či dokonce vůbec pravdivé. Například z webové prezentace nabudete dojmu, že se jedná o velkou společnost se stovkami zaměstnanců (vždyť ta budova se jménem firmy přes celé průčelí vypadá tak honosně), ovšem nakonec vyjde najevo, že firma byla založena před půl rokem a čítá pouhých pět zaměstnanců včetně majitele.

Potenciálního obchodního partnera si prověřte**

Pokud je však prvotní dojem příznivý, zástupci firmy rychle reagují a podávají detailní informace v potřebném rozsahu, je vhodné přikročit k dalším krokům směřujícím k bližšímu poznání protějšku.

Nejlepší představu o partnerovi samozřejmě získáte osobní návštěvou přímo v Číně. Potkáte se s lidmi z masa a kostí, poznáte majitele firmy, pracovníky zodpovědné za kontakt s vámi, uvidíte výrobní a další prostory a v neposlední řadě budete mít možnost na vlastní oči spatřit něco málo z Číny.

Při návštěvě je samozřejmě důležité hodně se ptát a dobře pozorovat. Požádejte například o předložení obchodní licence: většinou je vystavena v kanceláři generálního ředitele či v jednací místnosti. Může se totiž stát, že vás partner vezme na prohlídku „spřátelené“ továrny, která patří někomu jinému, což by mohlo znamenat, že se schyluje k výše naznačené variantě delegace zakázky na třetí subjekt. Napoví i různé certifikáty (ISO apod.) či ocenění – tyto dokumenty nezřídka bývají v angličtině, což vám identifikaci usnadní.

Při návštěvě máte rovněž znamenitou možnost zjistit, jak vlastně partner pracuje, zda dokáže naplnit vaše očekávání co do kvality, technologie, rychlosti apod.

Pochopitelně se nabízí možnost během jedné cesty do Číny navštívit několik partnerů – vždy je lepší vybírat z více možností. Výběr není radno uspěchat, během první návštěvy by tak mohlo být dostačující domluvit se na přípravě vzorků pro vás. Pokud jste coby potenciální zákazník pro partnera zajímavý, určitě rád trpělivě počká na definitivní rozhodnutí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít