Dodatečné studium

06. června 2005, 00:00 - admin
06. června 2005, 00:00

Poradna * Před osmi lety jsem studovala polygrafickou školu. Kvůli autonehodě jsem musela odejít z maturitního oboru na učňovský. Nyní zakládám firmu a ráda bych opět studovala. Zaujalo mě obchodní právo. Problém je v tom, že kvůli učňovskému vzdělání jsou pro mne téměř všude dveře zavřené.

Poradna 

Před osmi lety jsem studovala polygrafickou školu. Kvůli autonehodě jsem musela odejít z maturitního oboru na učňovský. Nyní zakládám firmu a ráda bych opět studovala. Zaujalo mě obchodní právo. Problém je v tom, že kvůli učňovskému vzdělání jsou pro mne téměř všude dveře zavřené. Mohli byste mi prosím pomoci, jak tuto věc vyřešit a kam se obrátit, abych si případně mohla dodělat střední vzdělání a studovat obchodní právo?

**Eva B.

Přijetí ke studiu na všechny typy vyšších odborných škol a na vysoké školy je nezbytně podmíněno doložením úspěšného absolvování maturitní zkoušky. Tomu se nijak nevyhnete. Výjimkou jsou některé umělecké konzervatoře. Maturitu můžete dodatečně získat na některém nástavbovém studiu, které je příbuzné vašemu učňovskému oboru nebo řemeslu, k němuž se váže výuční list. Délka tohoto studia trvá zpravidla dva nebo tři roky a není omezena věkem. Maturovat můžete také na některé střední škole, která třeba nabízí formy dálkového nebo večerního studia rozloženého do tří let. Tento způsob by mohl být bez problémů kombinován s vaší prací. Kratší než dvouleté řešení bohužel neexistuje.

Ve vašem případě lze uvažovat také o navázání přerušeného studia na polygrafické škole - ovšem jen tehdy, pokud od doby vašeho odchodu z ní neuplynulo více než 10 let. Nezáleží na tom, v jakém ročníku jste školu opustila.

Přestože je maturitní vysvědčení podmínkou, přijetí na vysokou nebo vyšší odbornou školu pak záleží hlavně na úspěchu při absolvování přijímacích testů. Vedle klasických vysokých škol existuje také mnoho vyšších odborných škol zaměřených na právo, aplikované právo a různé právní obory kombinované často s administrativní činností a sociální problematikou. V případech vyšších odborných škol jde spíše o praktickou přípravu a využití práva v konkrétním situačním rámci - například firmy a firemního managementu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít